Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
soft conta autorizat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


soft conta autorizat ?

30 replies to this topic

#1 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2006 - 11:18 AM

am auzit de curand ca softurile de contabilitate utilizate de contabili ar trebui autorizate, stie cineva de obligativitatea legala a acestui lucru ? eu din cate stiu, nu. In fond pot sa-mi fac propriile aplicatii in Excel si atunci ce autorizatie mi-ar trebui ?????
:blink:



#2 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 01 October 2006 - 12:52 PM

Poate ca,pentru aplicatii create de tine in Excel trebuie sa ai licenta pt.Excel. Oricum,am auzit si eu ceva legat de faptul ca trebuie sa ai licenta pt.soft(nu se pun aplicatiile proprii in Excel,desi,daca este sa fim mai catolici decat papa,acolo un contabil poate jongla cum vrea el,pe cand un soft licentiat nu-ti permite sa faci absolut orice smecherie,te restrictioneaza si atunci se considera ca poate fi opozabil unui control fiscal).Doar am auzit,nu stiu daca este vreo OG sau HG,sau ceva de genul.Poate stie cineva?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 01:50 PM
citare mesaj anterior




#3 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2006 - 09:01 PM

Licenta trebuie sa ai pentru orice program utilizat (inclusiv MS Office). Intr-adevar, daca ai o aplicatie proprie nu cred ca ar fi nici o problema...si nu ti-ar trebui licenta, dar daca aplicatia ta ruleaza sub un program (in acest exemplu Excel) ne intoarcem de unde am plecat : adica ai nevoie de licenta pentru Excel. Cand ai zis autorizatie, inteleg ca te-ai referit la licenta, nu la programe autorizate de CECCAR cum auzisem acum cateva zile pe cineva discutand.... :blush:

Adaugat la 10:16 P.M.

Mai adaug (ca nu mai merege editarea): De exemplu la fosta firma am avut aplicatie care rula sub Oracle. A trebuit sa luam licenta pentru programul de contabilitate dar si pentru Oracle.
Cred ca totul e inclus in legea drepturilor de autor 8/1996 modificata la zi (e prea mare sa o atasez aici) si uite si linkul asta: <a href="http://www.microsoft.com/romania/antipirat...formlegale.mspx" target="_blank">http://www.microsoft.com/romania/antipirat...formlegale.mspx</a>

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 01:51 PM




#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 October 2006 - 12:56 AM

Vezi postareaSakura, la Oct 1 2006, 10:16 PM, a spus:

A trebuit sa luam licenta pentru programul de contabilitate dar si pentru Oracle.
cam aiurea
sa inteleg ca trebuie sa ne luam licenta pt visual basic din cauza programelor de la administratie sau licenta pt fox pro, c++ sau in ce scrise alte programe ?
atata timp cat am o licenta pt un program nu inteleg de ce ar trebui sa iau licenta si pt programul in cae a fost scris/compilat etc.
asa ar trebui sa luam licente pt programele in care e scris windowsu' ... si sunt cateva :D



#5 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2006 - 06:41 AM

Ideea e urmatoarea: in exemplul dat de mine: daca nu instalam Oracle nu mergea programul de contabilitate (deci nu aveam inclus in kitul de instalare tot ce trebuie).
In exemplul dat de tine Septimiu: Windows-ul are in kit-ul lui tot ce ii trebuie, nu mai trebuie instalat altceva. Totusi ne trebuie licenta pentru Windows. :rolleyes:
Mihaela vorbea despre niste aplicatii in Excel ;banuiesc ca aceste aplicatii nu merg fara a avea instalat excel-ul.
Probabil cand o sa intre si ea pe forum o sa ne lamureasca mai mult...;)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 01:52 PM
citare mesaje anterioare




#6 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2006 - 11:47 AM

chestia cu excelul era doar un exemplu.
Deci eu am un soft in Fox Pro, nu am instalat Foxul dar programul merge pt ca am executabilul. Mi l-a instalat pe calc o firma care se ocupa cu asa ceva, dar nu am fct pt ca nu am vrut sa platesc TVA-ul.
Ideea e : e ok ? cum ma poate verifica pe mine fiscul de asa ceva ? adica, de ex, firma CIEL are inregistrat undeva softul ?
Poate cineva sa zica ca balanta de verificare emisa din softul meu nu este corecta ? Si daca zicem ca eu ca si contabil ajutata de un programator am facut acest soft, s-ar putea justifica acest soft ?

eu vreau defapt sa folosesc in continuare softul meu fara sa-mi fie frica ca nu e in ordine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 01:52 PM
citare mesaje anterioare




#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2006 - 12:49 PM

iar chestia cu soft autorizat de ceccar ..... mi se pare o aberatie.



#8 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2006 - 12:52 PM

Pentru orice program utilizat trebuie sa ai licenta mai putin daca este "free". In momentul in care cumperi CIEL-ul ti se da licenta, cu factura si contract. Asta daca il cumperi...daca nu il ai din alta parte "piratat" ca sa zic asa.
In cazul tau, nu ai nevoie de licenta pentru fox, dar ai nevoie de licenta pentru programul contabil. Mai ales daca are drept de autor asupra lui o firma care putea sa iti dea factura (din cate inteleg eu - ai zis ca nu ai vrut sa platesti TVA-ul).
Fiscul nu te verifica, dar este o "autoritate" care nu stiu cum se numeste (nu e legata de Adm.Financiara - ceva in genul cum vin cei de la Mediu sa te verifice pentru declaratia de mediu)si care vine sa verifice la firme daca ai licenta pentru softurile de pe calculator. Daca tii contabilitatea acasa nu vine nimeni sa te verifice...dar daca e la firma , nu se stie. Am inteles de la niste prieteni care au patit-o ca amenzile sunt mari si nu merita riscul.
Cam asta e ce stiu eu....

Vezi postareamihavesa, la Oct 2 2006, 01:49 PM, a spus:

iar chestia cu soft autorizat de ceccar ..... mi se pare o aberatie.
Stiu ca asa e, dar multi "stiu" (nu stiu de unde) ca ar trebui si se agita....

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 02 October 2006 - 12:54 PM




#9 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 October 2006 - 12:56 PM

pentru drepturile de autor si conexe organizatia competenta este ORDA, www.orda.ro ...
insa pentru folosirea programelor, mai ales a celor contabile, in cadrul desfasurarii activitatilor economice poate si Garda Financiara sa ceara actele pe baza carora tu, ca si agent economic(firma,persoana fizica sau orice alta forma de organizare ai avea), detii in p[roprietate si folosesti un bun economic, activ de bunuri, oricum ai numi...
se pedepseste detinerea de bunuri neinregistrate in evidentele contabile...

Adaugat la 02:07 P.M.
acum am intrebat la telefon CECCAR-Timis,
la ora actuala pentru vanzarea-folosirea unui program contabil NU este necesar nici un aviz, nici o aprobare, nici o hartie de la CECCAR, m-a informat despre obligatia inregistrarii la ORDA(sa nu spun ca nici nu stia, cum se numeste organizatia competenta).
la intrebarea despre perioadele urmatoare-daca sunt preconizate ceva schimbari in legatura cu avize-aprobari, a raspuns, ca "in anii viitori" daca se vor elabora standarde referitoare la programele informatice de contabilitate, s-ar putea sa fie nevoie de aprobare, dar acest lucru deocamdata nu se stie, cand "in anii viitori"...
deci, sa nu mai intrati in panica cand se vorbeste despre un lucru incert! :)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 01:53 PM

Bea



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 October 2006 - 01:11 PM

cea mai mare tapenie sa isi dea semnatura ceccar pt programul meu de contabilitate
e la fel cum as spune ca daca fac un program de editare video sa ii cer acordu lu sergiu nicolaescu
sau daca imi fac un program care imi calculeaza globulele rosii din corp sa cer acordu unui spital
astia de la ceccar merita linsati ca prea si-o iau in cap :lol:
de ce n-as lua acordu de la camera auditorilor ? nu de alta (s sa0mi scuzati idea) expertii sunt lasati mai n urma de auditori de cand cu directivele europene



#11 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2006 - 01:16 PM

Vezi postareaBea, la Oct 2 2006, 01:56 PM, a spus:

pentru drepturile de autor si conexe organizatia competenta este ORDA, www.orda.ro ...
insa pentru folosirea programelor, mai ales a celor contabile, in cadrul desfasurarii activitatilor economice poate si Garda Financiara sa ceara actele pe baza carora tu, ca si agent economic(firma,persoana fizica sau orice alta forma de organizare ai avea), detii in p[roprietate si folosesti un bun economic, activ de bunuri, oricum ai numi...
se pedepseste detinerea de bunuri neinregistrate in evidentele contabile...
Sincer nu am auzit pe nimeni caruia sa i se fi cerut de garda sa vada licenta pentru soft...sa speram ca nu le vin idei sa se lege si de asta... :blink:
Cam asa e Bea...e imob.necorporala pe care nu ai evidentiat-o... :blush:



#12 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 October 2006 - 01:20 PM

Am scris, si mai repet o data: pentru licenta, organizatia competenta pentru verificare este ORDA.
Garda poate sa ceara actele pentru bunul detinut si folosit in activitatea economica, respectiv inregistrarile contabile pentru acel bun...

si cred ca 85% dintre firme ar primi amenda de la ORDA... :blush:
Bea



#13 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 03 October 2006 - 08:11 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Oct 2 2006, 01:56 AM, a spus:

Vezi postareaSakura, la Oct 1 2006, 10:16 PM, a spus:

A trebuit sa luam licenta pentru programul de contabilitate dar si pentru Oracle.
sa inteleg ca trebuie sa ne luam licenta pt visual basic din cauza programelor de la administratie sau licenta pt fox pro, c++ sau in ce scrise alte programe ?[...]
Cei ce fac programe au dreptul de redistribuire a unei parti (rutine) din limbajul de programare, a carui cost e inclus in pretul programului.
Nu e acelasi lucru Oracle, care e serverul de baze de date, cu programul in sine. Sunt doua lucruri diferite pentru care platesti separat.
E normal sa platesti si pentru aplicatia in sine si pentru serverul de baze de date, care o fi ala Oracle sau Ms Sql.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 01:55 PM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#14 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 08:56 AM

Vezi postareaSakura, la Oct 2 2006, 01:52 PM, a spus:

Daca tii contabilitatea acasa nu vine nimeni sa te verifice...dar daca e la firma , nu se stie.[...]
daca tin contabilitatea acasa pe baza de contracte de 2 ore, cine sa ma verifice ?

Multumesc Bea pt informatia cu ORDA

Ai dreptate Septimiu in ceea ce afirmi, ar fi o aberatie chestia cu ceccar.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 02:02 PM




#15 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 October 2006 - 04:25 PM

apropos, am citit ceva legat de tema ORDA si Garda Financiara:

OG25/2006
Art. 43. - (1) Constatarea contraventiilor prevazute la art. 42 alin. (1) si aplicarea sanctiunilor se realizeaza de catre ofiterii sau agentii de politie din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor cu competente in domeniu, precum si de catre personalul Garzii Financiare.
(2) Contraventiile prevazute la art. 42 alin. (1) lit. a), c), e), n), o) si p) se pot constata si sanctiona si de catre personalul Jandarmeriei Romane.
(3) Autoritatile prevazute la alin. (1) si (2) vor transmite de indata Oficiului Roman pentru Drepturile de Autor copii ale proceselor-verbale de constatare a contraventiilor, precum si propuneri documentate de suspendare sau de retragere a certificatelor de inregistrare.
(4) Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor va solicita autoritatilor competente organizarea de actiuni de verificare a modului de aplicare a marcajelor holografice.
(5) Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor poate organiza actiuni de verificare a respectarii prevederilor prezentei ordonante, impreuna cu reprezentanti ai Politiei Romane, Garzii Financiare si ai Jandarmeriei Romane, care au atributii de control. Structurile asociative ale titularilor de drepturi pot participa la aceste actiuni in calitate de observatori, la cerere.
Bea



#16 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2006 - 08:23 PM

deci sa inteleg ca nu degeaba se streseaza baietii de la noi de la IT sa aiba licente pentru tot :D Multumim Bea



#17 iona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 05 October 2006 - 10:12 PM

Nu vreau sa va "pierdeti" optimismul referitor la eventualale "vizite" ale ORDA, dar din pacate la noi deja de o jumatate de an ne "calca" regulat. Au inceput cu firmele care comercializeaza calculatoare (inclusiv control in sertare ) si tot ce au "prins" fara licenta au sanctionat .... si va dati seama ca au avut ce gasi. Au fost la provideri internet si la firme de prelucrari metalice ... deci .. fara discriminare... si SURPRIZA ... au inceput sa controleze si firmele de CONTA... la noi au fost . Au verificat TOT .... din fericire aveam licente la toate , DOS,Windows.... si desigur OpenOffice in loc de Microsoft Office . Au plecat foarte dezamagiti. ASA ca mai bine ne "dotam" cu licente ca e mai ... ieftin ... decit alternativa!
Adevarul pur si simplu este arareori pur si niciodata simplu . (Oscar Wilde)



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 November 2006 - 10:35 PM

care sunt tarifele la licente?
aveti idee?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 15 November 2006 - 11:02 PM

Pret de achizitie din data de 01.11.2006 pt Windows Home Ed. cu OppenOffice = 1000 RON



#20 cristiis

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 November 2006 - 12:38 AM

1000 RON ??? CEA MAI BUNA SOLUTIE -> Open Source este cred solutia este totul gratuit nu necesita nici o licenta , mai mult de cat atat au inceput sa apara am vazut si firme care fac traininguri la tot personalul , plus asigura toate solutiile gratuite la softul pe care il foloseai . Mi se pare mult mai avantajos sa plateshti 40 $ pe luna vreo 6 luni , si sa te alegi cu un training in LINUX si cu toate programele gratuite .


pt mai multe detalii daca doriti neghina.cristi@gmail.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 02:03 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL