Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
evitare stagiu 3 ani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


evitare stagiu 3 ani

16 replies to this topic

#1 elena_j

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Dintre cele mai diverse :D

Postat 02 October 2006 - 11:44 AM

Hello hello!
Am auzit prin "vecini" ca daca faci si prezinti toate lucrarile de stagiu aferente celor 3 ani, CECCAR-ul te-ar chema sa dai examenul de aptitudini chiar si numai dupa doar un an de stagiu efectiv.
O fi adevarat?
As fii in stare sa pierd 3 saptamani pentru lucrari (6 la numar ar fi) numai sa nu pierd 3 ani in stagiu.
Eu sunt inscrisa la filiala Calarasi a CECCAR si o sa ma interesez ...sa vad poate se poate.

:excl:
Alea iacta est!



#2 Gyuri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 November 2006 - 01:20 PM

[Sunt f interesata de rezultatele cautarii tale drept pentru care, in numele solidaritatii profesionale,te rog sa-mi comunici si mie ce-ai aflat la gyuriciuci1@yahoo.com




#3 mstef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2006 - 01:53 PM

Si eu sunt interesat..



#4 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2006 - 02:56 PM

Si mie mi-ar conveni sa nu mai astept 3 ani.



#5 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 20 November 2006 - 03:28 PM

mai bine trei saptamani decat 3 ani. dk aflati ceva:alexdolofanul@yahoo.com



#6 clau_marilena

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 November 2006 - 03:42 PM

anuntati-ma si pe mine-claudia_delcu@yahoo.com



#7 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 20 November 2006 - 03:48 PM

numai daca esti angajatul unei soc de expertiza.la filiala vi se dau toate detaliile



#8 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 20 November 2006 - 04:22 PM

Anul trecut am beneficiat de derogare de la stagiu (facusem doar 2 ani). Dar, sincera sa fiu, am aflat prin canale obscure de aceasta derogare...nu a fost ceva transparent, afisat si anuntat pe site-ul CECCAR-ului.
Si am avut colegi care abia daduserau examen de acces la stagiu.
Prin urmare, daca te interesezi din timp, poate reusesti sa prinzi o derogare de la stagiu.
Oricum, trebuie sa prezinti cele 6 lucrari (daca ai depus deja vreo lucrare, binenteles ca trebuie sa prezinti doar restul). Se face cerere catre presedinte si se asteapta raspunsul.
Bafta multa!



#9 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 20 November 2006 - 08:12 PM

nu este nici un mister sau vreo facatura, in regulamentul privind efectuarea stagiului si examenul de aptitudini in vederea accesului la calitatea de exp.contabil si de contabil autorizat, la art.34 este prevazut ca "activitatea desfasurata intr-o societate de profil, membra a Corpului, in calitate de angajat, cu carte de munca, este recunoscuta ca perioada de stagiu efectuat, in ce priveste lucrarile profesionale si pregatirea tehnica; la cerere, la implinirea perioadei de 3 ani, persoanele respective pot solicita organizarea zilelor de pregatire deontologica, in vederea sustinerii examenului de aptitudini".

Aceasta postare a fost editata de mbv6969: 20 November 2006 - 08:12 PM




#10 Eva_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 November 2006 - 09:08 PM

Suna foarte bine ce spui Elena. Dar din pacate nu e asa. Eu am fost saptamana trecuta la CECCAR si m-am interesat.( am 2 ani de stagiu si as fi vrut sa nu mai astept un an). Numai daca lucrezi langa un expert contabil iti pot reduce stagiatura la 1,5 ani.
Eva



#11 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 20 November 2006 - 09:23 PM

Daca cititi proiectul de modific.a Ord.65,poate veti afla raspuns la dilema voastra.
Va pot da un citat,unde aveti prevederile Ord.65 si cele ale proiectului de modific.
ART. 3
(1) Accesul la profesia de expert contabil și de contabil autorizat se face pe bază de examen de admitere, la care să se obțină cel puțin media 7 și minimum nota 6 la fiecare disciplină, efectuarea unui stagiu de 3 ani și susținerea unui examen de aptitudini la terminarea stagiului."


ART. 4
(1) Se poate prezenta la concursul de admitere prevăzut la art. 3 pentru profesia de expert contabil persoana care îndeplinește următoarele condiții:
a) are capacitate de exercițiu deplină;
b) are studii economice superioare în specialitatea contabilitate-finanțe, cu diplomă recunoscută de Ministerul Invatamantului și practică în specialitate de cel puțin 3 ani, sau studii economice superioare cu diploma recunoscuta de Ministerul invatamantului și practică în specialitate de cel puțin 5 ani;
[b]PROIECT MODIFIC.(b): are studii medii cu diplomă recunoscută de Ministerul Educației și Cercetării;”[/b



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 November 2006 - 09:32 PM

Vezi postareaGAMA, la Nov 20 2006, 09:23 PM, a spus:

PROIECT MODIFIC.(b): are studii medii cu diplomă recunoscută de Ministerul Educației și Cercetării
yuhuuuuuuuuuuuu :angry:



#13 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 20 November 2006 - 10:56 PM

Stai usor,este doar un proiect! Domnii de la CECCAR sunt cam zdruncinati de prevederile lui,nu ar fi exclus sa mai obtina ceva amendamente,ca sa mai pape si de acum inainte franzeluta. :nono:



#14 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 21 November 2006 - 05:09 PM

la cta prietena mea a dat ex de acces in 2005 si ex de aptitudini acum in oct 2006. a lucrat l la o firma de expertiza. dar mai sunt si situatii exceptionale care pot fi rezolvate doar cu acordul presedintelui CECCAR. CEL MAI BINE INTREBATI la FILIALA DE CARE apartineti .



#15 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 24 November 2006 - 09:02 PM

Oare este suficient un contract de 2 ore cu o astfel de firma de contabilitate pt. a reduce perioada de stsagiatura sau este obligatoriu contarct de opt ore ? Asa...ar fi chiar simplu de rezolvat !



#16 mbv6969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:brasov
  • Interests:contabilitate

Postat 27 November 2006 - 08:11 PM

pentru cei care citesc doar raspunsurile din topic si nu merg si in modificarile propuse de M.F. ptr. og65/1994, vreau sa subliniez faptul ca la experti se cer in continuare studii superioare economice, dar se intentioneaza sa se renunte la vechimea anterioara accesului de 3-5 ani, iar in ceea ce priveste contabilii autorizati se elimina notiunea de c.a. cu studii superioare (mi se pare normal pentru ca era depasita) iar pentru a accesa la profesia de contabil autorizat sunt suficiente studiile medii, si se renunta la vechimea de practician.



#17 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 November 2006 - 01:17 AM

[quote name='mbv6969' date='Nov 27 2006, 10:11 PM' post='109906']
"pentru cei care citesc doar raspunsurile din topic si nu merg si in modificarile propuse de M.F. ptr. og65/1994,"...
Pt.ca sunteti din Bv.-daca va uitati putin mai sus,am postat proiectul de lege pt.modific.Ordon.65-deci l-am citit. Si tocmai pt.ca l-am citit,m-am deplasat la CECCAR saptamana trecuta.Ceata totala. Nu se stie inca nimic sigur,ba mai mult,se spera ca proiectul va ramine la acest stadiu,sau va suporta modific.radicale.Dar nici ei nu stiu nimic precis.Asa ca nu ne ramine decat sa asteptam si sa speram ca lucrurile se vor transforma in mai bine pt.noi.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL