Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
help-calcul salariu timp partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


help-calcul salariu timp partial

8 replies to this topic

#1 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 04 October 2006 - 04:04 PM

cine imi poate confirma daca este corect algoritmul de calul de mai jos pt un salariat cu CM cu sal baza de 540 ron si timp partial de lucru de 4 ore:

540 ron /168 ore=3.21 ron/ora
3.21*21zile*4ore=269.64 ron


o fi bine asaaaaaa??? :o astept un raspuns cat se poate de urgent.....



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 October 2006 - 05:57 PM

daca are 4 ore si 540 pe contract cam trebuie sa ia salariu 540 :lol:




#3 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 October 2006 - 06:34 PM

Pe contract se trece salariul negociat conform normei, nu cel conform normei intregi.
Deci daca are contract de 540 ron aferent 4 ore, va lua 540 ron.

Eu in dreptul salariului, pe formularul de contract de munca specific: "aferent normei partiale"
Julia S



#4 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 05 October 2006 - 09:43 AM

multumesc pt ajutor !
oricum , neintelegerea a plecat de la faptul ca patronul , cand a semnat ctr de angajare a zis 540 sal br , dar el a fost convins ca sal aferent orelor lucrate se diminueaza.....
deci in conditiile in care in prima luna de angajare am: sal conf CIM 540 si statul de plata are : noram lucru 2 ore, zile lucrate 6, sal brut 135 ron , sper ca nu am motive de ingrijorare
ca sa corectez situatia , in septembrie pontajul va avea 20re/zi , timp de 21 zile si salariul brut de 540, corect , da????


mai astept pareri :(



#5 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 06 October 2006 - 01:43 PM

Vezi postareamiti, la Oct 5 2006, 10:43 AM, a spus:

multumesc pt ajutor !
oricum , neintelegerea a plecat de la faptul ca patronul , cand a semnat ctr de angajare a zis 540 sal br , dar el a fost convins ca sal aferent orelor lucrate se diminueaza.....
deci in conditiile in care in prima luna de angajare am: sal conf CIM 540 si statul de plata are : noram lucru 2 ore, zile lucrate 6, sal brut 135 ron , sper ca nu am motive de ingrijorare
ca sa corectez situatia , in septembrie pontajul va avea 20re/zi , timp de 21 zile si salariul brut de 540, corect , da????


mai astept pareri :(
Parerea mea este ca le-ai ametit rau !
Cate zile a lucrat efectiv in august ? 6 zile cu 2 ore sau cu 4 ore ?
In final cum vrei sa-l platesti,conform contractului ,540 la 4 ore ,sau la 8 ore ?
Si cum sa-i pui 2o ore pe zi in septembrie ,il treci cu 420 ore ? imposibil ! incalci codul muncii !



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 06 October 2006 - 02:47 PM

Daca contractul de munca incheiat este pe 540 lei, atunci salariul brut (daca nu mai are si alte sporuri) asta e, 540 lei, cuvenit pentru intreaga luna.
Char daca contractul este pe timp partial(4 ore) asta e salariul; Faci cum trebuie nu cum vrea patronul, ca de rasuns tu raspunzi!
Ce sunt inventiile astea?
Domn' patron nu stie ce a semnat? Poate sa fie dat in judecata de salariat, la o adica, sau poti fi amendata de ITM si controlul fiscal daca aplici legile dupa ureche.
Pana cum ai primit explicatii corecte, dar........
Daca faci tot cum ai facut primul calcul gandeste-te si ce urmari pot avea!



#7 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 10 October 2006 - 12:51 PM

multumesc tuturor !

ceea ce am inteles eu ca trebuie sa fac :
1. trebuie sa-mi impun punctul de vedere in fata sefului
2. in sept : 540 ron la 21 zile a cate 4 ore
3. in aug : 135 ron la 6 zile a cate 2 0re ( chiar daca pe contract sunt trecute 4 ore ) ( probabil trebuie revenit la calculul salariului cu toate corectiile - rectificative, retineri pe stat de plata etc.....)



multumiri din suflet



#8 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 20 October 2006 - 11:51 AM

Am si eu o nelamurire legata de titlul subiectului, nu am mai deschis unul nou pt ca tot asa s-ar intitula...sper sa nu supar pe cel care l-a deschis.
Deci...am un salariat angajat cu timp partial de 2 ore care are acum salariul din contract dedus din salariul minim 370/8*2=93RON.Intrebarea mea este pana unde pot sa merg cu salariul sau cat pot sa i-l maresc a.i sa nu plateasca impozit pe venit 16% , adica pot ca pt cele 2 ore lucrate pe zi sa-i dau chiar si 370RON ? Multumesc.



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 20 October 2006 - 12:23 PM

Pana la 301 lei daca are locul de baza la tine si poti sa-i faci deducerea de 250 lei, sa nu plateasca impozit.
Poti sa ii dai si 370 lei, nu te opreste nimeni.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 20 October 2006 - 12:24 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL