Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fără facturi fiscale că-s complicate! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fără facturi fiscale că-s complicate!

29 replies to this topic

#1 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 06 October 2006 - 02:10 AM

Odată cu ratificarea aderării României la Uniunea Europeană (U.E.), facturile fiscale (nu doar cele de la colț de stradă!) dispar din peisaj, pe motiv că reprezintă încă un element birocratic și foarte deranjant deși se susținuse "cu fervoare" că nu poate exista o reală fiscalitate fără acestea.


referință

Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#2 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 06 October 2006 - 02:19 AM

Ha! Ha! Ha! Din toata birocratia si hartogaraia, tocmai pe-asta s-au gandit sa o "scoata", care ne e atat de utila noua, astora care "ne place" contabilitatea...




#3 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 October 2006 - 08:36 PM

Conform Legii nr. 343/2006 de modificare a Codului fiscal, incepand cu data de 1 ianuarie 2007, se abroga:
-Prevederile referitoare la factura fiscala (cod 14-4-10/A), factura (cod 14-4-10/aA) si avizul de insotire a marfii (cod 14-3-6A) din Hotararea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea a acestora, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 368 din 19 decembrie 1997.
-Prevederile referitoare la factura fiscala din Normele privind circulatia materialelor lemnoase si controlul circulatiei acestora si al instalatiilor de transformat lemn rotund, aprobate prin Hotararea Guvernului nr.427/2004 publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 16 aprilie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si orice alte prevederi referitoare la facturi si facturi fiscale tipizate, cu regim special.

Multe lucruri interesante urmeaza sa se intample din punctul de vedere al regimului documentelor justificative. La fel de interesant de urmarit va fi modul in care legiuitorul va reusi sa acopere vidul legislativ creat de abrogarea prevederilor privind documentele cu regim special. Desi noile prevederi par sa lase o mai mare libertate comerciantilor din punct de vedere birocratic, este foarte posibil ca, in contrapartida, sa apara alte reglementari care sa asigure un mai bun control fiscal si o mai buna activitate de prevenire a fraudelor fiscale.



#4 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 06 October 2006 - 10:37 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Oct 6 2006, 09:36 PM, a spus:

Conform Legii nr. 343/2006 de modificare a Codului fiscal, incepand cu data de 1 ianuarie 2007, se abroga:
-Prevederile referitoare la factura fiscala (cod 14-4-10/A), factura (cod 14-4-10/aA) si avizul de insotire a marfii (cod 14-3-6A) din Hotararea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea a acestora, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 368 din 19 decembrie 1997.
-Prevederile referitoare la factura fiscala din Normele privind circulatia materialelor lemnoase si controlul circulatiei acestora si al instalatiilor de transformat lemn rotund, aprobate prin Hotararea Guvernului nr.427/2004 publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 16 aprilie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si orice alte prevederi referitoare la facturi si facturi fiscale tipizate, cu regim special.

Multe lucruri interesante urmeaza sa se intample din punctul de vedere al regimului documentelor justificative. La fel de interesant de urmarit va fi modul in care legiuitorul va reusi sa acopere vidul legislativ creat de abrogarea prevederilor privind documentele cu regim special. Desi noile prevederi par sa lase o mai mare libertate comerciantilor din punct de vedere birocratic, este foarte posibil ca, in contrapartida, sa apara alte reglementari care sa asigure un mai bun control fiscal si o mai buna activitate de prevenire a fraudelor fiscale.

Preluare de pe Bloombiz.Ro, nu? :)
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#5 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 October 2006 - 12:27 PM

Sursa ,,Capital,,



#6 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 07 October 2006 - 03:29 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Oct 7 2006, 01:27 PM, a spus:

Sursa ,,Capital,,


Inteleg... Totusi, se mai cauta si prin textul despre care se vorbeste ca sa faci un articol bun; or, eu asta am facut. Nu obisnuiesc sa plagiez.
Ginditi-va doar la textul despre TVA-ul impus de Directiva a 6-a, unde am folosit textul Directivei; asa a fost si cu Codul Fiscal 2006 aici.
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#7 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 October 2006 - 03:31 PM

! :excl: :(



#8 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 07 October 2006 - 05:39 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Oct 7 2006, 04:31 PM, a spus:

! :excl: :(


Intrebare: Cind aveti deja un articol realizat aici, la Conta.Ro, de ce mai transcrieti de pe alt sait in acest Forum, cu acelasi subiect? E doar o intrebare.
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#9 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2006 - 12:37 PM

... ,era discutia despre facturile fiscale si cred ca, fiecare din colegii nostrii ar putea sa faca un ,,articol bun,, . Daca un coleg de pe forum cere,,legea x,, cum se numeste! evident ca nu se incadreaza la,, Articole Conta.ro,, dar nu este vorba de plagiat...



#10 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 08 October 2006 - 02:39 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Oct 8 2006, 01:37 PM, a spus:

... ,era discutia despre facturile fiscale si cred ca, fiecare din colegii nostrii ar putea sa faca un ,,articol bun,, . Daca un coleg de pe forum cere,,legea x,, cum se numeste! evident ca nu se incadreaza la,, Articole Conta.ro,, dar nu este vorba de plagiat...


Am inteles acum... In acest caz: http://www.cdep.ro/p...eg_pl580_06.pdf


Va multumesc.
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#11 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 October 2006 - 05:38 PM


Gardianul, 5 octombrie 2006

Dorin Tiganas, purtatorul de cuvant al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), ne-a declarat ieri ca, intr-adevar, se va renunta la formulare tiparite unitar, realizate de Imprimeria Nationala, continand diverse optiuni de securitate.

"Vor fi niste facturi produse de fiecare comerciant in parte, dupa propriul model. Asta inseamna ca agentul economic nu va mai plati pentru ele', ne-a spus Tiganas. Acesta a adaugat ca 'firmele vor cere doar numere de inregistrare de la Imprimeria Nationala".

Presedintele Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR), Florin Pogonaru, ne-a declarat ca mediul de afaceri este avantajat de aceasta masura si, implicit, va fi curatat de falsuri. 'Este o lume uratita economic de micii escroci si de aceea trebuia sa existe un sistem care sa controleze acest fenomen', ne-a spus Pogonaru.

In opinia sa, este normal ca fiecare agent economic sa aiba propriile facturi, mai ales ca in ultima perioada afacerile cu facturi false au luat avant, indiferent de masurile de securitate luate de Imprimeria Nationala la realizarea lor.

Pana la urma, se pare ca initiativa Ministerului Finantelor Publice, luata in 2002 impreuna cu Imprimeria Nationala, cu privire la introducerea facturilor tipizate, nu a eliminat falsurile de pe piata, dar a ingrosat buzunarele firmelor are au tiparit aceste formulare.

In ceea ce priveste costurile anuale ale firmelor cu formularele tipizate, presedintele AOAR a precizat ca 'este greu de contabilizat in cifre, dar cele mai dezavantajate sunt intreprinderile mici si mijlocii'. Trebuie spus ca, aproape in fiecare an, statul scotea sume fabuloase din buzunarele firmelor pentru plata documentelor tipizate, care isi schimbau periodic infatisarea, sub pretextul securizarii.

In aceste conditii, firmele blagoslovite cu tiparirea si tipografiile alese pe spranceana isi vor micsora, probabil, profitul, daca se ia in considerare faptul ca aceste formulare reprezentau o intreaga industrie.


5 octombrie 2006
Autor: Senica Micu





#12 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2006 - 02:30 PM

Vezi postareaVirgona, la Oct 7 2006, 04:29 PM, a spus:

Vezi postarearamona_demeter, la Oct 7 2006, 01:27 PM, a spus:

Sursa ,,Capital,,


Inteleg... Totusi, se mai cauta si prin textul despre care se vorbeste ca sa faci un articol bun; or, eu asta am facut. Nu obisnuiesc sa plagiez.
Ginditi-va doar la textul despre TVA-ul impus de Directiva a 6-a, unde am folosit textul Directivei; asa a fost si cu Codul Fiscal 2006 aici.

Eu cred ca textul la care se face referire aici nici macar nu este un articol. Este un copy/paste din Codul Fiscal prezentat fara noima si care, in principal, nici macar nu are legatura cu Titlul. E ca la radio Erevan. :angry:
HoratiuHagiudotro



#13 o economista

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate...

Postat 26 October 2006 - 03:30 PM

Si pana la urma in locul facurilor ce va fi? :angry:



#14 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 26 October 2006 - 06:53 PM

Vezi postareao economista, la Oct 26 2006, 04:30 PM, a spus:

Si pana la urma in locul facurilor ce va fi? :angry:
Normal,tot facturi... Daca ne uita peste gardul inca existent intre noi si UE,vor fi facturi inventate de fiecare firma,personalizate de fiecare si,probabil,firmele cu un volum foarte mare de asemenea documente,vor apela tot pe la edituri pentru personalizare



#15 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 30 October 2006 - 07:52 PM

Vezi postareaLEXUS, la Oct 26 2006, 03:30 PM, a spus:

Vezi postareaVirgona, la Oct 7 2006, 04:29 PM, a spus:

Vezi postarearamona_demeter, la Oct 7 2006, 01:27 PM, a spus:

Sursa ,,Capital,,


Inteleg... Totusi, se mai cauta si prin textul despre care se vorbeste ca sa faci un articol bun; or, eu asta am facut. Nu obisnuiesc sa plagiez.
Ginditi-va doar la textul despre TVA-ul impus de Directiva a 6-a, unde am folosit textul Directivei; asa a fost si cu Codul Fiscal 2006 aici.

Eu cred ca textul la care se face referire aici nici macar nu este un articol. Este un copy/paste din Codul Fiscal prezentat fara noima si care, in principal, nici macar nu are legatura cu Titlul. E ca la radio Erevan. :angry:


La care dintre texte va referiti?
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#16 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2006 - 04:53 PM

Eu un singur text am vazut pe aici. :wink:
HoratiuHagiudotro



#17 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 31 October 2006 - 06:36 PM

Vezi postareaLEXUS, la Oct 31 2006, 04:53 PM, a spus:

Eu un singur text am vazut pe aici. :wink:

Sunt de fapt trei (articole), cel putin la acest topic.
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 31 October 2006 - 11:49 PM

facturile actuale nu semai pot folosi de la 01.01.2007?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 01 November 2006 - 12:58 AM

Vezi postareamony23, la Oct 31 2006, 11:49 PM, a spus:

facturile actuale nu semai pot folosi de la 01.01.2007?

Nu, deloc; este un paradox, de fapt, si anume: facturile ACTUALE de la I.N. nu vor mai fi valabile, iar receptorii de produse si beneficiarii de servicii se vor putea autofactura, in egala masura cit pot reprezenta atit exportatori de produse, cit si furnizori de servicii. Bottom line: fiecare firma cu invoice-urile sale(!) :) In opinia mea, e doar o alta gaselnita...
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#20 patratel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 November 2006 - 12:08 PM

Vezi postareaVirgona, la Nov 1 2006, 12:58 AM, a spus:

Vezi postareamony23, la Oct 31 2006, 11:49 PM, a spus:

facturile actuale nu semai pot folosi de la 01.01.2007?

Nu, deloc; este un paradox, de fapt, si anume: facturile ACTUALE de la I.N. nu vor mai fi valabile, iar receptorii de produse si beneficiarii de servicii se vor putea autofactura, in egala masura cit pot reprezenta atit exportatori de produse, cit si furnizori de servicii. Bottom line: fiecare firma cu invoice-urile sale(!) :) In opinia mea, e doar o alta gaselnita...
pai atunci cu 01.012007 nu mai poti factura nimic daca nu ai noili inprimatr?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL