Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare acte inainte de incepere activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare acte inainte de incepere activitate


2 replies to this topic

#1 m_mateiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 August 2011 - 01:49 PM

Am un srl a carui activitate a fost suspendata 2 ani. anul acesta l-am repus in activitate dar incepand cu data de 01.06.2011. Am achizitionat un aparat foto pe firma in aprilie 2011. cu ce data fac in contabilitate inregistrarea? In luna iunie dupa inceperea activitatii si il si dau in consum atunci?



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 August 2011 - 09:38 AM

Orice inregistrare se face dupa data reluarii activitatii firmei, in cazul tau dupa 01.06.2011. Asta nu inseamna ca daca inregistrezi in luna iunie o factura emisa in luna aprilie, nu poti sa primesti amenda conform Legii contabilitatii 82/1991:

"ART. 6
(1) Orice operațiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ."




#3 biancateodora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 11 August 2011 - 02:42 PM

Eu zic sa uiti de inregistrare. nu o face. e mai bine asa. uita de aparat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL