Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Garantie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Garantie

5 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 09 October 2006 - 10:41 AM

Salutare. Poate sa ma ajute cineva. Am achizitionat un aparat de facut plati online de la banca. Pentru acest aparat banca mi-a oprit o garantie, care in momentul in care il returnez imi da banii inapoi. Ce articole contabile fac?



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2006 - 11:03 AM

eu as face astfel:
461 = 5121 suma oprita garantie
si extracontabil:
8011 debit garantia acordata pentru aparat...

este un termen pentru returnarea aparatului? exista posibilitate masurabila ca aparatul sa se defecteze, sa nu-ti recuperezi banii-garantia?(provizion?)

Bea



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 October 2006 - 01:29 PM

pt garanti nu se mai foloseste 2678 - ALTE CREANTE IMOBILIZATE ?



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2006 - 02:23 PM

nu consider investitie financiara o garantie acordata care nu este purtatoare de dobanzi...

si nici nu e legata de vreun alt instrument financiar...

totusi, nu-mi este clar baza legala pentru aceasta garantie, poate romica da mai multe detalii despre contractul legat de acest transfer???
Bea



#5 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 30 October 2006 - 01:56 PM

M-am lovit si eu de aceasta situatie cu aparatul de plati online de la banca,si eu am inregistrat
2678=5121.Voi ce parere aveti?



#6 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 October 2006 - 02:29 PM

Vezi postareavery, la Oct 30 2006, 03:56 PM, a spus:

M-am lovit si eu de aceasta situatie cu aparatul de plati online de la banca,si eu am inregistrat
2678=5121.Voi ce parere aveti?
Consider ca ai inregistrat corect,este o imobilizare financiara,de vreme ce ai platit o garantie bancii(ca si garantia pe care o achiti furnizorului de gaz,de telefonie,etc)
Dar ai aimobilizat suma achitata,insa ai primit totusi un obiect care este in gestiunea cuiva din firma.
Ca atare trebuie sa-l evidentiezi si pe el undeva,in afara bilantului,in debit.ct.8033-Valori materiale primite in pastrare sau custodie. Sigur s-a incheiat un contract cu banca si ar fi bine sa-l citesti,acolo vei gasi stabilite clar conditiile care trebuie respectate in legatura cu aparatul






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL