Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incheiere concediu maternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


incheiere concediu maternitate

17 replies to this topic

#1 clauditza01

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 09 October 2006 - 12:21 PM

Buna! Am nevoie de un mic ajutor din partea voastra:am o colega care a terminat concediul de maternitate in data de 20 sept 2006 si i s-a aprobat cererea pt a ramane in concediu ingrijire copil. Intrebarea mea este ce se va intampla din acest moment? Mai apare pe statul de salarii, cine o plateste, ce acte trebuie depuse si unde. De la ea eu nu am primit decat o adeverinta pe care i s-a completat perioada in care a fost angajata(stagiul de cotizare pt cic). Am inteles ca aceasta adeverinta ar trebui depusa la ITM. Asa este? Trebuie facut vreun act aditional la contractul ei? Ramane in continuare angata firmei desi are contractul suspendat de cand era in concediu de maternitate? Va rog sa ma ajutati cat mai urgent!
Multumesc



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 October 2006 - 12:50 PM

Pe baza cererii ei si a certificatului de nastere a copilului , angajatorul va emite decizie de suspendare a contractului individual de munca , conform art.51 lit. a din Codul Muncii . aceasta decizie si copie dupa cererea de suspendare si certificatul de nastere se depun la ITM . Salariatului i se inmaneaza o decizie vizata de ITM si 2 anexe completate referitoare la stagiul de cotizare pe care le gaseste la birou de copiat acte sau la primaria de care apartine. Cu aceste documente se prezinta la primarie(nu stiu la ce serviciu dar se poate afla) si solicita indemnizatia pentru cresterea copilului.
Pe toata durata suspendarii contractului angajatorul nu mai face plati de nici un fel catre acesta si nici nu intervine cu nici un fel de modificari la salariu, functie, etc. pana la reluarea ativitatii(la data cand copilul implineste 2 ani).

iuliana



#3 MihaelaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 09 October 2006 - 01:23 PM

Si... in continuare apare pe statul de salarii cu 0 zile lucrate si 0 lei salariu (nu i se plateste nicio contributie, nu are nicio retinere pe stat). Apare si in declaratia de la somaj cu toate zilele suspendate. In celelalte declaratii nu este cuprinsa si, pana cand copilul implineste 2 ani, nu mai ai nicio problema legata de persoana respectiva.
Rezolva urgent cu ITM-ul si adeverinta privind stagiul de cotizare.



#4 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 14 October 2006 - 06:29 PM

Nu vad rostul pentru care persoana suspendata trebuie sa mai apara pe statul de plata
cu 0 lei.Nu stiu alte programe de salarii cum lucreaza,dar stiu ca in programul cu care lucrez eu,daca la o persoana se da venit realizat 0 lei,el nici nu mai apare pe statul de plata.Exista vre-o logica pt. care ar trebui sa apara pe statul de plata si pe declaratia pt.Soamj ?
Lamuriti-ma !



#5 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 30 October 2006 - 01:28 PM

Vezi postareaSARINA, la Oct 14 2006, 06:29 PM, a spus:

Nu vad rostul pentru care persoana suspendata trebuie sa mai apara pe statul de plata
cu 0 lei.Nu stiu alte programe de salarii cum lucreaza,dar stiu ca in programul cu care lucrez eu,daca la o persoana se da venit realizat 0 lei,el nici nu mai apare pe statul de plata.Exista vre-o logica pt. care ar trebui sa apara pe statul de plata si pe declaratia pt.Soamj ?
Lamuriti-ma !
E totusi corect ce spune MihaelaN. De pe statul de plata dispare cand nu mai e angajatul tau. Dar astia doi ani e tot angajatul tau dar cu contractul suspendat. Cred ca si de-asta cei de la somaj au cerut in mod expres(cel putin la noi in Arges) sa ramana cei aflati in CIC in declaratie.



#6 iankonela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:studiu

Postat 30 October 2006 - 11:37 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Oct 9 2006, 12:50 PM, a spus:

Pe baza cererii ei si a certificatului de nastere a copilului , angajatorul va emite decizie de suspendare a contractului individual de munca , conform art.51 lit. a din Codul Muncii . aceasta decizie si copie dupa cererea de suspendare si certificatul de nastere se depun la ITM . Salariatului i se inmaneaza o decizie vizata de ITM si 2 anexe completate referitoare la stagiul de cotizare pe care le gaseste la birou de copiat acte sau la primaria de care apartine. Cu aceste documente se prezinta la primarie(nu stiu la ce serviciu dar se poate afla) si solicita indemnizatia pentru cresterea copilului.
Pe toata durata suspendarii contractului angajatorul nu mai face plati de nici un fel catre acesta si nici nu intervine cu nici un fel de modificari la salariu, functie, etc. pana la reluarea ativitatii(la data cand copilul implineste 2 ani).


Buna,
Am si eu o situatie de genul acesta si va rog sa-mi spuneti adeverinta cu stagiul de cotizare o completez eu ca firma sau o primeste de la ITM ? trebuie vizata de ITM si adeverinta cu stagiul de cotizare in cazul in care o completez eu ?



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 31 October 2006 - 08:28 AM

Adeverinta cu stagiul de cotizare se completeaza de catre firma la care lucreaza salariatul, pe baza statelor de salarii, nu este necesar sa fie vizata de iTM.
iuliana



#8 iankonela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:studiu

Postat 01 November 2006 - 12:17 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Oct 31 2006, 08:28 AM, a spus:

Adeverinta cu stagiul de cotizare se completeaza de catre firma la care lucreaza salariatul, pe baza statelor de salarii, nu este necesar sa fie vizata de iTM.


Multumesc frumos Iuliana !



#9 luke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 10 November 2006 - 12:29 PM

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea problema.
- o angajata intra in concediu de crestere copil in 2004
- in iulie 2006 copilul implineste varsta de 2 ani
- angajata nu se prezinta la munca la terminarea perioadei de concediu
- oct 2006 angajata trimite o recomandata prin care cere revenirea la munca si informeaza ca e din nou insarcinata.

Intrebare:
Sunt obligat sa o primesc inapoi? Ea sustine ca a fost copilul bolnav de pneumonie si acesta e motivul ptr care n-a venit la munca. Nu e suficient faptul ca a lipsit nemotivat 2,5 luni sa o pot da afara? cum o pot da afara, ea avand contractul de munca suspendat, plus ca exista ceva prin codul muncii care spune ca nu poti concedia pe cineva daca anunta ca e insarcinata?

Merci.



#10 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 10 November 2006 - 02:33 PM

Dar tu pana acum de ce n-ai facut nimic? Legea este clara, contractul se poate suspenda pentru crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani. Am un caz similar si in momentul in care copilul a implinit 2 ani si tatal(a fost vorba de un paternal) nu s-a prezentat la munca, am incetat suspendarea, i-am facut adresa prin care l-am invitat sa-si clarifice raporturile de munca, nu s-a prezentat, l-am bagat la comisia de disciplina si apoi i-am desfacut contractul de munca. Nimeni nu a avut nimic de obiectat la ITM. Cred ca trebuia sa faci ceva in iulie, cand a implinit copilul 2 ani. De ce ai asteptat atat daca nu aveai de gand sa o mai primesti? Contractul ei este in continuare suspendat?
iuliana



#11 luke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 10 November 2006 - 02:36 PM

N-am facut nimic ptr ca pur si simplu am uitat cand ii expira concediu. Contractul e ramas probabil suspendat in continuare, nu am mai facut nimic in plus de la intrarea in concediu. E clar ca am gresit aici. Solutia ta mi se pare si mie ok acum dar problema e ce fac eu in situatia asta?



#12 gigel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:sv

Postat 11 November 2006 - 04:09 PM

In cazul in care este vorba de un concediu de paternitate actele raman aceleasi ? (cerere angajat, copie certifica de nastere, decizie de suspendare a cim, si ulterior situatia cu stagiul de cotizare ptr CIC completata de firma)?

Se poate acorda concediu paternitate daca angajatul are doar 7 luni de cotizare intr-o alta firma, cu mentiunea ca la inceputul acestor sapte luni ii expirase un concediu de paternitate anterior, iar angajtorul din firma cealalta i-a desfacut contractul de munca la implinirea anilor pentru prunc ?

multumesc



#13 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 12 November 2006 - 12:29 AM

Pentru Gigel: Da, trebuie exact acelas set de documente. Concediu de crestere copil e perioada asimilata stagiului de cotizare, deci, daca inainte de solicitare CIC a avut 12 luni de cotizare (salariu, concediu crestere copil, medical, somaj ...) poate beneficia de indemnizatie.



#14 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 12 November 2006 - 12:44 AM

Pentru Luke: Acum, depinde de ce anume vrei sa faci cu respectiva... Ma gandesc ca nu ai prea mare nevoie de ea, din moment ce nu ai "vanat" momentul intoarcerii...

Cred ca poti sa faci si acum un referant pt neprezentare/neanuntare la serviciu. Sau poti sa-ti faci pomana si sa o mai tii putin pe banii societatii - banuiesc ca are sa intre curand in concediu de maternitate, si o tine statul acasa, pe banii nostri, inca 2 ani si jumatate.
Presupun ca in pontaje iti aparea CIC, cand ar fi trebuit sa fie ore nelucrate (eventual, o cerere de concediu fara plata - acum nu mai este limitat ca nr de zile...); daca zice ca a fost pruncu' bolnav, de ce nu ti-a adus un medical, mai lua si ea un ban, iti aducea si tie aminte ca ... exista...

Atasez OUG 96/2003, actualizata la zi, privind protectia maternitatii. Aici scrie ca nu ai voie sa dai afara o angajata pe motive de gravidenie!

P.S. :angry: A nu se intelege ca am ceva cu gravidele sau mamicile! Am si eu prunci!!!

Fisiere atasate





#15 topolino

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 12 November 2006 - 05:45 PM

Un salariat cu contractul suspendat nu mai apare pe statul de plata.



#16 iankonela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:studiu

Postat 13 November 2006 - 08:53 AM

Va rog spuneti-mi cum sa retin CAS 9.5% (aferent 330 RON salar minim pe tara) la un concediu de maternitate de 3 zile care au mai ramas pe noiembrie!

Noiembrie are 22 zile lucratoare deci 330 RON * 9.5% = 31 si apoi fac 31/ 22 * 3 = 4
Deci retin 4 lei sau 31 lei ?

Multumesc



#17 ValiS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 13 November 2006 - 09:29 AM

Vezi postareaMihaelaN, la Oct 9 2006, 01:23 PM, a spus:

Si... in continuare apare pe statul de salarii cu 0 zile lucrate si 0 lei salariu (nu i se plateste nicio contributie, nu are nicio retinere pe stat). Apare si in declaratia de la somaj cu toate zilele suspendate. In celelalte declaratii nu este cuprinsa si, pana cand copilul implineste 2 ani, nu mai ai nicio problema legata de persoana respectiva.
Rezolva urgent cu ITM-ul si adeverinta privind stagiul de cotizare.

DAR APARE SI IN DECLARATIA DE CASS tot cu zile suspendate



#18 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 November 2006 - 10:17 AM

in declaratie de sanatate nu apare. Vezi www.casmb.ro
oare unde o sa ajungem?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL