Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit pe cladire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit pe cladire

14 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 04:05 PM

Buna, :unsure:
cum se inregistreaza impozitul pe cladire?s a platit cel aferent semII 2006 si este prima data cand ma confrunt cu astfel de inregistrari.

Va multumesc anticipat :blush:



Si ce treaba are cu concediile???

Fii mai atenta in ce sectiune postezi, te rog!

Mutat.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 10 October 2006 - 08:23 PM




#2 mstef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 04:18 PM

Fii mai atenta unde postezi!

Aceasta postare a fost editata de mstef: 10 October 2006 - 04:19 PM




#3 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 11 October 2006 - 03:21 PM

inregistrezi la fel ca si impozitul pe masina.iti dau exemplul pe masina :inreg datoriei 635=4463 100 lei
plata datoriei 4463=5311 100 lei
nimeni nu gandeste pentru tine



#4 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2006 - 07:05 PM

multumesc de raspuns



#5 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 October 2006 - 11:05 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Oct 12 2006, 08:05 PM, a spus:

multumesc de raspuns
eu as spune ca nu este chiar bine asa, mai ales daca esti platitor de imp.pe profit, fiind o cheltuiala aferenta intregului semestru,nu-ti poti influenta profitul trim.III,deci va trebui sa inregistrezi pe cheltuieli(635/446....) numai 1/2 din suma,iar pt.cealalta jumatate inregistrezi:471/446....Poti imparti suma la 3 si scoti lunar din 471(635/471),sau,impozitul fiind trimestrial,lasi suma in 471 pana in dec.,cand faci articolul respectiv.



#6 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 13 October 2006 - 06:28 AM

Vezi postareaGAMA, la Oct 13 2006, 12:05 AM, a spus:

Vezi postareanicoleta_c, la Oct 12 2006, 08:05 PM, a spus:

multumesc de raspuns
eu as spune ca nu este chiar bine asa, mai ales daca esti platitor de imp.pe profit, fiind o cheltuiala aferenta intregului semestru,nu-ti poti influenta profitul trim.III,deci va trebui sa inregistrezi pe cheltuieli(635/446....) numai 1/2 din suma,iar pt.cealalta jumatate inregistrezi:471/446....Poti imparti suma la 3 si scoti lunar din 471(635/471),sau,impozitul fiind trimestrial,lasi suma in 471 pana in dec.,cand faci articolul respectiv.
Subscriu la informatia Gamei :) acel impozit nu reprezinta cheltuiala pe 1 singura luna dintr-un singur trimestru si nu are de ce sa fie inregistrat asa ...sau ba da , e mai usor asa dar nu si corect :rolleyes:



#7 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 October 2006 - 12:08 PM

Corect raspunsul Gamei ptr o societate platitoare de imp. pe profit, pentru o soc. platitoate de imp . pe venit e corecta si inregistrarea totala a impozitului intr-o singura luna.



#8 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 13 October 2006 - 08:23 PM

Vezi postarealilianarodica, la Oct 13 2006, 01:08 PM, a spus:

Corect raspunsul Gamei ptr o societate platitoare de imp. pe profit, pentru o soc. platitoate de imp . pe venit e corecta si inregistrarea totala a impozitului intr-o singura luna.
Tocmai de aceea am si facut referirea la un platitor de imp.pe profit,pt.ca de fapt nu stim ce fel de societate este cea in cauza . Pe deplin de acord cu tine,daca ar fi platitor de imp.pe venit. Ramane sa-si aleaga informatia care i se potriveste.



#9 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2006 - 02:23 PM

e platitoare de impozit pe profit...dar chiar daca ar fii fost pe venit..as fii putut sa ma descarc lunar cu acea suma aferenta?
multumesc



#10 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 10 November 2006 - 06:23 PM

Vezi postarealilianarodica, la Oct 13 2006, 12:08 PM, a spus:

Corect raspunsul Gamei ptr o societate platitoare de imp. pe profit, pentru o soc. platitoate de imp . pe venit e corecta si inregistrarea totala a impozitului intr-o singura luna.
Oare cei de la metodologie nu ar putea amenda microintreprinderea?
%%%




***



#11 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 11 November 2006 - 03:08 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 10 2006, 08:23 PM, a spus:

Oare cei de la metodologie nu ar putea amenda microintreprinderea?
Sub care motiv sa o amendeze?
De ce priviti orice decizie simpla pe care trebuie sa o luati prin prisma fricii de organele de control? De aceea fac tot ce vor ei,pt.ca sunt foarte multi care tremura in fata lor,le dau mereu dreptate(ca sa nu mai vorbesc despre ce anume le mai dau) si uite-asa ajungem la procese . :aggressive:



#12 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 11 November 2006 - 01:34 PM

Vezi postareaGAMA, la Nov 11 2006, 03:08 AM, a spus:

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 10 2006, 08:23 PM, a spus:

Oare cei de la metodologie nu ar putea amenda microintreprinderea?
Sub care motiv sa o amendeze?
De ce priviti orice decizie simpla pe care trebuie sa o luati prin prisma fricii de organele de control? De aceea fac tot ce vor ei,pt.ca sunt foarte multi care tremura in fata lor,le dau mereu dreptate(ca sa nu mai vorbesc despre ce anume le mai dau) si uite-asa ajungem la procese . :aggressive:
De ce spui asta? Ma crezi fricoasa sau ce? Eu doar vreau sa fiu corecta.
Daca inregistreaza o cheltuiala a trimestrului IV in III, vrei sa spui ca indicatorii din tr.III mai sunt corecti?
Cei de la metodologie te amendeaza si daca nu e stampilat registrul de casa, ei urmarind metode(principii contabile).
%%%




***



#13 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2006 - 11:23 AM

Modalitatea de calcul pentru impozitul pe cladire o stie cineva?
Ce procent se foloseste?
:thumbup: Multumesc



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 December 2006 - 03:08 PM

pentru pers. juridice este 1% din valoarea de contract
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#15 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 December 2006 - 06:54 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Dec 15 2006, 11:23 AM, a spus:

Modalitatea de calcul pentru impozitul pe cladire o stie cineva?
Ce procent se foloseste?
:thumbup: Multumesc


In fiecare oras, cf.hot.cons.local se mai adauga cate ceva (sau nu), motiv pt.care procentul de aplicare asupra valorii constructiei este diferit.
%%%




***






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL