Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract de comision - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contract de comision


5 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 11 October 2006 - 04:52 PM

Buna ziua! Am o rugaminte: dpdv legal se pot incheia contracte de comision cu pensionari pentru distributie corespondenta? Va rog nu ma luati cu conventii civile, pentru ca alea sunt altceva decat contractul de comision. Pentru asta se plateste doar 10% impozit pe venit (eu am sa platesc 16% sa nu mai fie nevoie de regularizare), iar procentul este sigur 10% am intrebat la administratia financiara.
Multumesc!



#2 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 11 October 2006 - 05:11 PM

Vezi postareaandreea, la Oct 11 2006, 05:52 PM, a spus:

Buna ziua! Am o rugaminte: dpdv legal se pot incheia contracte de comision cu pensionari pentru distributie corespondenta? Va rog nu ma luati cu conventii civile, pentru ca alea sunt altceva decat contractul de comision. Pentru asta se plateste doar 10% impozit pe venit (eu am sa platesc 16% sa nu mai fie nevoie de regularizare), iar procentul este sigur 10% am intrebat la administratia financiara.
Multumesc!

Se vorbeste de contracte de comision la art 52 Cod Fiscal

"Art. 52. - (1) Plătitorii următoarelor venituri au obligația de a calcula, de a reține și de a vira impozit prin reținere la sursă, reprezentând plăți anticipate, din veniturile plătite:
.......
c) venituri din activități desfășurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial; ...."

Dar ar trebui ca pensionarii sa aiba autorizatie pt desf de activități independente. Asa cum fac agentii de asigurari. Deci da se poate.

Ioan Butariu
expert contabil



#3 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 October 2006 - 05:08 PM

e o chestie pe care eu nu o inteleg. dar poate se gaseste un jurist care sa ma lamureasca.
ca sa retin impozit la sursa trebuie sa fac un contract cu o persoana fizica, pentru ca daca persoana este autorizata, contractul devine comercial iar persoana va emite factura. nu e corect cum zic?
daca e corect ce cred eu, atunci ce fel de contract (exceptind cel de munca) poate fi facut intre un SC si o persoana?
ce este conventia civila si cui se aplica?



#4 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 17 June 2008 - 03:56 PM

salutare,
pot sa-mi inchei contracte de comision cu proprii angajati?
daca da ce acte trebuie sa depun ca si firma la administratie inafara de contracte?cumva dec 020?



#5 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 17 June 2008 - 06:33 PM

Vezi postareaniki, la Jun 17 2008, 04:56 PM, a spus:

salutare,
pot sa-mi inchei contracte de comision cu proprii angajati?
daca da ce acte trebuie sa depun ca si firma la administratie inafara de contracte?cumva dec 020?



nu ma ajuta nimeni?
e ffffffff urgent.
cumva comisioanle date angajatilor trebuie prinse in statul de salarii?



#6 loredana76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 March 2010 - 01:54 PM

In cazul in care sunt un SRL care am ca obiect de activitate comertul in piete, expozitii si vreau sa particip la o expozitie in ARAD pe baza unui contract de comision in care este stipulat faptul ca la aceasta expozitie voi vinde marfa comitentului (societatea din Ungaria), marfa ramanand in proprietatea comitentului (firma din Ungaria) pana la vanzarea integrala. Eu urmeaza sa incasez bani si sa comunic comitentului marfa vanduta. In acel moment comitentul imi va emite factura cu marfa vanduta restul marfi va fi returnata comitentului. Castigul meu este un comision stabilit in contractul de comision. Livrarea marfurilor este dovedita cu CMR care atesta locul de incarcare si de descarcare respectiv comitentul si comisionarul si marfa transportata.
Livrarea marfurilor se face pe baza unui buletin de livrare.
La expozitie pentru contravaloarea marfi vandute se va emite bon fiscal de la casa de marcat a comisionarului.
Sunt suficiente aceste acte sau este nevoie de aviz de insotire a marfi pentru marfa trimisa de comitent la comisionar?.

MULTUMESC MULT!
:frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL