Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Diverse probleme contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Diverse probleme contabile

10 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 12 October 2006 - 08:43 AM

Salutare. Poate sa ma ajute cineva. Am avut niste oaspeti din strainatate la care le-am platit cazarea, masa.
Daca i-am scos in oras la masa si am platit masa (mi s-au emis niste bonuri) pot sa le inregistrez in contabilitate .
Ce inregistrari contabile fac.

Banca cu care lucrez mi-a data un aparat pentru plati online, pentru asta mi-a oprit o garantie, cand il returnez imi da banii inapoi.
Ce inregistrari contabile fac.



#2 sithcont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2006 - 09:27 AM

Vor fi cheltuieli de protocol care vor avea o deductibilitate limitata.

SFAT: Consideram o factura cu ... Protocol.
La calculul imp pe profit, la sf anului, o parte va fi ded iar alta ned. Se va colecta TVA aferent partii nedeductibile. Si in acest caz, prin colectare, s-a anulat o parte din TVA-ul dedus. Dar daca initial inreg protocolului a fost facuta pe baza de BF caz in care nu s-a dedus TVA-ul? Nu inseamna ca voi colecta un TVA aferent unui TVA precedent pe care nu l-am dedus? Caz in care pot sa creez un analitic separat al 623, in care sa inreg doc pt care nu am dedus TVA. El va avea, la fel, o deductibilitate limitata, dar nu va mai avea influenta asupra TVA-ului ce ar trebui colectat la sf anului.

Despre aparat, c-val lui este o suma blocata intr-un cont separat care poate fi un 2678 cu analitic distinct ...

Aceasta postare a fost editata de sithcont: 12 October 2006 - 09:28 AM

N. Popa



#3 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 October 2006 - 10:12 AM

pt. romica, referitor la aparatul pentru plati on-line:
banca ti-a dat aparatul fara sa platesti contravaloarea lui? sau ai si cumparat? este important, ca daca nu este proprietatea ta, trebuie inregistrat extracontabil, si garantia tot asa!!!
Bea



#4 sithcont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2006 - 12:29 PM

raspund eu! sorry ...

Pt un astfel de aparat toate bancile retin si blocheaza intr-un cont o suma de bani pe care o returneaza la inapoierea aparatului. Deci e o suma care iti apartine dar la care accesul este blocat pana la un anumit moment: returnarea aparatului.
N. Popa



#5 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 October 2006 - 12:35 PM

daca aparatul ramane in proprietatea bancii, si iti da doar in folosinta, trebuie inregistrat extracontabil. la aparat m-am referit cand am pus problema dreptului de proprietate, nu la banii dati drept garantie... :)

oricum, in aceasta situatie n-as folosi contul 267, caci nu este o investitie financiara...
Bea



#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 October 2006 - 03:10 PM

Suma retinuta de banca drept garantie aparat se
inregistreaza in contul 2678 "Alte creante imobilizate"



#7 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 October 2006 - 04:30 PM

pt.domnul marian.apetre, cu toata stima ce vi-l port vazand raspunsurile date, puteti argumenta de ce trebuie inregistrata aceasta suma pe 2678?
Bea



#8 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 October 2006 - 04:51 PM

.

Asa a fost si in Omf.306, nu vad de ce i-am schimba locul ...

Citeaza

Contul 267 "Creanțe imobilizate"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența creanțelor legate de participații, împrumuturilor acordate pe termen lung și a altor creanțe imobilizate, cum sunt depozite și garanții plătite.
Contul 267 "Creanțe imobilizate" este un cont de activ.
În debitul contului 267 "Creanțe imobilizate" se înregistrează:
- valoarea împrumuturilor acordate și a veniturilor din dobânzile aferente creanțelor imobilizate, precum și a garanțiilor depuse (269, 512, 531, 763);
- valoarea împrumuturilor acordate pe termen lung și a dobânzilor aferente pentru bunurile cedate în regim de leasing financiar (211, 212, 213, 214, 472);
- diferențele favorabile de curs valutar, aferente împrumuturilor acordate în valută, rezultate din evaluarea acestora la cursul de la închiderea exercițiului (765);




#9 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 12 October 2006 - 07:35 PM

De acord cu marian.apetre

Si eu in 2678 am inregistrat garantia luata de banca pentru aparatul care asigura secretizarea operatiunilor. Receptia efectiva am inregistrat extracontabil in 8033. Dupa parerea mea, in 8011 se inregistreaza garantiile care NU afecteaza in mod direct activul firmei, deci cand NU platesti sau NU blocezi efectiv o suma ci numai iti iei angajamentul prin contract ca la o adica etc. .......... ori in acest caz a fost platit EFECTIV suma la banca, suma pe care o vom primi inapoi daca renuntam la online banking si returnam aparatul.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#10 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 October 2006 - 07:44 PM

stiu ca asa se procedeaza, am doar o singura nelamurire: (poate ma luminati :P )

in ce mod contribuie aceasta suma acordata ca garantie la fluxuri de numerar catre entitate, din moment ce nu este purtator de dobanzi? cf.reglementarilor contabile conforme cu DIV. la recunoasterea activelor imobilizate, " 64. - ( 1) Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii și deținute pe o perioadă mai mare de un an. Ele trebuie evaluate la costul de achiziție sau la costul de producție, cu respectarea prevederilor pct. 65 și 66.
(2) Beneficiile economice viitoare reprezintă potențialul de a contribui, direct sau indirect, la fluxul de trezorerie sau de echivalente de trezorerie către entitate. Potențialul poate fi unul productiv, fiind parte a activităților de exploatare ale entității. "

sa nu va enervati pe mine, chiar imi lipseste o explicatie buna...
(multumesc :) )
Bea



#11 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 October 2006 - 07:55 AM

Contribuie la fluxul de numerar. Indirect.
Pentru ca daca nu dai garantia, nu ai aparat! :)

Serios vorbind, este o suma de bani (un activ) imobilizat, pe termen mediu, sau mai de graba lung.

N-am vazut insa o alta propunere!
Ca sa o discutam ca varianta alternativa...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL