Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrebari si raspunsuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrebari si raspunsuri

5 replies to this topic

#1 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 13 October 2006 - 10:34 AM

Am o mare problema.Vreau sa iau un credit iar sotul meu lucreaza intr-o firma unde pe langa salariu de baza le da sporuri(mai bine spus sunt platiti dupa realizari).
Banca ne-a cerut salariu net pe ultimile luni.
Cand a intrebat contabila i-a spus ca are pe cele 3 luni salarii cuprinse intre 1100 si 1300, insa cand a dus declaratia de la banca sa o completeze (in declaratie scrie net mai putin sporuri) ia trecut 6 milioane si i-a spus ca pe cartea de munca are 8 si ceva.
Spune-ti va rog sal.in functie de incasari sau sporurile ce sunt nu se trec in cartea de munca, nu se retin contributiile pentru aceste sporuri???
VA ROG AJUTATI-MA!



#2 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 13 October 2006 - 10:45 AM

In cartea de munca se trece salariul de incadrare si sporuri permanente(ex. spor vechime ) . Dar contributiile la stat le platesti la realizat.

gabi



#3 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 13 October 2006 - 11:18 AM

Vezi postareagabitza, la Oct 13 2006, 11:45 AM, a spus:

In cartea de munca se trece salariul de incadrare si sporuri permanente(ex. spor vechime ) . Dar contributiile la stat le platesti la realizat.

somajul se plateste la brut + spor permanent..... INDIFERENT DE REALIZAT.... :excl: :excl: :excl:



Dar numai cel de 1%. Cel datorat de unitate raportat la fondul de salarii.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 13 October 2006 - 11:54 AM




#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 13 October 2006 - 08:38 PM

Vezi postareaFlorina_ina, la Oct 13 2006, 11:34 AM, a spus:

Spune-ti va rog sal.in functie de incasari sau sporurile ce sunt nu se trec in cartea de munca, nu se retin contributiile pentru aceste sporuri???
VA ROG AJUTATI-MA!
Contabila a intocmit adeverinta corect,pt.ca pe banca nu o intereseaza sporurile care nu au caracter permanent si care nu se trec in cartea de munca,chiar daca pentru aceste sume se platesc contributiile aferente. Daca nu este suficient pentru a obtine creditul,incercati sa-l ajutati cu alti membri de familie,sau cu giranti puternici(dpdv al salariului net).



#5 Florina_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 17 October 2006 - 10:56 AM

Multumesc mult pentru raspunsuri!
AS mai avea o intrebare.Daca pentru sporuri se retin contributiile inseamna ca se ia in considerare la pensie si sporurile care nu sunt permanente???????



#6 dadas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 October 2006 - 11:46 AM

DA






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL