Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Raport zilnic casa marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Raport zilnic casa marcat

6 replies to this topic

#1 ulisernic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2006 - 01:35 PM

Buna ziua,
Sunt o simpla angajata la o societate ( nu contabil), am lucrat ieri pentru prima oara cu o casa de marcat (Datecs MP-55L) si nu am reusit, spre rusinea mea, sa listez raportul zilnic, ci doar un raport general. Citind mesajele voastre de pe forum, am inteles intr-un final ce reprezinta acest raport Z si am intrat de-a dreptul in panica realizand greseala pe care am facut-o. V-as ruga mult de tot sa-mi spuneti daca si cum mai pot repara aceasta greseala.
Va multumesc,
Mihaela

Aceasta postare a fost editata de ulisernic: 14 October 2006 - 01:36 PM




#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 October 2006 - 03:57 PM

Mihaela
Fiecare casa de marcat are un ,,cod,, ...... DE LA 01.09.06 LA 30.09.06 si la sfarsiul zilei scoti raportul zilnic aplicand acel,,cod,,(sau formula).Pentru raportul ,,general,,cum zici tu (eu ma gandesc ca este raportul lunar)la fel exista o formula.Depinde, ce greseala ai facut ?




#3 ulisernic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2006 - 04:20 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Oct 14 2006, 02:57 PM, a spus:

Mihaela
Fiecare casa de marcat are un ,,cod,, ...... DE LA 01.09.06 LA 30.09.06 si la sfarsiul zilei scoti raportul zilnic aplicand acel,,cod,,(sau formula).Pentru raportul ,,general,,cum zici tu (eu ma gandesc ca este raportul lunar)la fel exista o formula.Depinde, ce greseala ai facut ?


Ramona, in primul rand iti multumesc mult pentru raspuns. Da, am tastat un cod si anume "1 1 total", in loc sa tastez codul "3 1 total,total", acesta din urma fiind cel in urma caruia apare pe casa mentiunea "golire articole". Astazi, cand am incasat iarasi folosindu-ma de casa de marcat, mi-a aparut la un moment dat pe ecran mentiunea "au expirat cele 24 de ore", iar cand am format acel cod (3 1 total total), a iesit un bon luuung in care erau incluse atat incasarile de ieri cat si cele de astazi. Practic, am un bon cu data de 14.10.2006 (data din capul bonului) in care apar incasari de pe 13 octombrie si de pe 14 octombrie. Imi cer scuze pentru "polologhie", dar chiar nu stiu cum sa explic mai pe scurt. Sunt cu atat mai suparata cu cat patronul pentru care lucrez este un om deosebit, care a avut incredere in mine, iar eu i-am incurcat lucrurile... Raportul acela general de care vorbeam este, de fapt, un raport informativ, dupa cum vad ca scrie pe bon.
Iti multumesc inca o data si sper sa existe o modalitate de a-mi repara greseala. Eu sunt dispusa sa-mi asum responsabilitatea, bineinteles, si sa suport consecintele, dar cel mai mult ma doare ca l-am dezamagit pe patronul meu si chiar nu vreau sa-l las sa aiba vreo problema din cauza prostiei mele, asa ca sunt foarte recunoscatoare pentru orice sfat.
Mihaela



#4 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 14 October 2006 - 04:56 PM

Mihaela ,eu nu cred ca ar trebui sa intri in panica.Sper ca am inteles ce s-a intamplat,si cu siguranta gresala ta nu a dulbat incasarea din data de 13,asa dar,eu cred ca tu ai decalat ziua de 13 astfel ca ai scos un Z la ziua de 14 ,in care ti-a fost inclusa si vanzarea din data de 13.Vorbeste cu contabila (si bineinteles si patronul trebuie sa stie,ca sa nu se creada ca vrei sa musamalizezi gresala) ,si totul se rezolva.



#5 ulisernic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2006 - 05:17 PM

DA, exact asta s-a intamplat, au fost prinse pe raportul din data de 14 si incasarile din 13, iar suma din sertarul unde tinem banii este aceeasi cu cea de pe bon/raport (este vorba de un total de 11 milioane lei vechi). Grija mea era ca i-am dat peste cap contabilitatea sau ceva asemanator care-i poate crea cine stie ce probleme lui (patronului) sau chiar contabilului care, de asemenea, este un domn demn de tot respectul. Il voi suna pe contabil si-i voi spune ce s-a intamplat. Oricum il sunam luni, dar nu puteam sa ma linistesc si pana luni mi se parea o vesnicie, asa ca am apelat la acest forum de pe care am invatat multe lucruri citind mesajele voastre.
Multumesc mult pentru raspunsul tau care m-a linistit.
Weekend placut,
Mihaela



#6 bella78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 18 October 2006 - 09:41 AM

Draga Mihaela,greseala pe care ai facut nu e o crima,la mine la firma unde lucrez se intimpla aproape saptaminal,ca unul dintre angajazi sa uite sa scoata Z-ul seara si scoate a doua zi.Doar ca la tine acel Z contine incasari din 13.10 si o parte din data de 14.10,asa ca fa o nota explicativa in care specifici ca din greseala ai tasta doar o parte din Z-ul casei in data de 13.10 si golirea a facut in 14.10,dar in acelasi timp Z-ul contine suma incasata pe data de 13.10 si o parte din 14.10.Stai linistita,nu-i o greseala ca sa-ti taie capul,dar mai depinde si de contabila firmei,trebuie sa vb cu ea,dar daca faci cum ti-am scris mai sus si sper ca ai inteles,e OK dupa mine.(sint contabila de 9.5 ani.)



#7 ulisernic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2006 - 05:47 PM

Va multumesc tuturor! Am vorbit cu contabilul, care este un om deosebit si nu numai ca nu s-a suparat, dar m-a si linistit, spunandu-mi ca ma stresez prea mult. Am noroc sa am colegi intelegatori si forumisti la fel de intelegatori si saritori.
Va doresc numai bine,
Mihaela






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL