Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de asigurari sociale de sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

contract de asigurari sociale de sanatate

28 replies to this topic

#21 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2007 - 03:37 PM

vedeti la Legislatie , este deschis un topic care se numeste " contractului de asigurat" , acolo veti gasi mai multe informatii !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#22 dana 28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 February 2009 - 07:28 PM

Buna ziua!
As vrea sa fac un contract de asigurare sociala,dar nu stiu ce cote din asigurarile de sanatate se platesc si la ce salariu.
Va multumesc.




#23 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 21 February 2009 - 12:44 AM

La venitul pe care il treci pe contract; cotele sunt platite la intreaga valoare , adica angajat+angajator, daca contrcatul se face direct de persoana fizica cu CASS, sau CAS.



#24 dana 28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 February 2009 - 07:55 PM

dar se platesc si cas si cass,ca asta nu stiu,adica cas 10,5% si 20,8% si la cass 5.2% si 5,5% si care ar fi salariu minim pe care il poti trece?contractul se face direct cu casa de pensii.
Va multumesc.



#25 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 21 February 2009 - 08:47 PM

Vezi ca este o HG care arata ca salariul minim pe ec este 600 lei, dar pentru cei fara calificare.Trebuie sa tii cont de indici.Si pentru mai multe lamurii foloseste "cautare" de pe forum si vei stii mai multe.Daca faci contract doar pentru persoana ta, fara CIM, cotele se plates integral, angjat+angjator.



#26 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 21 February 2009 - 10:39 PM

Am intrebat la Casa de pensii si au spus ca nu se mai tine cont de Sal minim pe economie,
iar la Casa se Sanatate au spus ca se incheie contract in functie de veniturile pe care le ai ???
Si eu vreau sa-mi fac contract dar la sanatate am o problema, trebuie sa ma dus sa vorbesc personal
, daca sunt administratora la o firma, si pana acum nu mi-am luat dividende, la ce valoare fac eu contrctul de sanatate??



#27 lili_fa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 July 2009 - 02:00 PM

Vezi postareadoiny, la Feb 21 2009, 11:39 PM, a spus:

Am intrebat la Casa de pensii si au spus ca nu se mai tine cont de Sal minim pe economie,
iar la Casa se Sanatate au spus ca se incheie contract in functie de veniturile pe care le ai ???
Si eu vreau sa-mi fac contract dar la sanatate am o problema, trebuie sa ma dus sa vorbesc personal
, daca sunt administratora la o firma, si pana acum nu mi-am luat dividende, la ce valoare fac eu contrctul de sanatate??

Buna ziua!
Am si eu o problema!
Detin o pensiune(2 camere) pe o IF insa pe IF nu am angajati.Si eu si sotul avem alte locuri de munca unde binenteles se plateste CAS, CASS. Intrebarea mea este: mai trebuie sa platesc si pe IF aceste taxe chiar daca nu am angajati?
Multumesc mult!



#28 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2009 - 12:16 AM

Nu



#29 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 30 October 2011 - 07:49 AM

Doi asociati ,cu parti egale, isi deschid o firma de asigurari (brokeri) .
1. Firma trebuie sa aiba obligatoriu o persoana de conducere care sa semneze actele?
2. Cei doi asociati pot fi salariatii firmei ca si agenti de asigurari?
3. Unul din ei se poate ocupa cu Revisalul?
Multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL