Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Care registre de contabilitate se intocmesc in cazul in care - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Care registre de contabilitate se intocmesc in cazul in care

5 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 13 June 2004 - 02:09 PM

Vreau si eu sa stiu daca si care registre se intocmesc in cazul in care nu sunt platitor de tva.

Adica sunt obligatorii jurnalele de tva si pentru neplatitori, inscriindu-se in acestea facturile emise (in jurnal vinzari) respectiv primite (in jurnal cumparari) ?

Sau pot beneficia de o varianta mai simpla de lucru ?

Pot sa le completez la calculator? Ma pricep sa lucrez in ACCES Microsoft si de aceea intreb. Care da? si care nu?

Multumesc anticipat.



#2

  • Guests

Postat 16 June 2004 - 05:01 PM

In primul rand trebuie sa precizezi ce forma juridica are societatea.
Trebuie obligatoriu intocmite jurnale de vanzari si cumparari,registu jurnal,registru inventar .Poti sa le listezi, respectand normele legale, din programul de contabilitate si sa treci in aceste registre numai totalul de pe fiecare luna.




#3 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2004 - 09:11 AM

matacheeeee...trezeste-te te rog !!!
alex precizeaza ca firma este neplatitoare de TVA - de ce sa tina jurnale de TVA? nu are sens ce spui tu.
nu alex - daca este neplatitoare nu tii jurnal de vanzari, nu tii nici de cumparari si nici nu depui decont de TVA (ESTI NEPLATITOR) :evil:



#4

  • Guests

Postat 12 October 2004 - 12:32 PM

In Codul fiscal art.152 alin.3 si OMFP 171/04 zice ca neplatitorii de TVA trebuie sa tina jurnal de vanzari pt a face dovada ca nu au depasit plafonul de scutire



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2004 - 01:02 PM

"gabriella" a spus:

matacheeeee...trezeste-te te rog !!!
alex precizeaza ca firma este neplatitoare de TVA - de ce sa tina jurnale de TVA? nu are sens ce spui tu.
nu alex - daca este neplatitoare nu tii jurnal de vanzari, nu tii nici de cumparari si nici nu depui decont de TVA (ESTI NEPLATITOR) :evil:

GRESIT PARTIAL, GABRIELLA !

ANA ARE DREPTATE !
Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României
art. 152, alin. (3) :
..."Persoanele care se afla în regim special de scutire trebuie sa tina evidenta livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii, care intra sub incidenta prezentului articol, cu ajutorul jurnalului pentru vânzari."
SI MATACHE ARE DREPTATE !

... no comment !



#6

  • Guests

Postat 13 October 2004 - 01:50 PM

eu am un coafor neplatitor de tva si lunar listez jurnalul de vinzari(este obligatoriu)
dar am o intrebare , declaratia 300 o depuneti trimestrial la administratie?
dna de la adm. mi-a atras atentia ca nu am depus decl. 300 desi i-am precizat ca sunt neplatitoare de tva si a spus ca trebuie sa depun decl. pe zero .
multumesc frumos






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL