Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
refuzul contabilului de a inapoia actele - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


refuzul contabilului de a inapoia actele

28 replies to this topic

#1 tia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 October 2006 - 07:15 PM

Dati-mi, va rog un sfat,

Am angajat un contabil (persoana juridica), si in 5 luni am intilnit-o decit de 2 ori, la semnarea contactului si fugitiv acum 3 luni , cind i-am dat actele pentru luna respectiva. In rest, nu a fost disponibila niciodata pentru sfaturi sau pentru intilniri, motivind tot felul de probleme personale - a fost bolnava, isi face casa, isi face supermarket, si-a tamponat masina, nu-i merge printerul. Pentru predarea actelor pe fiecare luna m-am intilnit cu sora ei, la birou, care nu a putut sa-mi dea vreun sfat pentru ca nu este calificata.
Am apucat sa ma uit pe dosarele din fiecare luna lucrate de ea si am constatat ca nu mi-a taiat nici o factura/chitanta (da, fraiera de mine i-a dat cash...). S-a umplut paharul, a dat pe rascoale si i-am transmis prin email ca doresc sa imi iau toate actele; de atunci nu mai este de gasit - nu raspunde la nici un email , imi respinge apelurile dupa care isi inchide telefonul; o tot tine asa de vreo doua saptamini.
Firma ei este inregistrata la CECAR si pe site-ul acesta.
Contabilul urmator va putea lucra fara sa aiba declaratiile/ bilanturile? Poate face rost de datele financiare ale firmei de la Adm. Financiara sau de alt undeva?
Cum pot sa imi recuperez actele de la escroaca asta? Ce solutii legale am la indemina? O pot ameninta cu vreo reclamatie? :(



#2 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 22 October 2006 - 08:42 PM

Vezi postareatia, la Oct 22 2006, 08:15 PM, a spus:

nu mi-a taiat nici o factura/chitanta (da, fraiera de mine i-a dat cash...).
nu mai este de gasit - nu raspunde la nici un email , imi respinge apelurile dupa care isi inchide telefonul; o tot tine asa de vreo doua saptamini.
Firma ei este inregistrata la CECAR si pe site-ul acesta.
Contabilul urmator va putea lucra fara sa aiba declaratiile/ bilanturile? Poate face rost de datele financiare ale firmei de la Adm. Financiara sau de alt undeva?
Cum pot sa imi recuperez actele de la escroaca asta? Ce solutii legale am la indemina? O pot ameninta cu vreo reclamatie? :(
Un adevarat profesionist contabil membru CECCAR trebuie sa respecte un cod de conduita si mai multe norme profesionale. Mai incercati o data sa mergeti cu sotul la ea la sediu pentru o ultima discutie amiabila.
Daca nu, mergeti direct la filiala Ceccar din oras si depuneti o sesizare scrisa la secretariat, vorbiti eventual cu directorul executiv sa ia masuri urgent. Poate acorda sanctiuni pe motivul ca asa-zisa experta a tinut evidenta fara contract scris, fara factura etc.
Contabilul urmator va putea lucra fara declaratii, are nevoie doar de balanta de pe ultima luna.
Recomandarea mea e sa re-verificati contabilitatea dupa o astfel experienta mai ales daca e vorba de cateva luni.
Nu in ultimul rand, mergeti direct la Garda Financiara unde faceti o noua sesizare, pentru evaziune fiscala.
Clara si concisa. Asa membri Ceccar ne fac meseria de ras...

Aceasta postare a fost editata de zoltan: 22 October 2006 - 08:43 PM

daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2006 - 10:46 PM

Poate ca adevarul e undeva la mijloc.......nu credeti? De ce intotdeauna contabilul e vinovat? Nu va grabiti sa trageti in el.........



#4 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 23 October 2006 - 06:28 AM

Totusi, in contractul pe care l-ati incheiat ce obligatii si-a asumat firma de contabilitate? Intreb pentru ca am intalnit multe situatii cand patronii fac tot felul de intelegeri verbale si semneaza cu ochii inchisi contracte care nu au nici in clin nici in maneca cu ceea ce cred ei ca urmeaza sa li se presteze. E adevarat ca multi oameni sunt cinstiti si cuvantul lor face uneori mai mult decat ceea ce si-au asumat prin contract, insa mai sunt si situatii de genul acesta. Sper sa va rezolvati problema, insa pe viitor fiti mai atenti cu cine incheiati contracte. Nu ezitati sa va consultati cu alti patroni care lucreaza cu firme.



#5 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 October 2006 - 02:16 PM

Dar cu platile esti la zi ?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#6 tia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 October 2006 - 09:07 PM

Am contract cu firma ei. Nu am avut nici o intelegere verbala, nu prea as avea de ce.
Am vrut sa o cunosc in primele luni, sa vad daca stie ce face sau nu, daca depune actele la timp si in plus chiar aveam unele nelamuriri pe care doream sa le clarific cu ea. De fiecare data cind i-am cerut o intilnire mi-a servit o scuza: avea control la alte firme, nu mergea printerul, a avut accident cu masina, s-a imbolnavit de astm, a avut un necaz in familie, isi face casa, isi face supermarket...toate astea in numai cinci luni de zile. I-am cerut toate actele inapoi, si dupa doua saptamini de apeluri respinse si emailuri fara raspuns mi-a scris un email in care-mi spune ca e la sanatoriul din Predeal. Am verificat de unde a fost trimis emailul - din Bucuresti, ca toate celelalte emailuri...
Banuiesc ca e ocupata sa-mi intocmeasca toate actele de care nu s-a ocupat pina acum. :-(
Am angajat-o prin site-ul e-jobs, mi-a trimis CV, prezentarea firmei, totul parea in regula, insa cred ca are alte afaceri in paralel si isi bate joc de firmele carora le tine contabilitatea.



#7 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 26 October 2006 - 04:48 PM

Cred ca nu m-am facut prea bine inteleasa. Ati precizat ca aveti contract, insa ce obligatii concrete si-a asumat prin contract? Scrie ca va intocmeste registru jurnal, balanta, bilant, declaratii? Decaratiile vi le da dumneavoastra sau le depune? Daca in contract scrie ceva de genul ca va acorda asistenta financiar-contabila sau alta formula cu caracter general, nu vad cum ati putea dovedi ca a incalcat contractul. Daca, pe de alta parte, in contract sunt stipulate concret prestatiile pe care trebuia sa vi le efectueze, cu termene de predare a documentelor si tot tacamul, e altceva.



#8 tia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 October 2006 - 04:58 PM

Vezi postareaAngelescu Laura, la Oct 26 2006, 05:48 PM, a spus:

Cred ca nu m-am facut prea bine inteleasa. Ati precizat ca aveti contract, insa ce obligatii concrete si-a asumat prin contract? Scrie ca va intocmeste registru jurnal, balanta, bilant, declaratii? Decaratiile vi le da dumneavoastra sau le depune? Daca in contract scrie ceva de genul ca va acorda asistenta financiar-contabila sau alta formula cu caracter general, nu vad cum ati putea dovedi ca a incalcat contractul. Daca, pe de alta parte, in contract sunt stipulate concret prestatiile pe care trebuia sa vi le efectueze, cu termene de predare a documentelor si tot tacamul, e altceva.
Contract in regula, cu toate obligatiile enumerate de dumneavoastra - registre, bilant, balanta, declaratii. Ea depune declaratiile, plus consultanta (ultimele noutati din domeniu care m-ar privi). In domeniul in care lucrez toata lumea doreste factura, chitanta, lucrarurile sint foarte clare, nimic de ascuns, fara smecherii. Inca un amanunt - dupa cite am observat, e singura in firma, nu si-a angajat pe nimeni.



#9 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 26 October 2006 - 05:17 PM

Parerea mea este ca plangerea dvs. este intemeiata si orice institutie, indiferent ca este vorba de CECCAR sau de o instanta judecatoreasca trebuie sa va dea castig de cauza. Incercati insa sa rezolvati problema cat mai repede, amiabil sau nu, esential este sa va recuperati actele si sa aveti contabilitatea condusa corect. Mai vine un control si nu se uita ca nu va intelegeti cu contabila, este obligatia dvs. sa va asigurati ca evidenta contabila se efectueaza in conditiile legii. Bafta!



#10 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 26 October 2006 - 05:27 PM

Vezi postareaAngelescu Laura, la Oct 26 2006, 06:17 PM, a spus:

Parerea mea este ca plangerea dvs. este intemeiata si orice institutie, indiferent ca este vorba de CECCAR sau de o instanta judecatoreasca trebuie sa va dea castig de cauza. Incercati insa sa rezolvati problema cat mai repede, amiabil sau nu, esential este sa va recuperati actele si sa aveti contabilitatea condusa corect. Mai vine un control si nu se uita ca nu va intelegeti cu contabila, este obligatia dvs. sa va asigurati ca evidenta contabila se efectueaza in conditiile legii. Bafta!
Aceste este un forum al contabililor,sau al patronilor? Puteti fi siguri de cele petrecute? Daca intra si contabila cu pricina pe forum si descrie cu totul altfel acest caz? Vedeti,este ca la un divort: fiecare parte,trage spuza pe turta ei. Eu nu doresc sa jignesc pe nimeni,dar mi se pare un administrator de firma total dezinteresat,daca a lasat sa ajunga lucrurila pana aici. Cum nu stie ce a facut contabila,nu trebuia sa sesiseze din prima luna ca nu i s-a cerut semnarea de declaratii? Cine a stampilat declaratiile ?(daca au fost depuse). Si ar mai fi multe semne de intrebare. Noi nu putem judeca pe nimeni,pentru ca nu cunoastem realitatea. Cel mai bun "judecator",in acest caz,ar fi CECCAR-ul



#11 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 27 October 2006 - 06:57 AM

Eu nu tin partea contabililor sau a patronilor, atunci cand se ajunge la situatii de acest gen fiecare are o parte de vina. Insa ceea ce ma scoate din minti este faptul ca in meseria acesta activeaza o multime de persoane care ne fac o imagine proasta tuturor. Nu mai departe de luna trecuta am intalnit la ITM o contabila care nu stia ca s-a introdus declaratie pt. comision si ca statele de plata se depun lunar si nu trimestrial. Si asa multi patroni au impresia ca un contabil este un om cu care colaboreaza pentru ca ii obliga statul si nu apreciaza ceea ce facem cum ar trebui, daramite cand mai ai de aface cu unii care isi bat joc de profesie. Din pacate aici, dupa cum ai precizat, nu stim decat un punct de vedere, insa nu cred ca contabila respectiva este total nevinovata.



#12 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 October 2006 - 12:03 AM

Vezi postareaAngelescu Laura, la Oct 27 2006, 07:57 AM, a spus:

Din pacate aici, dupa cum ai precizat, nu stim decat un punct de vedere, insa nu cred ca contabila respectiva este total nevinovata.
Pe deplin de acord cu tine,in mod cert are si bile negre,poate nici nu este contabila adevarata,doar ai vazut ca-si face si casa,ca mai are nu stiu ce afaceri,pai astea toate la un loc pot sa ne faca sa credem ca nu este o adevarata. Dar,repet,nu stim punctul ei de vedere. Si cum prezumtia de nevinovatie functioneaza si in breasla noastra...



#13 tia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 November 2006 - 04:24 PM

Ok, sa va prezint deznodamintul.
Mai intii citeva precizari - cineva imi spune ca sint iresponsabila pentru ca am lasat lucrurile sa mearga prea departe. Stimata doamna, "colaborarea" mea cu aceasta "contabila" a durat 5 luni de zile. Dupa prima luna am incercat sa ma intilnesc cu ea sa verific cum isi face treaba (depun declaratiile odata la trei luni, deci a fost programa relaxat...). Nu a fost chip! Tot timpul era ocupata si baga la inaintare scuze penibile de natura personala care sint menite sa te faca sa te simti vinovat, speculatie sentimentala ca la cersetori - i-a murit mama, a avut un accident grav cu masina etc., care, in mod monstruos, s-au dovedit a fi minciuni.
Cam in a patra luna de contract m-am hotarit sa-mi iau actele pentru ca tot timpul interveneau motive diverse care o impiedicau sa se intilneasca cu mine. De atunci am sunat-o zilnic timp de o luna jumatate: dimineata spunea ca ma suna mai tirziu sau a a doua zi, nu ma suna si incercam iar sa dau de ea, moment in care inchidea telefonul. A doua zi raspundea la telefon si o luam de la capat. Absolut penibil - pinzele albe ramasesera demult in urma. Intr-o zi m-am dus la Admin. Financiara - ceea ce am aflat cred ca e usor de ghicit. I-am spus ca am aflat situatia si a trimis pe cineva cu masina sa-mi dea actele, insa nu pe toate - au ramas la ea registrele si, evident, nu am primit niciuna din cele doua declaratii. Culmea e ca a facut un bilant la mijlocul anului, care, dupa cercetarile noii firme de contabili angajate, este in mod inexplicabil un haos total (sintem firma mica, avem citeva facturi pe luna, n-ar fi greu de manevrat sumele).
Am incercat de o luna sa imi iau inapoi si registrele, dar nu gaseste timp sa se intilneasca cu mine. Acum
incearca noii contabili sa recupereze registrele...

Eu cred ca e un caz neobisnuit, in afara de incompetenta, individa este total sarita de pe fix. La un moment dat am crezut chiar ca nu e contabila, dar firma ei exista - THALES CONT S.R.L. (Camelia Merlau). E inscisa pe site-ul acesta. Ultimul motiv pe care l-a dat contabililor pentru a nu se intilni cu ei sa predea registrele - are foarte probleme si i-a cazut parul.

Ce imi reprosez - faptul ca nu am semnat proces verbal cind i-am dat actele pe fiecare luna. Stiu, e grav, nu dati cu pietre.



#14 tia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 November 2006 - 08:33 PM

[/quote]
Aceste este un forum al contabililor,sau al patronilor? Puteti fi siguri de cele petrecute? Daca intra si contabila cu pricina pe forum si descrie cu totul altfel acest caz? Vedeti,este ca la un divort: fiecare parte,trage spuza pe turta ei. Eu nu doresc sa jignesc pe nimeni,dar mi se pare un administrator de firma total dezinteresat,daca a lasat sa ajunga lucrurila pana aici. Cum nu stie ce a facut contabila,nu trebuia sa sesiseze din prima luna ca nu i s-a cerut semnarea de declaratii? Cine a stampilat declaratiile ?(daca au fost depuse). Si ar mai fi multe semne de intrebare. Noi nu putem judeca pe nimeni,pentru ca nu cunoastem realitatea. Cel mai bun "judecator",in acest caz,ar fi CECCAR-ul
[/quote]
Doriti versiunea contabilei? Eu am intrebat-o de ce nu a depus declaratiile si mi-a raspuns: "Nu este treaba dumneavoastra cind depun eu declaratiile! V-am spus ca am pe cineva acolo!"
Cit despre stampilarea declaratiilor - am intrebat si eu pe forumul asta cine trebuie sa le stampileze, care pina unde raspunde. Am primit raspunsuri diverse si nu am lamurit definitiv problema.
CECCAR-ul...da, individa spune ca este inregistrata la CECCAR, insa numele ei nu figureaza pe listele de pe site, care vad ca sint actualizate...



#15 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 November 2006 - 08:52 PM

Buna seara


Si eu sunt angajata la patron, evident incerc sa fac lucrurile in asa fel incat sa fie bine pentru toata lumea. Nu am cine stie ce experienta, ma gandesc sa fac cursurile la CECCAR, uneori ma gandesc ca poate nu sunt suficient de pregatita, insa am mai auzit de multe ori nemultumiri in ceea ce priveste serviciile prestate de firme specializate (si asta pt ca asa cum spunea cineva chiar pe acest forum, de multe ori situatiile sunt facute de angajati si nu neaparat de experti), insa ce spuneti dumneavoastra mi se pare chiar ceva...extraordinar, si intradevar astfel de persoane care nu-si dau nici un fel de interes nici n-ar trebui sa mai profeseze....(gust amar)



#16 kesaruus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:N-N-E

Postat 21 November 2006 - 03:07 PM

Poate ca intradevar a avut probleme.
Sau poate ca invata pentru examenul de consultant fiscal si nu are timp de scris hartii.
Exista intotdeauna o explicatie. Si pana la sfarsitul anului are oricum timp sa le termine... :cool:
Teoretic, nu există strategii bune de marketing. Strategiile bune sunt proaste. Și strategiile proaste sunt bune. Totul depinde de cine le folosește.
Al Ries și Jack Trout



#17 tia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 November 2006 - 03:30 PM

Vezi postareakesaruus, la Nov 21 2006, 05:07 PM, a spus:

Poate ca intradevar a avut probleme.
Sau poate ca invata pentru examenul de consultant fiscal si nu are timp de scris hartii.
Exista intotdeauna o explicatie. Si pana la sfarsitul anului are oricum timp sa le termine... :cool:
Da, pacat ca eu sint clientul tras pe sfoara.



#18 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 22 November 2006 - 02:44 PM

Vezi postareakesaruus, la Nov 21 2006, 03:07 PM, a spus:

Poate ca intradevar a avut probleme.
Sau poate ca invata pentru examenul de consultant fiscal si nu are timp de scris hartii.
Exista intotdeauna o explicatie. Si pana la sfarsitul anului are oricum timp sa le termine... :cool:


Uimitor !!!!! Si vrem sa fim respectati profesional ?!
Dupa parerea mea , un contabil care gandeste asa face faima proasta breslei .
Dumneata , domnule contabil kesaruus , ai impresia ca daca iti vine Garda Financiara in control si te gaseste cu actele " neterminate " te lasa in plata domnului si vine la sfarsitul anului sa vada daca le-ai terminat ? Si mai crezi dumneata domnule " contabil " ca pentru declaratii nedepuse in termen te iarta Admin Fin pt ca ai timp " sa le termini pana la sfarsitul anului " ?
Sau ca patronului ii convine sa te plateasca lunar iar tu sa-i prestezi serviciul "pana la sfarsitul anului ca ai timp " ???
Daca acea persoana a avut intr-adevar probleme care nu-i lasau timp sa se achite de obligatia pe care si-a asumat-o , trebuia , in mod corect si DEONTOLOGIC , sa lase altcuiva corvoada de a se ocupa de ele .



#19 kesaruus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:N-N-E

Postat 22 November 2006 - 04:20 PM

Ce sariti ca arsi?!
In primul rand nu te supara dar nu sunt contabil, sunt economist.
In al doilea rand ca economist nu ma ocup de contabilitate ci de management.
In al treilea rand nu am dat in cap breslei contabile, si nici nu am facut afirmatii nedeontologice.
Spuneam doar sa o lasati mai moale ci judecatu' si ca principiu e posibil ca cineva care se ocupa de contabilitatea ta sa aiba si probleme.
Si da, sunt convins ca vine Garda Financiara si te lasa sa iti termini hartiile daca stii sa vorbesti si intradevar ai cu adevarat probleme. Asta sigur nu se intampla in cazul dvs. domnule"ggf".
Teoretic, nu există strategii bune de marketing. Strategiile bune sunt proaste. Și strategiile proaste sunt bune. Totul depinde de cine le folosește.
Al Ries și Jack Trout



#20 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 23 November 2006 - 05:05 PM

Vezi postareakesaruus, la Nov 22 2006, 04:20 PM, a spus:

Ce sariti ca arsi?!
In primul rand nu te supara dar nu sunt contabil, sunt economist.
In al doilea rand ca economist nu ma ocup de contabilitate ci de management.
In al treilea rand nu am dat in cap breslei contabile, si nici nu am facut afirmatii nedeontologice.
Spuneam doar sa o lasati mai moale ci judecatu' si ca principiu e posibil ca cineva care se ocupa de contabilitatea ta sa aiba si probleme.
Si da, sunt convins ca vine Garda Financiara si te lasa sa iti termini hartiile daca stii sa vorbesti si intradevar ai cu adevarat probleme. Asta sigur nu se intampla in cazul dvs. domnule"ggf".
š
Poate m-am aprins prea tare , insa motivele mele sunt obiective .
Cunosc un caz asemanator , cu final nefericit . Patronul a avut incredere totala in contabil , acesta a avut stampila , drept de semnatura , bani inmanati lunar pentru a plati contributiile catre buget . Cand firma a primit instiintari de debit de la administratia financiara , patronul a inceput sa-l caute pe respectivul contabil .... pardon , economist , dat fiind ca avea studii superioare . Care domn contabil avea probleme . Multe , nenumarate chiar ... si mereu altele . Abia dupa 5 luni omul a reusit sa-si recupereze actele ..... ma rog , ce-a mai reusit sa recupererze din ele . Intre timp , Finantele initiasera procedura de faliment pentru firma respectiva . Consecinte ? Obligatiile fiscale erau neplatite de cu 2 ani in urma , firma trebuind sa le achite din nou cu majorarile si penalitatile aferente . Reconstituirea nu doar a evidentei contabile cu doi ani in urma ci si a multora din documentele primare . Bani platiti contabilului ( de data asta chiar nu stiu daca economist sau doar contabil :thumbup: ) care a refacut evidenta , pentru ca nimeni nu munceste gratis .
Firma este in continuare in executare silita , pentru ca n-a reusit sa-si revina .
Contabilul care a adus-o in starea respectiva a fost dat in judecata , procesul este pe rol de mai bine de 6 luni si numai dumnezeul justitiei romane stie cand si cum o sa se termine .
O precizare : domnul economist care si-a batut joc de firma este expert , membru CECCAR . Isi contruieste vila cu piscina si , sa nu-mi spuneti ca-i treaba lui ( date fiind circumstantele ) de unde are bani pt asta .

So , cu scuzele de rigoare pentru subiectivitatea-mi ( pagubitul patron imi e bun prieten ) , fac o ultima precizare : domnule kesaruus , garda financiara nu ma lasa intr-adevar sa-mi termin hartiile , pentru ca nu-i nevoie . Si multumesc pentru confirmarea , inca odata , a parerii majoritatii despre mine : aceea ca sunt " o femeie ca orice barbat " :lostit (13):

O seara frumoasa tuturor !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL