Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
refuzul contabilului de a inapoia actele - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


refuzul contabilului de a inapoia actele

28 replies to this topic

#21 puscas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 November 2006 - 05:53 PM

Stimati colegi,
Am avut ocazia, din nefericire, sa preiau 4 contabilitati (firme) de la o societate, atentie, membra CECCAR.
Din pacate, firma de contabiliotate in cauza se afla intr-un alt oras decit cel in care lucrez eu.
Ce-am gasit....? Inchideri de luna (note contabile , balante), jurnale de vinzari si cumparari in RON, pentru perioada 01.01.-30.06.2006. Pe documentele primare avem valori in LEI, iar in contabilitate in RON.
Pe listarile de balante ,note contabile etc se observa clar perioada aprilie-mai 2006. Probabil ca le-a fost mai usor sa prelucreze in Ron !!!
Concluzia : firma a luat banii (lunar , bine merci), dupa cum am constatat si din facturi si chitante emise si restul.... Dumnezeu cu mila. Patronii erau intr-un oras, firma in alt oras , actele erau predate cu procese verbale, arhiva se tinea la firma de contabilitate... si de aici toate urmarile. Una din firme s-a desfintat pentru nedepunerea bilanturilor pe 2003-2004 iar celalalte sunt in controale interminabile.
Bilanturile la 3 firme pe 2004 s-au depus in acest an....
Cum am ajuns sa preiau asemenea catastrofe ? Printr-un complex de imprejurari , patronii doreau un expert contabil , care sa le faca si o evaluare a situatiei si, probabil sa-i scoata la zi cu evidentele . Eu sunt expert contabil, am acceptat, mai ales la ideea ca preiau de la o firma inregistrata la CEECAR !
Asta e . Din pacate , cred ca, patronul cu patania de mai sus, spune adevarul.



#22 tia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 November 2006 - 09:45 PM

Stimata doamna, inseamna ca situatia mea e apa de ploaie, fata de ceea ce descrieti dumneavoastra. Eu as avea de refacut din februarie anul curent. Nenorocirea este ca individa, in mod miraculos, mi-a facut un bilant la jumatatea anului, pe care l-a si depus si care este catastrofal. Si care nu mai poate fi schimbat. Evident, actualii contabili trebuie platiti pentru munca pe care o depun, dupa care urmeaza circul cu registrele neinapoiate, care trebuie date pierdute la Monitorul Financiar, dupa care urmeaza amenda si iar plata actualilor contabili pentru refacerea lor...
Am descoperit ca in dosarele lunare cu actele contabile unele bonuri de-ale mele sint atasate la pagini din balantele de verificare ale altor firme. Ma gindesc foarte serios sa ii sun pe cei de la firmele respective sa le atrag atentia pentru ca am convigerea ca este conduita ei generala in privinta contabilitatii si a responsabilitatilor ce ii revin.




#23 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 24 November 2006 - 12:51 AM

[quote name='puscas' date='Nov 23 2006, 07:53 PM' post='109080']
Inchideri de luna (note contabile , balante), jurnale de vinzari si cumparari in RON, pentru perioada 01.01.-30.06.2006. Pe documentele primare avem valori in LEI, iar in contabilitate in RON.
Pe listarile de balante ,note contabile etc se observa clar perioada aprilie-mai 2006. Probabil ca le-a fost mai usor sa prelucreze in Ron !!!

Ma scuzati ca intervin,dar nu inteleg-cum,documente primare in lei(presupun ca va refriti la lei vechi),in 2006? Si de ce nu este bine ca jurnalele si registrele contabile pt.per.ian-iunie 2006,sunt in RON? Pai nu asta este moneda in Romania inca din 1 iulie 2005? Nu cumva este vorba de perioada ian-iunie 2005? :thumbup:



#24 gemello

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:cluj

Postat 30 November 2006 - 11:00 AM

BUNA ZIUA, STIMATI COLEGI DE FORUM ! Spun asa pentru ca nu toti care scriu sunt contabili,economisti sau experti .Eu sunt o economista care acum dupa exam. din octombrie sunt si expert contabil.Vreau sa spun ca aveti dreptate in oarecare masura toti. Dar asa cum avem pretentia ca fiecare sa-si faca treaba ptr.care e platit , noi in plus avem anumite responsabilitati. Si eu am cateva firma acasa pe care le-am tinut pana acum , cu contract de munca partial , plus servici la o firma cu 8 ore, dar nu am ramas cu actele in urma, chiar daca am firme a caror situatii se depun trim! Si va mai pot spune ca si eu am avut destule probleme , mai ale ca sunt mama a doi copii gemeni de 3 ani si credeti-ma nu este deloc usor! Cum am reusit? Am lucrat si noaptea si cand puteam, si nu m-am dat batuta , dar DATORIA MI-AM FACUT-O ! Asa ca nu mai cautati scuze nici unui contabil care nu este serios !
lili



#25 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 30 November 2006 - 01:27 PM

Aveti dreptate, daca vrem sa fim respectati trebuie sa ne facem datoria. Cine isi bate joc de acte ne face profesia de ras.



#26 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 30 November 2006 - 01:43 PM

Din pacate, nimeni nu poate trage la raspundere o firma din CECCAR, pt ca nu exista cadru legislativ pt asa ceva.
Sunt multe firme de experti care iau banul si nu-si fac treaba, adica nu informeaza patronul despre neregulile constatate, si accepta sa incaseze banii pt o perioada, dupa care se debaraseaza de firma respectiva, in situatii din cele mai nefericite ( de obicei dupa un control cu amenda).
In mod normal ar trebui sa fie reglementata activitatea asta astfel incat o societate, inainte de a-si schimba "expertul" sa treaca printr-un control de fond, facut nu neaparat de cei de la finante, dar de o firma independenta .



#27 tia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 November 2006 - 02:24 PM

Vezi postareaAngelescu Laura, la Nov 30 2006, 03:27 PM, a spus:

Aveti dreptate, daca vrem sa fim respectati trebuie sa ne facem datoria. Cine isi bate joc de acte ne face profesia de ras.
In toate domeniile exista oameni care nu isi fac treaba, trebuie sa fim cu ochii in patru cit se poate. Cazul meu este unul extrem de neobisnuit - in cele din urma i-am cerut individei sa-mi dea actele asa cum sint, nelucrate, fara declaratii. A rasuflat usurata si mi-a dat o mare parte din acte, dar refuza sa imi inapoieze registrele.

Am vorbit cu contabilii noi sa refaca actele incepind cu martie anul curent. Problema este ca, in mod inexplicabil, tipa si-a gasit timp sa faca un bilant la mijlocul anului, pe care l-a depus si in care este un haos total...



#28 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 30 November 2006 - 02:40 PM

Vezi postareatia, la Nov 30 2006, 02:24 PM, a spus:

Vezi postareaAngelescu Laura, la Nov 30 2006, 03:27 PM, a spus:

Aveti dreptate, daca vrem sa fim respectati trebuie sa ne facem datoria. Cine isi bate joc de acte ne face profesia de ras.
In toate domeniile exista oameni care nu isi fac treaba, trebuie sa fim cu ochii in patru cit se poate. Cazul meu este unul extrem de neobisnuit - in cele din urma i-am cerut individei sa-mi dea actele asa cum sint, nelucrate, fara declaratii. A rasuflat usurata si mi-a dat o mare parte din acte, dar refuza sa imi inapoieze registrele.

Am vorbit cu contabilii noi sa refaca actele incepind cu martie anul curent. Problema este ca, in mod inexplicabil, tipa si-a gasit timp sa faca un bilant la mijlocul anului, pe care l-a depus si in care este un haos total...


Atentie mare, sunt unii care se dau membri CECCAR, dar nu semneaza bilantul (pt ca nu sunt de fapt)
Trag o semnatura indescifrabila si trec un nume ca sa fie.
De ce nu se face la depunerea actelor ca la facturi fiscale? Poza si copie dupa buletin? Sau imputernicire?



#29 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 02 December 2006 - 01:02 PM

Calitatea de membru CECCAR este atestata de o stampila,deci nu este suficienta o semnatura indescifrabila,daca nu s-a aplicat stampila,inseamna ca acea persoana este un sarlatan.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL