Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie auto


97 replies to this topic

#1 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 23 October 2006 - 10:01 AM

buna,
am o masina cumparata de la o persoana fizica pe baza unui contract de vanzare-cumaprare autoturism folosit.
Cum imi inregistrez masina?La valoarea de achizitie sau imi deduc TVA-ul?O amotizez normal? Pot aplica amortizarea accelerata?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 04:16 PM




#2 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 23 October 2006 - 01:49 PM

subiectul s-a mai discutat dar...
daca e de la persoana fizica pe baza de contract de vanzare cumparare nu deduci TVA.nota contabila e urmatoarea 2133=404 .amortizarea nu poate fi decat cea liniara iar nota contabila e 6811=2813 si o amortizezi incepand cu luna urmatoare celei in care ai cumparat-o

nimeni nu gandeste pentru tine



#3 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 23 October 2006 - 03:28 PM

amortizare accelerata nu pot folosi?



#4 dana dima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:focsani

Postat 23 October 2006 - 07:22 PM

Vezi postareaniki, la Oct 23 2006, 04:28 PM, a spus:

amortizare accelerata nu pot folosi?
se poate folosi in cazul in care demonstrezi ca autoturismul cumparat aduce venituri societatii
did



#5 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 24 October 2006 - 11:47 AM

multumesc frumos.



#6 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 18 October 2007 - 02:59 PM

Cine imi poate explica cum se procedeaza cand se achizitioneaza o masina de la o persoana fizica. Societatea doreste sa cumpere din targul auto o masina pentru deplasarea salariatilor. Stiu ca se face actul de vanzare cumparare. Acesta este suficient pentru inregistraea in contabilitate a achizitiei, avand in vedere ca persoana fizica nu poate emite factura? Daca firma este platitoare de tva presupun ca e in dezavantaj achizitia de la persoana fizica pt ca nu mai poate recupera TVa - ul, e drept?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 04:07 PM




#7 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 October 2007 - 03:09 PM

da la ambele intrebari



#8 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 19 October 2007 - 01:42 PM

Multumesc mult.



#9 Georgiana Rosoi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 October 2007 - 01:25 AM

Va rog daca puteti sa ma ajutati intr-o problema. O firma X preia un contract de leasing a l unei masini de la o alta firma Y care achizitionase masina de la firma de leasing Z. Se face contract de cesiune intre firma de leasing Z , firma Y si noul proprietar firma X. Initial firma de leasing Z a emis factura pe avansul incasat de la firma Y si facurile lunare privind plata ratei de leasing. Firma Y a inregistrat in contabilitate aceste facturi, deducand TVA si cheltuielile. In momentul cesiunii dintre cele doua firme, firma Y emite o factura catre firma X pe suma de bani primita de la aceasta, aceasta suma reprezentand valoarea diminuata a avansului si a ratelor platite pana in momentul respectiv de firma Y catre sicietatea de leasing. Dupa 3 luni firma Y vine si spune ca ea nu trebuia sa emita factura catre firma X si ca, contractul de cesiune era suficient pentru inregistrarea in contabilitate, cerandu-i firmei X sa-i storneze factura. Firma X nu vrea sa faca acest lucru spunand ca firma Y era obligata sa-i emita factura.
Va rog sa-mi spuneti cine are dreptate si cum se procedeaza in aceste cazuri. Si daca predarea mijlocului fix de catre firma Y se inregistreaza in contabilitate si ca cheltuiala si ca venit si care ar fi inregistarrile ce trebuiesc facute.
Multumesc din suflet pentru ajutor.



#10 Georgiana Rosoi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 October 2007 - 03:55 PM

Va rog daca puteti sa ma ajutati intr-o problema. O firma X preia un contract de leasing a l unei masini de la o alta firma Y care achizitionase masina de la firma de leasing Z. Se face contract de cesiune intre firma de leasing Z , firma Y si noul proprietar firma X. Initial firma de leasing Z a emis factura pe avansul incasat de la firma Y si facurile lunare privind plata ratei de leasing. Firma Y a inregistrat in contabilitate aceste facturi, deducand TVA si cheltuielile. In momentul cesiunii dintre cele doua firme, firma Y emite o factura catre firma X pe suma de bani primita de la aceasta, aceasta suma reprezentand valoarea diminuata a avansului si a ratelor platite pana in momentul respectiv de firma Y catre sicietatea de leasing. Dupa 3 luni firma Y vine si spune ca ea nu trebuia sa emita factura catre firma X si ca, contractul de cesiune era suficient pentru inregistrarea in contabilitate, cerandu-i firmei X sa-i storneze factura. Firma X nu vrea sa faca acest lucru spunand ca firma Y era obligata sa-i emita factura.Va rog sa-mi spuneti cine are dreptate si cum se procedeaza in aceste cazuri. Si daca predarea mijlocului fix de catre firma Y se inregistreaza in contabilitate si ca cheltuiala si ca venit si care ar fi inregistarrile ce trebuiesc facute.Multumesc din suflet pentru ajutor.Va rog ajutati-ma in problema asta. Nu stie nimeni??



#11 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 23 October 2007 - 06:22 PM

Parerea mea este ca trenuia sa emita factura. Asteptam sa mai spuna si altii pareri. Poate cineva stie mai sigur.



#12 cristinuta 72

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2007 - 11:21 AM

Buna !
Va rog sa-mi spuneti si mie daca o firma cu 2 asociati , dintre care unul este angajat al firmei iar celalalt este angajat la o alta firma poate sa achizitioneze 2 autoturisme in leasing , pe firma?
Astept urgent raspuns
Merci



#13 criss2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 26 October 2007 - 12:05 PM

ti-am dat un raspuns mai sus daca te uiti pe criss2007



#14 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 26 October 2007 - 07:10 PM

parearea mea este ca da, important e ca sunt 2 asociati, nu unde sunt angajati.
e doar o parere!



#15 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 October 2007 - 07:22 PM

Conform reglementarilor in vigoare ( cod fiscal) cheltuielile unei societati trebuie sa fie facute in scopul obtinerii de venituri corespunzatoare obiectului/obiectelor de activitate ale firmei. Dupa parerea mea le poti achizitiona dar trebuie sa-ti pui problema deductibilitatii cheltuielilor cu amortizarea, impozite si taxe, combustibil. Daca in urma analizei rezulta ca toate cheltuielile cu masinile sunt facute in scopul obtinerii de venituri atunci nu conteaza daca unul din asociati este salariat in alta parte.



#16 mariansky

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 October 2007 - 10:13 PM

Buna seara
Am si eu o rugaminte, puteti sa-mi spuneti daca pot achizitiona o masina pe firma nou infiintata (firma de transport ca obiect principal de activitate)?



#17 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 11:27 PM

Daca te referi la un leasing e posibil sa nu ai sanse(in ideea ca ti se vor cere bilanturi, alte acte ctb din care sa reiasa bonitatea firmei), dar altfel nu vad care ar fi problema...mai ales ca transportul este obiect principal...
Madalina



#18 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 30 October 2007 - 04:45 PM

O firma a cumparat o masina auto de la o persoana fizica.Pretul de vanzare nu e purtator de TVA!?
Documentul de inregistrare in contabilitate e contractul de vanzare cumpare?
"Gandirea nu costa nimic."



#19 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 October 2007 - 04:52 PM

nu are tva si se inreg in baza ctr de vanzare-cumparare



#20 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 31 October 2007 - 04:27 PM

Vezi postarealiliana77, la Oct 30 2007, 04:52 PM, a spus:

nu are tva si se inreg in baza ctr de vanzare-cumparare
MULTUMESC
"Gandirea nu costa nimic."






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL