Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


achizitie auto


97 replies to this topic

#81 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2010 - 04:48 PM

leasingul se considera prestare de servicii, si conform OG 34/2009 chelt. (inclusiv amortizare) si TVA se deduc doar pt leasing, pana la 31.12.2010-daca nu vor prelungi ulterior.
Cauta pe forum OG 34 si modif. (HG488, circulara etc) sau pe anaf/legislatie



#82 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 09 June 2010 - 05:17 PM

Multumesc frumos!!!! :frusty:




#83 Okosodo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 June 2010 - 02:48 PM

am si eu o intrebare legata de achizitia unui autoturism din strainatate- taxa de prima inmatriculare platibil la finante intra in valoarea de achizitie a masinii? valoare amortizabila sau as putea inregistra la cheltuieli direct ca taxe?

Mersi mult pentru raspuns anticipat


Magi



#84 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 June 2010 - 03:37 PM

Eu zic ca intra in valoarea de inventar (de achizitie) a masinii si e amortizabila.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#85 innaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 September 2010 - 03:10 PM

buna,
am si eu o nelamurire: o societate a achizitionat un autoturism din anul 1994 la o valoare de 6.880 ron de la o persoana fizica.
intrebarea mea este daca se mai procedeaza la amortizarea acestui mijloc fix sau nu? este obligatoriu sa se amortizeze cel putin un an de zile?
din cate stiu exista si varianta amortizarii intr-un an/2/3 in functie de hotararea Aga , insa ma intereseza cazul de mai sus.
multumesc



#86 LoreC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 April 2012 - 05:52 PM

Buna ziua,
Am o intrebare legata de achizitionarea unui autoturism pe firma prin leasing financiar. As dori sa achizitionez o masina prin leasing astfel incat sa deduc TVA-ul aferent ratelor. As vrea sa stiu amortizarea masinii pe firma pe ce perioada se face daca masina este noua, si daca doresc sa trec masina pe persoana fizica cand as putea sa fac asta, daca o fac odata cu expirarea contractului de leasing la rata finala, adica cand se achita valoarea reziduala sau daca trebuie facuta dupa amortizarea mijlocului fix, in situatia in care cele doua perioade (sfarsitul ctr de leasing si sf amortizarii) nu corespund.
Multumesc frumos.



#87 laura71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 May 2012 - 08:24 AM

Vezi postareaniki, la 23 October 2006 - 03:28 PM, a spus:

amortizare accelerata nu pot folosi?
va rog daca se poate sa ma ajutati!persoana juridica cumpara auto de la persoana juridica,se achita suma integrala la notariat din surse proprii asociat,factura fiscala,contract de vanzare cumparare in care se specifica faptul ca plata s-a efectuat de catre asociat in fata notarului,cum inregusttreaza cele doua societati plata ,respectiv incasarea ,pe baza carui documnent?se poate numai pe baza contractului?



#88 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 07 May 2012 - 11:48 AM

Sa inteleg ca s-a platit cu numerar si atunci trebuie emisa chitanta.

Furnizor
emite factura si chitanta pentru suma incasata

Cumparator
disp. de incasare pentru creditatrea societatii de catre administrator

Atentie la limitarile platilor cu numerar !



#89 laura71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 May 2012 - 12:41 PM

multumesc Bogdan!valoarea facturii este c/v 8000 euro,nu pot emite chitanta,....



#90 Cercy Rcy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 July 2012 - 07:05 PM

Daca doresc pe o firma din Craiova sa achizitionez o masina/utilaj de la o alta firma din Germania se poate achita cash ?

De precizat este ca valoarea achitata depaseste suma de 25000 Euro.



#91 stef64

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 August 2012 - 11:46 AM

am vazut ca sunt mai multe ex. de achizitie auto de la pers fizica.
vreau si eu sa stiu clar cum pot face achizitia de autoturism de la pf (administratorul firmei),, an provenienta 2006. administratorul face contract de vanzare -cumpare la notar la pretul pietii, este necesara o evaluare a autoturismului sau este suficient pretul de vanzare -cumparare ? Cum fac inreg contabile si ce durata de amortizare se stabileste?



#92 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 August 2012 - 03:00 PM

contract vanzare cumparare, nu neaparat la notar, ar fi bine sa ai evaluare pentru a demonstra pretul pietei dar, intrucat costa, eu cred ca e suficient ca valoarea sa fie de bun-simt si sa ai trei-patru oferte de pret din luna vanzarii din ziar, internet etc.
Inregistrare contabila clasica, nu e dontie, 2133=462, amortizare normala pe baza valorii de inventar care include deprecierea din 2006 la 2012 (adica masina in 2006 avea valoare de 10.000eur, in 2012 are 3.000eur, amortizezi cei 3000)681=281



#93 stef64

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 August 2012 - 03:30 PM

multumesc de ajutor, dar daca intr-adevar in 2006 pretul masinii era 10000 euro iar acum pretul pietii este 3000 euro, eu fac inreg ctb:
2133= 462 ....... 3000 euro ( pretul de achizitie);
nu stiu daca dupa catalog masina ar fi amortizata integral( atunci as face inreg amortizare 681=281 cu ce valoare?
ii stabilesc o noua durata de functionare in functie de valoarea de achizitie?



#94 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 August 2012 - 10:38 AM

da, 3000euro/4/12



#95 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 22 August 2012 - 02:16 PM

Pot sa achizitionez din germania de exemplu de la o persoana fizica ? cum achit numerar ? si tot cu contract de vinzare cumparare ? si nu platesc 50% TVA?



#96 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 20 January 2013 - 12:05 PM

buna ziua,

Pentru inregistrarea in contabilitate a unui autoturism achizitionat de la o persoana fizica e de ajuns contractul de vanzare-cumparare?
Multumesc!



#97 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 12:29 PM

da, este de ajuns fiindca pers. fizica nu poate emite nici factura si nici chit.

:smile:



#98 utilizator35

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 May 2013 - 03:36 PM

Buna ziua,

O SC ar dori sa cumpere un autoturism in rate de la o persoana fizica, insa vanzatorul ar dori sa mentioneze in contractul de vanzare-cumparare ca acesta ramane proprietar pana la achitarea integrala si abia atunci sa se faca transcrierea autoturismului. Se poate proceda asa? Ar fi in regula un astfel de contract? Si cum se vor face inregistrarile in contabilitate?

Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL