Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2.6 acca - audit & internal review - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


2.6 acca - audit & internal review

39 replies to this topic

#21 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 05 November 2006 - 07:14 PM

Laurentiu, din cate stiu eu, atat CAFR, cat si CECCAR, admit in stagiu pe cei care termina ACCA fara sa mai fie nevoie de examen de acces in stagiu, dar aceasta nu exclude examenul de acces la profesie.

Mi-ar placea foarte tare sa ma contraziceti :cool: daca nu e asa

Bafta in sesiunea care urmeaza!!! :angry:



#22 alinatudori

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:buc

Postat 12 December 2006 - 12:03 PM

Vezi postareaStanciu Laurentiu, la Nov 3 2006, 07:19 PM, a spus:

Buna eu fac ACCA. Urmatoarele probleme:
1. Pt cei carenu fac ACCA si zic ca o sa se umple lumea de "acca"-isti, sa incerce ei sa invete...si apoi sa vorbeasca...E usor sa zici, fara sa faci.
2. Mock exam de la ATC e un test asemanator cu cel acca, o buna pregatire inainte de examenul propriuzis...
3. Pt cine da 2.6 de prima data e pentru ca sa isi evalueze firma angajatii...Nu se va recunoste examenul la ACCA adac il iei..pentru ca sa dai 2.6 trebuie sa treci primele pana la 2.2 si sa platesti TOT pana la 2.6, ceea ce nu cred ca e cazul...
3. Eu dau 2.4 in iarna. Am cursuri pentru 2.3 de la ATC cu mock examuri si cu revision si cursuri..
4. Pentru ca sa iei un examen trebuie sa i si timp si nu trebuie prea mult aengleza de stiut...
5. Examenele sunt cam cum e l aauditori acum la obtinerea titlului... asta e 2.6 si 3.1, din cate am citit in avans...Deci nici cei de la CAFr nu ar trebui sa se planga, ca ei nu dau taxare britanica si legislatie si info si cost management si planificari financiare si altele... Una e sa dai 14 examene si alta 1 singur...Partea buna e ca CAFr da titlul celor cu ACCA terminat integral...
Draga Laurentiu. crezi ca poti sa-mi trimiti si mie cursurile de la ATC pentru 2.3 si 2.4. Eu sunt inscrisa la irecson, studiu individual.Cei de la ATC sunt prea scumpi pentru mine, si daca crezi ca poti sa ma ajuti adresa mea de email este chiramikiro@yahoo.com.
Merci

ddd



#23 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 05:09 PM

Vezi postareaIrinucaR, la Nov 5 2006, 07:14 PM, a spus:

Laurentiu, din cate stiu eu, atat CAFR, cat si CECCAR, admit in stagiu pe cei care termina ACCA fara sa mai fie nevoie de examen de acces in stagiu, dar aceasta nu exclude examenul de acces la profesie.

Mi-ar placea foarte tare sa ma contraziceti :cool: daca nu e asa

Bafta in sesiunea care urmeaza!!! :thumbup:

nu la stagiu - direct auditor, in urma unui interviu.



#24 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 13 December 2006 - 08:29 AM

alina si eu tot la irecson sunt inscrisa si as vrea sa sustin 2.3 si 2.4 in iunie
tu tot atunci vrei sa le dai?



#25 alinatudori

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:buc

Postat 13 December 2006 - 11:04 AM

Vezi postareamucho dolor, la Dec 13 2006, 08:29 AM, a spus:

alina si eu tot la irecson sunt inscrisa si as vrea sa sustin 2.3 si 2.4 in iunie
tu tot atunci vrei sa le dai?
Buna,
Da, as dori sa sutin examenele ptr 2.3 si 2.4 in iunie.
ddd



#26 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 17 December 2006 - 12:22 PM

Cum a fost sesiunea din Decembrie?? :thumbup:

Am reusit sa trimit si eu actele la Glasgow la inceputul saptamanii :biggrin: Chiar dureaza 6 saptamani sa imi trimita confirmarea inscrierii :wink:

Sarbatori fericite tuturor!!! :lostit (13):



#27 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 18 December 2006 - 08:24 AM

eu zic ca se va solda cu luarea examenelor
da, timpul de raspuns, acesta este



#28 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 12 January 2007 - 11:07 AM

Stie cineva cat dureaza sa actualizeze cei de la ACCA pagina de TrackingLounge??

Eu am trimis actele prin Posta Romana pe 12 Decembrie cu recomandata... nu am primit pana acum nici confirmarea de la posta :lostit (13): si nici nu s-a modificat nimic pe pagina ACCA :lnr (1):
Sunt un pic stresata... :pullhair:



#29 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 23 January 2008 - 06:21 PM

Salut,

Sunt noua pe acest forum, desi il citesc de ceva vreme, vroiam sa va intreb daca aveti cumva cartea de la F6 - Taxation.
Si daca cineva care a dat acest examen ar putea sa imi spuna daca ceea ce era in vechea varianta este aceeasi cu noua de la F6?
Va multumesc frumos.
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#30 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 23 January 2008 - 06:32 PM

Pt. Irinuca

Si eu am trimis actele in Decembrie, pe 17 cred, dar le-am trimis cu UPS-ul ca sa nu am nici o problema. M-am inregistrat direct la ei online si am ales sa platesc cu cardul. La mine s-a actualizat pagina, mi-a aparut prima data ceva de genul "documents received" si acum imi apare " documents scanned". Si mie mi-a fost teama pentru ca vedeam ca nu se debiteaza suma pe card si am sunat la ei...dupa ce am asteptat 30de min pe fir sa imi vina randul mi s-a spus k nu e nici o problema k or sa isi ia ei banii dupa card. Toma necredinciosul am trimis si e-mail si mi s-a raspuns dupa cateva zile sa stau linistita k dupa ce se proceseaza actele or sa imi ia banii. I-au luat abia ieri. Cred ca dureaza ceva asa ca daca nu ai nici un raspuns te sfatuiesc sa trimiti un query la ei sa iti spuna ce status ai. Daca le dai ref.no si numele cred ca e de ajuns sa iti poata raspunde. Succes!
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#31 Andreeam1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 January 2008 - 01:00 AM

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Jan 23 2008, 06:21 PM, a spus:

Salut,

Sunt noua pe acest forum, desi il citesc de ceva vreme, vroiam sa va intreb daca aveti cumva cartea de la F6 - Taxation.
Si daca cineva care a dat acest examen ar putea sa imi spuna daca ceea ce era in vechea varianta este aceeasi cu noua de la F6?
Va multumesc frumos.
Buna,

Eu am dat F6 in dec 07-n-am inca rezultatul :lostit (13): Am invatat dupa carti de la ATC . Din cate am vazut sunt mult mai bine structurate cele de la BBP. Nu pot sa-ti spun ce s-a schimbat din varianta veche, dar am inteles ca oricum se schimba cate ceva cam in fiecare an. Ai dat F4 si F5?



#32 b_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 26 January 2008 - 03:21 PM

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Jan 23 2008, 08:21 PM, a spus:

Salut,

Sunt noua pe acest forum, desi il citesc de ceva vreme, vroiam sa va intreb daca aveti cumva cartea de la F6 - Taxation.
Si daca cineva care a dat acest examen ar putea sa imi spuna daca ceea ce era in vechea varianta este aceeasi cu noua de la F6?
Va multumesc frumos.

eu am dat in dec 2007 F6 si m-am uitat pe cartile din iunie 2007.sunt diferente la cotele de impozitare, la deduceri.nu ti-as recomanada la aceasta materie sa inveti dupa carti vechi.


Vezi postareaAndreeam1, la Jan 26 2008, 03:00 AM, a spus:

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Jan 23 2008, 06:21 PM, a spus:

Salut,

Sunt noua pe acest forum, desi il citesc de ceva vreme, vroiam sa va intreb daca aveti cumva cartea de la F6 - Taxation.
Si daca cineva care a dat acest examen ar putea sa imi spuna daca ceea ce era in vechea varianta este aceeasi cu noua de la F6?
Va multumesc frumos.
Buna,

Eu am dat F6 in dec 07-n-am inca rezultatul :lostit (13): Am invatat dupa carti de la ATC . Din cate am vazut sunt mult mai bine structurate cele de la BBP. Nu pot sa-ti spun ce s-a schimbat din varianta veche, dar am inteles ca oricum se schimba cate ceva cam in fiecare an. Ai dat F4 si F5?
si eu am aceiasi parere: cartile de la BBP sunt mult mai bune.(fata de cele de la ATC)



#33 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 27 January 2008 - 12:56 PM

Vezi postareaAndreeam1, la Jan 26 2008, 01:00 AM, a spus:

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Jan 23 2008, 06:21 PM, a spus:

Salut,

Sunt noua pe acest forum, desi il citesc de ceva vreme, vroiam sa va intreb daca aveti cumva cartea de la F6 - Taxation.
Si daca cineva care a dat acest examen ar putea sa imi spuna daca ceea ce era in vechea varianta este aceeasi cu noua de la F6?
Va multumesc frumos.
Buna,

Eu am dat F6 in dec 07-n-am inca rezultatul :lostit (13): Am invatat dupa carti de la ATC . Din cate am vazut sunt mult mai bine structurate cele de la BBP. Nu pot sa-ti spun ce s-a schimbat din varianta veche, dar am inteles ca oricum se schimba cate ceva cam in fiecare an. Ai dat F4 si F5?


Salut Andreeam1 si b_Simona,

Multumesc pentru raspunsurile voastre. Ma gandeam... cartile care au fost valabile la examenul din Decembrie 2007 nu sunt valabile si pentru examenul din Iunie 2008? Parca erau valabile 2 sesiuni. Daca sunt valabile mi le-ar putea da vreuna din voi. I le platesc.

F4 si F5 nu le-am dat. Le-am avut echivalate. In decembrie am dat F3 si astept rezultatul. Sper sa-l fi luat.

Multumesc frumos.
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#34 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 05 February 2008 - 02:19 PM

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Jan 27 2008, 12:56 PM, a spus:

Vezi postareaAndreeam1, la Jan 26 2008, 01:00 AM, a spus:

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Jan 23 2008, 06:21 PM, a spus:

Salut,

Sunt noua pe acest forum, desi il citesc de ceva vreme, vroiam sa va intreb daca aveti cumva cartea de la F6 - Taxation.
Si daca cineva care a dat acest examen ar putea sa imi spuna daca ceea ce era in vechea varianta este aceeasi cu noua de la F6?
Va multumesc frumos.
Buna,

Eu am dat F6 in dec 07-n-am inca rezultatul :tongue: Am invatat dupa carti de la ATC . Din cate am vazut sunt mult mai bine structurate cele de la BBP. Nu pot sa-ti spun ce s-a schimbat din varianta veche, dar am inteles ca oricum se schimba cate ceva cam in fiecare an. Ai dat F4 si F5?


Salut Andreeam1 si b_Simona,

Multumesc pentru raspunsurile voastre. Ma gandeam... cartile care au fost valabile la examenul din Decembrie 2007 nu sunt valabile si pentru examenul din Iunie 2008? Parca erau valabile 2 sesiuni. Daca sunt valabile mi le-ar putea da vreuna din voi. I le platesc.

F4 si F5 nu le-am dat. Le-am avut echivalate. In decembrie am dat F3 si astept rezultatul. Sper sa-l fi luat.

Multumesc frumos.



Vad ca nu vrea sa mi le vanda nimeni.
Ata ete!
O sa mi le cumpar.
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#35 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 06 February 2008 - 12:43 PM

@gabriela : Nu-i vorba ca nu ti-ar vinde nimeni, dar pe cartile F6 scrie clar : valabile doar pentru decembrie 2007.
Am inteles ca au aprobat un financial act nou in 2007 si de aceea s-a schimbat materia incepind din 2008.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#36 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 04 March 2008 - 11:23 AM

Buna Moni,

Am cumparat pana la urma noile carti pentru F6 si ai dreptate. Un nou Financial Act este valabil pentru examenele din 2008.
Multumesc frumos.
Mi-am cumparat tot ce se putea de la BPP pentru acest examen.
Sper sa il iau din prima.



#37 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 July 2008 - 03:28 PM

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Mar 4 2008, 12:23 PM, a spus:

Buna Moni,

Am cumparat pana la urma noile carti pentru F6 si ai dreptate. Un nou Financial Act este valabil pentru examenele din 2008.
buna, poti te rog sa imi vinzi si mie cartile pt f6 study si kit sa invat si eu? ink nu am terminat facultatea asa ca nu dau la acca dar as vrea sa o iau mai din timp, sa vad despre ce este vorba.

mersic mult



#38 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 17 July 2008 - 08:08 AM

Vezi postareablueeyes_hart, la Jul 16 2008, 04:28 PM, a spus:

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Mar 4 2008, 12:23 PM, a spus:

Buna Moni,

Am cumparat pana la urma noile carti pentru F6 si ai dreptate. Un nou Financial Act este valabil pentru examenele din 2008.
buna, poti te rog sa imi vinzi si mie cartile pt f6 study si kit sa invat si eu? ink nu am terminat facultatea asa ca nu dau la acca dar as vrea sa o iau mai din timp, sa vad despre ce este vorba.

mersic mult


Buna dimineata blueeyes_hart,

Intai sa aflu daca am luat examenul si pe uram mai vorbim.
E ok?
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#39 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 July 2008 - 09:21 AM

mersic mult, mult succes!

Aceasta postare a fost editata de blueeyes_hart: 17 July 2008 - 09:22 AM




#40 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 July 2008 - 10:16 AM

daca are cineva F5 de vanzare, 2007/ 2008...va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

7 useri citesc topicul

0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL