Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bunuri materiale oferite salariatilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bunuri materiale oferite salariatilor

7 replies to this topic

#1 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 26 October 2006 - 02:06 PM

Buna ziua. Am si eu o intrebare. In situatia in care o societate de productie le ofera periodic salariatilor bunuri din productia proprie, in ce categorie de ch se incadreaza acestea? Mentionez ca nu sunt cadouri, ci sunt bunuri materiale oferite, sa zicem, lunar..



#2 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 26 October 2006 - 03:34 PM

se includ in veniturile salariale ale angajatilor, sunt considerate drepturi in natura si se impoziteaza




#3 dan p

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 October 2006 - 05:39 PM

correct! se impoziteaza la nivel de individ cu impozit pe venit si contributii salariale (mai putin somaj angajator). valoarea luata in calcul va fi (cel mai probabil) costul de productie + TVA aferenta. La societate, vor fi cheltuieli deductibile dpdv al impozitului pe profit.



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 27 October 2006 - 07:18 AM

ok, am inteles. Exista varianta aceasta: introduc contravaloarea produselor respective in salarii, si le impozitez similar salariilor, cu unele exceptii, insa cred ca ar trebui sa mai existe o varianta cand aceste produse nu sunt incluse in salarii. Le inregistreaza societatea pe cheltuieli, care cred ca ar fi nedeductibile la calculul imp pe profit si la care ar trebui sa se plateasca si tva-ul aferent. Spun asta pentru ca in alin (4) al art 21 din Codul fiscal , lit l) sunt specificate ca nedeductibile "alte ch salariale si/sau asimilate acestora, care nu sunt impozitate la angajat". Poate stie cineva sa-mi specifice un act normativ care prevede aspecte legate de problema asta. Multumesc.



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 28 October 2006 - 10:54 AM

Vezi postareamirela 0702, la Oct 27 2006, 08:18 AM, a spus:

ok, am inteles. Exista varianta aceasta: introduc contravaloarea produselor respective in salarii, si le impozitez similar salariilor, cu unele exceptii, insa cred ca ar trebui sa mai existe o varianta cand aceste produse nu sunt incluse in salarii. Le inregistreaza societatea pe cheltuieli, care cred ca ar fi nedeductibile la calculul imp pe profit si la care ar trebui sa se plateasca si tva-ul aferent. Spun asta pentru ca in alin (4) al art 21 din Codul fiscal , lit l) sunt specificate ca nedeductibile "alte ch salariale si/sau asimilate acestora, care nu sunt impozitate la angajat". Poate stie cineva sa-mi specifice un act normativ care prevede aspecte legate de problema asta. Multumesc.

se inreg. in locul platii venituri din vanzari si TVA colectata aferenta vanzarii. se descarca gestiunea de produsele distribuite salariatilor.
ex. rest plata=500 lei
421=701 500 (pret de vanzare)
701=121 500 (inchidere venit)
635=4427 95 (colectare TVA af. produse)
desc gestiune
711=345 350(pp. ca fiind acesta costul de productie- c711 se inchide la nivelul soldului rosu/negru)
[b]TVA colectata af. avantajelor in natura acordate salariatilor este nedeductibila fiscal, numai daca se refera la produse achizitionate de societate (nu si la cele realizate de societate).[b]
deci salarii calculezi normal si doar la plata acestora intervine variata de ,, plata in natura'' :angry:
%%%




***



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 01 November 2006 - 09:38 AM

da, nu stiu ce sa zic. Nu prea sunt de acord cu articolul acesta: 421=701. Eu nu le dau oamenilor mei produse la pret de vanzare. Doar nu le pun adaos comercial. Produsele ies la pret de productie, si atunci de ce sa folosesc un cont de venituri din vanzari...si apoi daca ma uit in corespondenta conturilor, nu exista o posibila corespondenta a contului 701 cu 421. Contul 701 se crediteaza prin debitarea conturilor 411 sau 418. E vanzare. Mi se pare si logic sa intervina un cont de client....



#7 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 01 November 2006 - 10:44 AM

Vezi postareamirela 0702, la Nov 1 2006, 10:38 AM, a spus:

da, nu stiu ce sa zic. Nu prea sunt de acord cu articolul acesta: 421=701. Eu nu le dau oamenilor mei produse la pret de vanzare. Doar nu le pun adaos comercial. Produsele ies la pret de productie, si atunci de ce sa folosesc un cont de venituri din vanzari...si apoi daca ma uit in corespondenta conturilor, nu exista o posibila corespondenta a contului 701 cu 421. Contul 701 se crediteaza prin debitarea conturilor 411 sau 418. E vanzare. Mi se pare si logic sa intervina un cont de client....

inteleg ceea ce mi-ai spus in legatura cu functiunea conturilor, dar mai sunt si exceptii.
citat din FELEAGA VOL.II-TRATAT DE CONTABILITATE FINANCIARA
,,EVALUAREA AVANTAJELOR IN NATURA-se face cf.legislatiei L35/1993 pt. mod.si coplet L32/1991, la pretul de vanzare practicat de unitate pt. produsele din productia proprie si la pret de aprov.,pt.alte produse, iar in cazul serviciilor, pe baza tarifelor pt. aceste servicii. Preturile si tarifele sunt cele practicate la data efectuarii platii in natura."
alta parere:
pt. contabilizarea acordarii de avantaje in natura:
*ce provin din cumparaturi
421=%
607 / 605
4427
sau
*avantaje din productie proprie (creditarea unui cont de venituri)
421 = 708
acestea sunt indrumari din FELEAGA.
CUM spui tu ca acorzi la pret de productie poti face
421 = 345
dar nu stiu de ce sa renunti la pretul de vanzare.
%%%




***



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 01 November 2006 - 11:12 AM

Multumesc mult. E ceva nou pt mine, si vreau sa fiu sigura de ce fac. Si daca tot te-am innebunit, as mai avea o nelamurire. Anterior 421=708 sau 345, fac 641=421? nu stiu cum va face mentorul toate astea, dar...ma voi descurca. Merci






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL