Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebari generale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebari generale

5 replies to this topic

#1 Daniel Chirita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 October 2006 - 01:36 PM

Salutare.

Este primul meu mesaj pe acest forum, asa ca va spus "Bine v-am gasit!".

Am si eu cateva (destule) nelamuriri legate de constituirea si functionarea unei PFA. Sper sa ma puteti ajuta. :)

Momentan am un SRL. Pentru activitatea pe care o desfasor sunt convins ca statutul de PFA mi-ar fi de ajuns. Ma sperie taxele care urmeaza sa creasca din 2007 (medic de medicina muncii, spatii pentru nefumatori, etc). Asadara, as dori sa obtin titlul de PFA.

1) Exista PFA platitoare si neplatitoare de TVA? Daca da, care este diferenta intre ele?
2) In cazul unei PFA, e nevoie de contabilitate? Daca da, e nevoie de un contabil, sau se poate folosi un program de contabilitate? Daca da, care? Care sunt documentele care trebuie predate la sfarsitul anului fiscal? (facturi, chitante, etc - citeam pe aici cum ca unui membru i s-a spus ca nu e nevoie sa pastreze facturile si chitantele...)
3) Are dreptul PFA sa emita factuta fiscala? (Din cate stiu eu, pentru factura fiscala trebuie un CUI si un nr. de inregistrare in Reg. Comertului)
4) Care sunt taxele si impozitele pe care le plateste PFA si cum se pot deduce anumite cheltuieli? Este la fel ca si in cazul unui SRL?
5) Daca sunt angajat cu carte de munca, mai e nevoie sa platesc taxele pentru sanatate si pensii? Logic ar fi sa nu trebuiasca, dar, totusi, intreb. :)

As mai avea si alte intrebari, dar nu vreau sa va plictisesc prea tare.

Multumesc.

Numai bine!



#2 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2006 - 02:22 PM

1- da
2- depinde (daca e cu norma de venit sau nu)
3- da
5 - la sanatate trebuie, la pensii nu.

Aceasta postare a fost editata de V V: 27 October 2006 - 02:23 PM




#3 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 27 October 2006 - 10:23 PM

Vezi postareaDaniel Chirita, la Oct 27 2006, 02:36 PM, a spus:

Salutare.

Este primul meu mesaj pe acest forum, asa ca va spus "Bine v-am gasit!".
1.Pai,unii sunt platitori si altii nu...decizia cea ma potrivita in acest sens,depinde de N factori,cel mai important fiind activitatea pe care o vei desfasura si carui segment de piata se adreseaza aceasta.
2. si 4. Din Codul Fiscal,Titlul III,Impozitul pe venit,capitolul II-Venituri din act.indep.Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitatiindependente, determinat pe baza contabilitatii in partida simpla Art. 48. - (1) Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile aferente realizarii venitului, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49( Venitul net dintr-o activitate independenta, determinat pe baza normelor de venit.) si 50.(venituri din drepturile de proprietate intelectuala). La acest capitol din Codul fiscal,citind art.de la 46 pana la 54,vei afla tot ce trebuie sa sti referitor la modul de det.a vanitului net,care sunt veniturile neimpozab,chelt.deductibile,nedeductibile,sau cu deductibilit.limitata,despre optiunea de det.a venitului net in sistem real(caz in care ai nevoie de contabilitate in partida simpla),sau pe baza de norme de venit.
3. PFA are dreptul sa emita factura(fiscala daca este platitor de TVA si nefiscala daca este neplatitor).Si aici depinde de activitatea de PFA pe care o vei desfasura,de domeniul in care se situeaza.
5. Daca esti angajat cu carte de munca,esti obligat sa platesti la FNUASS,la pensii-nu.Doar daca te vei renunta la statutul de salariat,vei fi nevoit sa-ti faci si un contract de asigurare cu Casa de Pensii.
Daca nu ai acces la legislatie,imi poti transmite un mesaj privat si-ti trimit ultima varianta a Codului Fiscal si
Lg.343 de modificare si completare a acestuia
Succes



#4 Buzzy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 27 October 2006 - 10:59 PM

Daniel_Chirita... pana la urma ti-ai luat inima in dinti? :good: :biggrin:

Am scris doar pe wdb, e ok pfa-ul... supeeerrr :angry:
- daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada, spune-i planurile tale -



#5 ancadumi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 December 2006 - 11:14 AM

Vezi postareaGAMA, la Oct 27 2006, 10:23 PM, a spus:

Vezi postareaDaniel Chirita, la Oct 27 2006, 02:36 PM, a spus:

Salutare.

Este primul meu mesaj pe acest forum, asa ca va spus "Bine v-am gasit!".
1.Pai,unii sunt platitori si altii nu...decizia cea ma potrivita in acest sens,depinde de N factori,cel mai important fiind activitatea pe care o vei desfasura si carui segment de piata se adreseaza aceasta.
2. si 4. Din Codul Fiscal,Titlul III,Impozitul pe venit,capitolul II-Venituri din act.indep.Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitatiindependente, determinat pe baza contabilitatii in partida simpla Art. 48. - (1) Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile aferente realizarii venitului, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49( Venitul net dintr-o activitate independenta, determinat pe baza normelor de venit.) si 50.(venituri din drepturile de proprietate intelectuala). La acest capitol din Codul fiscal,citind art.de la 46 pana la 54,vei afla tot ce trebuie sa sti referitor la modul de det.a vanitului net,care sunt veniturile neimpozab,chelt.deductibile,nedeductibile,sau cu deductibilit.limitata,despre optiunea de det.a venitului net in sistem real(caz in care ai nevoie de contabilitate in partida simpla),sau pe baza de norme de venit.
3. PFA are dreptul sa emita factura(fiscala daca este platitor de TVA si nefiscala daca este neplatitor).Si aici depinde de activitatea de PFA pe care o vei desfasura,de domeniul in care se situeaza.
5. Daca esti angajat cu carte de munca,esti obligat sa platesti la FNUASS,la pensii-nu.Doar daca te vei renunta la statutul de salariat,vei fi nevoit sa-ti faci si un contract de asigurare cu Casa de Pensii.
Daca nu ai acces la legislatie,imi poti transmite un mesaj privat si-ti trimit ultima varianta a Codului Fiscal si
Lg.343 de modificare si completare a acestuia
Succes

Salut!

Indraznesc, daca se poate, as dori si eu ultima varianta a Codului Fiscal si Legea 343. Cum le-as putea gasi?
Referitor la "Venitul net dintr-o activitate independenta, determinat pe baza normelor de venit" nu sunt sigura daca ma incadrez, pot gasi raspunsul in decizia de impozitare, corect?
In caz ca nu ma incadrez, pot solicita schimbarea sau acest aspect se determina doar la infiintarea PFA si nu poate fi modificat?

Multumesc mult.



#6 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 05 January 2007 - 12:05 PM

ART. 50

(1) Venitul net dintr-o activitate independentă, care este desemnată conform alin. (2), și care este desfășurată de către contribuabil, individual, fără salariați, se determină pe baza normelor de venit.

(2) Ministerul Finanțelor Publice elaborează normele care conțin nomenclatorul activităților pentru care venitul net se stabilește pe bază de norme de venit și precizează regulile care se utilizează pentru stabilirea acestor norme de venit.

(3) Direcțiile generale ale finanțelor publice teritoriale au obligația de a stabili și publica anual normele de venit înainte de data de 1 ianuarie a anului în care urmează a se aplica normele respective.

(4) În cazul în care un contribuabil desfășoară o activitate independentă pe perioade mai mici decât anul calendaristic, norma de venit aferentă acelei activități se corectează astfel încât să reflecte perioada de an calendaristic în care a fost desfășurată activitatea respectivă.

(5) Dacă un contribuabil desfășoară două sau mai multe activități desemnate, venitul net din aceste activități se stabilește pe baza celei mai ridicate norme de venit pentru respectivele activități.

(6) În cazul în care un contribuabil desfășoară o activitate din cele prevăzute la alin. (1) și o altă activitate care nu este prevăzută la alin. (1), atunci venitul net din activitățile independente desfășurate de contribuabil se determină pe baza contabilității în partidă simplă, conform art. 49.

Vezi postareaancadumi, la Dec 13 2006, 11:14 AM, a spus:

Vezi postareaGAMA, la Oct 27 2006, 10:23 PM, a spus:

Vezi postareaDaniel Chirita, la Oct 27 2006, 02:36 PM, a spus:

Salutare.

Este primul meu mesaj pe acest forum, asa ca va spus "Bine v-am gasit!".
1.Pai,unii sunt platitori si altii nu...decizia cea ma potrivita in acest sens,depinde de N factori,cel mai important fiind activitatea pe care o vei desfasura si carui segment de piata se adreseaza aceasta.
2. si 4. Din Codul Fiscal,Titlul III,Impozitul pe venit,capitolul II-Venituri din act.indep.Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitatiindependente, determinat pe baza contabilitatii in partida simpla Art. 48. - (1) Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile aferente realizarii venitului, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, cu exceptia prevederilor art. 49( Venitul net dintr-o activitate independenta, determinat pe baza normelor de venit.) si 50.(venituri din drepturile de proprietate intelectuala). La acest capitol din Codul fiscal,citind art.de la 46 pana la 54,vei afla tot ce trebuie sa sti referitor la modul de det.a vanitului net,care sunt veniturile neimpozab,chelt.deductibile,nedeductibile,sau cu deductibilit.limitata,despre optiunea de det.a venitului net in sistem real(caz in care ai nevoie de contabilitate in partida simpla),sau pe baza de norme de venit.
3. PFA are dreptul sa emita factura(fiscala daca este platitor de TVA si nefiscala daca este neplatitor).Si aici depinde de activitatea de PFA pe care o vei desfasura,de domeniul in care se situeaza.
5. Daca esti angajat cu carte de munca,esti obligat sa platesti la FNUASS,la pensii-nu.Doar daca te vei renunta la statutul de salariat,vei fi nevoit sa-ti faci si un contract de asigurare cu Casa de Pensii.
Daca nu ai acces la legislatie,imi poti transmite un mesaj privat si-ti trimit ultima varianta a Codului Fiscal si
Lg.343 de modificare si completare a acestuia
Succes

Salut!

Indraznesc, daca se poate, as dori si eu ultima varianta a Codului Fiscal si Legea 343. Cum le-as putea gasi?
Referitor la "Venitul net dintr-o activitate independenta, determinat pe baza normelor de venit" nu sunt sigura daca ma incadrez, pot gasi raspunsul in decizia de impozitare, corect?
In caz ca nu ma incadrez, pot solicita schimbarea sau acest aspect se determina doar la infiintarea PFA si nu poate fi modificat?

Multumesc mult.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL