Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facerea de bine - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


facerea de bine

39 replies to this topic

#21 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 15 November 2006 - 01:05 PM

Iti respect punctul de vedere dar nu inteleg dupa care criterii poti spune cine poate sa supravietuiasca si cine nu? Oare raspunzandu-ti, nu spuravietuiesc cel putin?
Doar datul din coate in jungla economiei de piata din primul deceniu al sec 21 pentru a ne face loc sa trecem, nu cred ca ne da raspunsul la toate problemele profesionale, poate doar sa ramanem cu hainele sfasiate si sleiti de puteri astfel ca pana la urma cedam. Dezbracati nu cred ca ne mai convine sa mergem inainte prin atatea hatzisuri....

Numai bine tuturor!


p.s. nu e nici o aluzie la nimeni, doar spun ceea ce gandesc sau simt
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#22 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 15 November 2006 - 03:47 PM

Din postarile dumitale cu iz vadit de predica, rezulta clar ca ai ales solutia mistica pentru rezolvarea problemelor cu care te confrunti.Este problema dumitale si sper sincer sa reusesti.
In alta ordine de idei,mi-am amintit o definitie teribila. ATEU=UN CREDINCIOS BINE INFORMAT :angry:




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2006 - 05:10 PM

marina draga, ai vorbit exact cum as fi vorbit si eu... :biggrin:

draga robertantal, lumea asta e o jungla si selectia naturala functioneaza feroce !! intr-o lume atat de solicitanta, ca sa supravietuim si chiar mai mult de atat, trebuie sa ne stabilim f. bine prioritatile fiindca risipa de energie (timp, bani) poate face diferenta intre DA (am reusit) si NU (am ratat) !
daca celui care abuzeaza de mine inselandu-mi buna credinta tu crezi ca ar trebui sa-i multumesc fiindca mi-a dat ocazia sa-mi risipesc cu el energia atat de pretiosa, atunci .... :thumb_yello: eu cred ca viziunea ta despre viata si modul de a o trai nu este ancorata in lumea reala ! chiar ma intreb cum reusesti sa te descurci, presupunand ca traiesti dupa canoanele pe care le expui... :angry: eu iti doresc numai bine !



#24 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 15 November 2006 - 10:58 PM

Cuvintele tale, Robertantal, sunt pline de iubire si imi incalzesc inima.
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#25 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 15 November 2006 - 11:20 PM

Fratilor,mai sunteti multi?
Cand o sa va treziti la realitate? Regret,dar poezia voastra nu prea se potriveste cu lupta care este viata asta.:angry:



#26 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 November 2006 - 12:37 AM

Daca toata viata mea s-ar concentra in "risipa de energie" echivalenta cu timpul si a banii la care te limitezi sa faci referire, atunci cred ca ea nu si-ar mai gasi rostul de a continua prin aceasta "jungla" asa cum va place sa o numiti, gratie unor comunisti si atei bine-informati :angry: si pe deasupra si grijulii fata de noi.
Tot ceea ce incerc sa fac este sa imi educ familia in firesc si sanatate trupeasca si sufleteasca si pentru a sti sa discearna ce e bine de ce e rau, fara sa se increada in cine stie ce "lighioana" sireata si sa fie ferita (cauta sens in suflet si nu in minte) prin asumarea responsabilitatii oricaror fapte savarsite. Daca tu crezi ca este greu sa asumi si sa insusesti aceasta latura a umanitatii fiecaruia dintre noi, ramai atunci la efortul zadarnicit al timpului si al banilor, si cu siguranta nu vei avea ce sa oferi mai bun celor ce-ti vor fi aproape.

p.s. exista o anumita ierarhie care trebuie respectata iar eu nu fac decat sa o urmez

Toate cele bune tuturor !
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#27 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 16 November 2006 - 12:46 AM

Stimate Robertantal,iti respect credinta,este felul tau de a te refugia de realitate.Dar las-o mai moale cu "comunistii atei",incearca ceva articole prin presa.
Parerea mea este ca deja discutia a degenerat catre un subiect care nu prea are ce cauta pe acest forum.
Poate se hotaraste un moderator sa inchida acest topic,desi intentia celui(celei) care l-a initiat a fost cu totul alta. Dar de atunci si pana acum...uitati unde am ajuns. Noi nu reusim sa iesim din hatisurile Codului fiscal,nu cred ca ne mai trebuie si polemici de acest gen aici.
Va rog,faceti ceva



#28 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 November 2006 - 01:19 AM

Nu doresc sa generez nici un fel de polemica pe nici un fel de subiect, stiu cat de greu este sa strabati un munte de legi si informatii (unele chiar nefolositoare prin prisma schimbarii lor), dar uneori cred ca problema fundamentala a noastra a tuturor celor ce practica aceasta meserie este ca suntem facuti robi fara voia noastra. Lucru nepermis noua, zic. De aceea, spun ca ar trebui ca cine nu doreste sa intre intr-o discutie de acest gen, e liber sa n-o faca. Nu vad de ce s-ar obliga sa atraga atentia atunci cand nu poate sa accepte un lucru. Fiecare e liber sa gandeasca si sa spuna ce considera. Cat despre rugamintea dvs. ca un moderator sa inchida un topic sau un forum doar ca cineva nu mai suporta, mi se pare un abuz atat timp cat si noi la randul nostru nu acceptam abuzurile din partea celor care ne omoara cu legile.
Iar daca acest topic trebuie sa se inchida, el se va inchide oricum. Asa ca nu vad de ce sa ne deranjeze.

Cu respect.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#29 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2006 - 08:48 AM

Lasati-l deschis, mie imi place. Unul din obiectivele nou infiintate asociatii "Asociatia profesionistilor in finante si contabilitate din Romania" este de a sprijini si nevoile medicale grave ale familiilor lucratorilor in breasla. Subiectul ma edifica si in privinta disponibilitatii in implicarea unor astfel de proiecte.
HoratiuHagiudotro



#30 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 16 November 2006 - 10:30 AM

Nu sunt o persoana foarte religioasa , insa cred ca in Biblie , Noul Testament , am citit o remerca de genul - ca sa ajuti un om flamand , nu-i da un peste sa manance ci invata-l se pescuiasca .
Un ajutor , fie si in bani , nu rezolva problema cuiva decat pe moment . Nu sunt in masura nici sa judec , nici sa dau solutii . Insa , cred ca practici de genul jiji , adica hai sa-ti platesc eu toate nevoile si tu sa stai cu mainile in san , nu ajuta ci , dimpotriva , fac mult rau pe termen scurt si lung ....
Incerc sa fiu coerenta fara a trece la exemple concrete , generate de propria-mi experienta , destul de neplacuta dealtfel . Bunatatea este considerata in societatea de azi o slabiciune si confundata cu naivitatea sau , si mai rau , cu prostia . De acord , cand faci un bine din tot sufletul , nu astepti recompensa . Dar , te astepti ca , cel putin , sa nu fii ranit .

Pentru Lexus :
Cu ceva vreme in urma , eram membru al unui grup profesional ( lucram in domeniul designului pe acea vreme ) , care numara cateva sute de oameni de prin toate colturile lumii . Cuiva ii venise ideea de a sprijini pe acei dintre care au probleme , drept pentru care s-a deschis un cont bancar , administrat de trei persoane numite de comun acord . Numarul contului a fost comunicat tuturor si fiecare depunea in cont atat cat isi permitea, cand isi permitea .... Lunar , se publica pe siteul grupului situatia contului si o copie a extrasului bancar , pentru confirmare . Cererile de ajutor erau publucate tot pe site si , ne straduiam sa le documentam cu informatii clare si obiective , ca sa evitam pacalelile . Stiu ca au fost ajutati oameni cu probleme reale . Personal , nu-mi permiteam sa contribui cu mai mult de 100 -200 mii lei pe luna , insa se colectasera sume frumusele la un moment dat ......
Cam atat despre asta .... s-auzim de bine :angry:



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2006 - 02:03 PM

draga robertantal,

am avut ceva dubii in legatura cu ce intelegi tu din ce spun... sau cu ce preferi sa intelegi si sa judeci din ce spun; acum sunt pe deplin lamurita : nu prea ai inteles sau te-ai facut ca nu intelegi, asa ca, pt. ultima oara repet : vorbeam de abuzuri, de pacaleli, de inselatorii... cand ajutorul dat nu se apreciaza curat. NUvorbeam, asadar, de ajutorul dat si apreciat cat de putin, asa cum ar dicta un minim de bun-simt.

la penultimul mesaj mi-am propus sa te provoc pt. a vedea cat din ce "propovaduiesti" este ceea ce pui in practica cu "aproapele" tau, deci si cu mine si marturisesc ca nu ma surprinde linia agresiva pe care ai adoptat-o cand mi-ai raspuns ultima data, desi eu ti-am "vorbit" f. frumos si chiar ti-am urat de bine personal. atitudinea ta nu prea se potriveste cu invatamintele la care faci citire fiindca o persoana care crede si traieste dupa astfel de canoane profund bisericesti ar trebui se fie mai calma si mai blanda... insa tu deja ti-ai iesit din pepeni cand ai vazut ca intampini o oarecare opozitie si ma intreb daca si un prelat s-ar preta la a-si ataca astfel "enoriasii", ca sa zic asa :wink: habar n-ai ce fel de om sunt in ansamblu, daca am avut /am ceva bun de oferit celor care mi-au venit aproape (eu zic ca insusi faptul ca ofer AICI- PE FORUM- ajutor unor necunoscuti, in mod gratuit, ar fi trebuit sa-ti spuna ceva), uimitor e faptul ca iti permiti sa ma jignesti fara sa iei in calcul un minim de aspecte la vedere, sa intelegi un minim necesar din ceea ce sunt.

este evident ca prin "energie" inteleg tot ceea ce vietuim, adica fiecare suflare, gand, emotie... ca prin "timp" nu inteleg doar ore, zile GOALE ... ci inteleg ce se intampla in aceste ore, zile... adica si actiunile care au loc in acest "timp"... deci o parte din viata noastra, pana la urma, viata care se poate consuma util sau iniutil, in functie de optiunilre pe care le facem ... prin "bani" nu inteleg doar bani propriu-zis, ci alte valori materiale implicate in activitati... adica si alte daruri pt. a caror procurare de asemenea s-a consumat energie, adica o parte din noi... toate aceste notiuni EVIDENT ca NU au numai o componenta materiala, asa cum GRESIT ai inteles, ci si o componenta majora sufleteasca si asta ti-o poate confirma oricine.
e prea subtil ??

chiar regret ca m-ai pus in situatia de a-ti explica toate astea, insa nu puteam lasa fara raspuns mesajul tau jignitor ... si daca te-ai fi gandit numai la ce fac aici de peste 2 ani, ai fi inteles cat de gresit ma judeci !
pacat ca nu te-ai gandit... oare asa de pripita poate fi o persoana care crede, care traieste dupa principii de viata ca cele expuse de tine ??



#32 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2006 - 02:06 PM

" REVOLTA HOTILOR DE ENERGIE ELECTRICA" ar trebui sa le dea de gandit celor care propavaduiesc ca atunci cand primim o palma trebuie sa intoarcem si celalalt obraz.



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2006 - 02:20 PM

bravo, liliana :angry:

iata un alt f. bun exemplu de inselatorie evidenta... :thumb_yello: si tupeu general fara seaman !!!
sa furi si apoi sa faci razmerita ca nu mai ai ce / de la cine sa furi, mi se pare de neinchipuit, culmea jigodeniei si a banditismului !!!
cat despre asa-zisul ajutor dat de "Jiji"... sa ma mai scuteasca !!! aia a fost cumparare de voturi, pe fata, chiar asa tampiti ne crede ?
poftim model de "ajutor" !!! asa se instiga la furt si se arata cum poti fura si scapa basma curata ...

dragilor, as vrea sa mut acest topic la "diverse subiecte" fiindca aici parca nu-si mai are locul... de acord ?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 November 2006 - 03:45 PM




#34 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 16 November 2006 - 03:10 PM

DAAAAAA :angry:



#35 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 November 2006 - 05:19 PM

IMI CER IERTARE daca am jignit prin cuvintele pe care le-am rostit.
Daca pentru a nu muta acest topic la DIVERSE este necesara iesirea mea, atunci ma voi retrage eu. Toate au un pret nu? Il platesc.
REPET: NU A FOST NICI UN ATAC LA PERSOANA (doar am spus ceea ce am simtit)

Doamne ajuta tuturor!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 November 2006 - 05:34 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2006 - 05:47 PM

si la "diverse subiecte" putem discuta f. bine ! apoi, cred ca aici e mai potrivit sa se afle acest subiect si, dupa cum vezi, el ramane deschis :good:

nimeni nu-ti cere sa platesti nimic - nici pe departe, poti fi linistit, chiar nu se doreste transformarea nimanui in victima si sper ca ai inteles ca noi te respectam cu adevarat, prin urmare iti respectam si convingerile.
doar faptul ca unii dintre noi nu ti le impartasim, n-ar trebui sa te supere intr-atat !

"Doamne ajuta" spunem si noi :angry: !



#37 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2006 - 05:51 PM

Stimate coleg,
Banuiesc ca majoritatea dintre noi suntem crestini, nu are importanta daca suntem ortodocsi, catolici sau alt rit ,iar religia crestina de fapt ca si cea musulmana nu incurajeaza minciuna, inselatoria, prefacatoria etc.
Sa fim buni, toleranti cu semenii nostri e normal e crestineste, dar ca sa ne lasam pacaliti si impresionati de unii care ne cred.....prosti nu mi se pare normal. Nu inteleg de ce vrei sa pozezi in victima? Intradevar locul acestui subiect nu era acolo ,daca aveam drept de moderare il mutam de mult.



#38 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2006 - 06:23 PM

M-am edificat :angry:
HoratiuHagiudotro



#39 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 November 2006 - 09:56 AM

Bine ca l-ati mutat...subiectul a degenerat asa ca nu isi mai avea locul acolo...initital am zis ca le putem intinde o mana dar sa ajungi sa primesti mesaje sa dai telefon ca sa-i ajute diverse televiziuni mi se pare......



#40 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 November 2006 - 01:33 PM

Vezi postareacristianamatache, la Nov 22 2006, 09:56 AM, a spus:

initital am zis ca le putem intinde o mana dar sa ajungi sa primesti mesaje sa dai telefon ca sa-i ajute diverse televiziuni mi se pare......
Sentimentul de compasiune, pe care-l avem toti, ne indeamna sa ajutam, sa facem fapte de omenie. Trebuie sa le multumim tuturor celor care-si ajuta semenii, chiar daca o fac dintr-un sentiment de mila, cateodata chiar cersita.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL