Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Majorare capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Majorare capital social

65 replies to this topic

#1 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2006 - 06:46 PM

Imi puteti spune,va rog,ce acte trebuie sa contina dosarul pentru majorare capital social din rezerve,depus la ONRC ??Act aditional,hotararea asociatilor si........?Multumesc!



#2 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 31 October 2006 - 07:38 PM

si ..nota contabila din care sa se observe ca ai majorat capitalul social.




#3 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2006 - 07:59 PM

Expertul contabil nu da nici o viza ?



#4 roxanali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 31 October 2006 - 08:03 PM

Se intocmeste un dosar care trebuie depus la Registrul Comertului; acest dosar trebuie sa contina urmatoarele acte:

Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor sau Act Aditional in care sa fie prevazuta mentinunea privin majorarea capitalului social, dovada depunerii la banca a sumei cu care se va majora capitalul social, daca este in numerar sau nota contabila, cererea de inregistrare care va trebui completata si bineinteles plata taxelor la Registrul Comertului, Monitor Oficial si taxa de timbru;

http://www.onrc.ro/formulare/cerere_inregi...e_pj_web_v1.pdf

Nu.

Fisiere atasate





#5 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 31 October 2006 - 08:14 PM

Normal si firesc este ca aceea nota contabila sa fie semnata de contabil,sau in cazul tau de expertul contabil,,,,,iar legat de raspunsul lui Roxanali,: nu se pune problema depunerii a unei sume in banca pt. majorare capital,atata timp cat intrebarea a facut referire la majorarea capitalului social din rezerve.



#6 roxanali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 31 October 2006 - 08:18 PM

Scuze, n-am fost atenta, am scris ce spune ONRC.



#7 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 31 October 2006 - 08:40 PM

Si inca ceva,,,,nu sunt sigura dar pe vremuri am auzit varianta de-a impozita majorarea de capital social,,deci daca cineva are cunostinta ar putea sa imi aduca aminte unde scrie si daca totusi este real acest lucru.



#8 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 31 October 2006 - 11:28 PM

as dori sa fac o majorare capital social din dividende.
care este procedura? impozitul pe dividende cand se plateste.?


rog lamuriri...
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#9 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 01 November 2006 - 07:00 AM

Vezi postareaSARINA, la Oct 31 2006, 08:40 PM, a spus:

Si inca ceva,,,,nu sunt sigura dar pe vremuri am auzit varianta de-a impozita majorarea de capital social,,deci daca cineva are cunostinta ar putea sa imi aduca aminte unde scrie si daca totusi este real acest lucru.

Distribuirea de noi parti sociale sau actiuni este supusa impozitului pe dividende atunci cand valoarea actiunilor detinute de asociat/asociati creste. Nu se considera dividend emiterea de actiuni ce nu modifica structura actionariatului sau valoarea capitatului detinut de acesta.

Inglobarea rezervelor in capital si majorarea acestuia este impozabila.



#10 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2006 - 07:14 AM

Expertul face o nota contalila pur si simplu sau este vorba de un intreg raport de expertiza??



#11 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 01 November 2006 - 07:25 AM

cod fiscal 12. dividend - o distribuire in bani sau in natura, efectuata de o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana juridica, exceptand urmatoarele:

a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care nu modifica procentul de detinere a titlurilor de participare ale oricarui participant la persoana juridica;

b) o distribuire in bani sau in natura, efectuata in legatura cu rascumpararea titlurilor de participare la persoana juridica, alta decat rascumpararea care face parte dintr-un plan de rascumparare, ce nu modifica procentul de detinere a titlurilor de participare al nici unui participant la persoana juridica;

c) o distribuire in bani sau in natura, efectuata in legatura cu lichidarea unei persoane juridice;

d) o distribuire in bani sau in natura, efectuata cu ocazia reducerii capitalului social constituit efectiv de catre participanti.

Daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate catre un participant la persoana juridica depaseste pretul pietei pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferenta se trateaza drept dividend. De asemenea, daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui actionar sau asociat al persoanei juridice este efectuata in scopul personal al acestuia, atunci suma respectiva este tratata ca dividend.



art 22(6) Sumele inregistrate in conturi de rezerve legale si rezerve reprezentand facilitati fiscale nu pot fi utilizate pentru majorarea capitalului social sau pentru acoperirea pierderilor. In cazul in care nu sunt respectate prevederile prezentului alineat, asupra acestor sume se recalculeaza impozitul pe profit si se stabilesc dobanzi si penalitati de intarziere, de la data aplicarii facilitatii respective, potrivit legii. Nu se supun impozitarii rezervele de influente de curs valutar aferente aprecierii disponibilitatilor in valuta, constituite potrivit legii, inregistrate de societati comerciale bancare - persoane juridice romane si sucursalele bancilor straine, care isi desfasoara activitatea in Romania.

intrebari?



#12 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 01 November 2006 - 10:05 AM

La Registrul Comertului avocatul are nevoie de urmatoarele acte (in afara de cererile tipizatele):
- Hotararea AGA de repartizare a profitului net la rezerve (1068); Bilant la 31.12.xx si Balanta la 31.12.xx ;
- Hotarare AGA pentru majorarea capitalului social din rezerve fara modificarea procentelor de detinere al participantilor la persoana juridica;
- Act aditional la Contractul de societate pentru majorarea capitalului social din rezerve fara modificarea procentelor de detinere al participantilor la persoana juridica;
- Nota contabila, Fisa contului 101 si Balanta din luna in care se majoreaza capitalul social, toate semnate de Compartimentul financiar-contabil si Conducere.

A se citi cu atentie si Legea nr. 31/1990, republicata cu completari si modificari, si Codul fiscal.
mdtru



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2006 - 12:32 PM

... fara modificarea procentelor de detinere... inseamna, de fapt, ca in actul aditional la contractul de societate sa specifici ca x va detine n% din capitalul social majorat al firmei adica suma de ...
Este foarte important sa fie precizat expres acest lucru. Noi a trebuit sa modificam actul( cand aveam deja restul in regula). Si noua nu ni s-a cerut sa fie autentificate la notariat ( daca exista si aceasta intrebare). Doar,toate actele semnate in original si stampilate ( amanunte utile :biggrin: )
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#14 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 01 November 2006 - 01:57 PM

De acord cu Fboji.

In toate hotararile AGA si in toate actele aditionale intervenite in timp noi specificam datele personale ale fiecarui actionar, inclusiv procentele detinute in persoana juridica.
mdtru



#15 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 10 November 2006 - 12:48 PM

Pt majorare capital social prin incorporare rezerve eu am dus si raport de expertiza contabila, vizat de un expert contabil. Nu am mai auzit de chestia asta-ca ar fi suficienta nota contabila.
Sa traiti bine!



#16 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 10 November 2006 - 02:26 PM

Am majorat capitalul social din rezerve si am avut nevoie de o nota contabila, balante de verificare inainte si dupa operatiunea de majorare , toate vizate de un expert contabil . Am luat mentiunea pe 07.11.06, deci informatia este recenta.
iuliana



#17 dana dima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:focsani

Postat 10 November 2006 - 08:03 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Nov 10 2006, 02:26 PM, a spus:

Am majorat capitalul social din rezerve si am avut nevoie de o nota contabila, balante de verificare inainte si dupa operatiunea de majorare , toate vizate de un expert contabil . Am luat mentiunea pe 07.11.06, deci informatia este recenta.
de care rezerve ai avut ?
acum incerc sa fac si eu asta dar raspunsul meu de la finante este ca se impoziteaza.
did



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 November 2006 - 11:33 PM

normal ca se impoziteaza
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 10 November 2006 - 11:55 PM

Vezi postareaMANUELA, la Nov 10 2006, 02:48 PM, a spus:

Pt majorare capital social prin incorporare rezerve eu am dus si raport de expertiza contabila, vizat de un expert contabil. Nu am mai auzit de chestia asta-ca ar fi suficienta nota contabila.
Imi pare rau sa ti-o spun,dar desigur expertul a profitat de oportunitatea pe care i-ati oferit-o si v-a impuscat banii.
Majorarea capitalului social din "alte rezerve" va fi stipulata intr-un act aditional la actul de infiintare si este dovedita cu hotararea AGA,balanta de verificare care reflecta realitatea celor inscrise in actul aditional si nota contabila de majorare a capitalului. Normal ca aceste documente(balanta,nota contabila,eventual bilantul care reflecta repartiz.profitului la rezerve) sunt semnate de persoane autorizate pt.acest lucru.De ce sa mai platesti o expertiza?
Iar rezervele mai sus amintite,este clar ca se impoziteaza "in momentul distribuirii',deci-16%.



#20 dandynro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 11 November 2006 - 02:26 PM

majorarea capitalului social din rezerve sau din profitul net al anului,anilor precedenti ce nu a fost repartizat se face fara plata vre unui impozit :angry:
dandynro






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL