Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Majorare capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Majorare capital social

65 replies to this topic

#21 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 11 November 2006 - 05:00 PM

Daca majorarea capitalului social se face din alte rezerva (deci din rezerve constituite din profitul net si NU din facilitati fiscale), nu se mai impoziteaza cu conditia ca sa nu se modifice structura si cotele de participare a asociatilor si respectiv valoarea unei parti sociale. Noi anul acesta am majorat capitalul de la 200 la 150000 prin incorporarea de rezerve costituite din profitul net al anului 2005, si nu am platit impozit pt. ca soc. avand asociat unic, normal ca nu sa modificat structira de participare :biggrin: iar la valoarea partilor sociale a ramas 10 lei (deci in loc de 20X10, acum este 15000X10).
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#22 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 12 November 2006 - 06:59 AM

Vezi postareadandynro, la Nov 11 2006, 02:26 PM, a spus:

majorarea capitalului social ... din profitul net al ... anilor precedenti ce nu a fost repartizat se face fara plata vre unui impozit :angry:

corect dpdv al impozitului pe profit


Vezi postareaOcsi, la Nov 11 2006, 05:00 PM, a spus:

Daca majorarea capitalului social se face din alte rezerva (deci din rezerve constituite din profitul net si NU din facilitati fiscale), nu se mai impoziteaza cu conditia ca sa nu se modifice structura si cotele de participare a asociatilor si respectiv valoarea unei parti sociale. Noi anul acesta am majorat capitalul de la 200 la 150000 prin incorporarea de rezerve costituite din profitul net al anului 2005, si nu am platit impozit pt. ca soc. avand asociat unic, normal ca nu sa modificat structira de participare :biggrin: iar la valoarea partilor sociale a ramas 10 lei (deci in loc de 20X10, acum este 15000X10).


Distribuirea de noi parti sociale sau actiuni este supusa impozitului pe dividende atunci cand valoarea actiunilor detinute de asociat/asociati creste. Nu se considera dividend emiterea de actiuni ce nu modifica structura actionariatului si/sau valoarea capitatului detinut de acesta.

Inglobarea rezervelor in capital si majorarea acestuia este impozabila dpdv al impozitului pe dividende.

Aceasta postare a fost editata de adrianne: 12 November 2006 - 07:00 AM




#23 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 November 2006 - 10:32 AM

Vezi postareaadrianne, la Nov 12 2006, 06:59 AM, a spus:

Inglobarea rezervelor in capital si majorarea acestuia este impozabila dpdv al impozitului pe dividende.
Nu este chiar asa. Impozitarea a fost posibila, pana in 2005, pe baza prevederilor punctului 84 din Norme.

Dar, prin art.I, lit. A, pct.12 din H.G.84/2005, M.Of. 147 din 18/02/2005 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Codul fiscal, s-a abrogat punctul 84.

Prevederile respective nu au mai fost reluate în altă parte; rezulta că în acest moment majorarea capitalului social prin încorporarea rezultatului reportat nu este asimilată distribuirii de dividende, deci această operatiune nu se supune impozitarii.



#24 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 12 November 2006 - 02:38 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Nov 12 2006, 10:32 AM, a spus:

Vezi postareaadrianne, la Nov 12 2006, 06:59 AM, a spus:

Inglobarea rezervelor in capital si majorarea acestuia este impozabila dpdv al impozitului pe dividende.
Nu este chiar asa. Impozitarea a fost posibila, pana in 2005, pe baza prevederilor punctului 84 din Norme.

Dar, prin art.I, lit. A, pct.12 din H.G.84/2005, M.Of. 147 din 18/02/2005 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Codul fiscal, s-a abrogat punctul 84.

Prevederile respective nu au mai fost reluate în altă parte; rezulta că în acest moment majorarea capitalului social prin încorporarea rezultatului reportat nu este asimilată distribuirii de dividende, deci această operatiune nu se supune impozitarii.

si astfel se face evaziune...
adica fac o societate cu 200 lei, majorez treptat la 10.000 lei sau mai mult, dizolv apoi firma si iau cash 10.000 sau mai mult :D

Aceasta postare a fost editata de adrianne: 12 November 2006 - 02:43 PM




#25 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 November 2006 - 03:25 PM

Vezi postareaadrianne, la Nov 12 2006, 04:38 PM, a spus:

si astfel se face evaziune...
adica fac o societate cu 200 lei, majorez treptat la 10.000 lei sau mai mult, dizolv apoi firma si iau cash 10.000 sau mai mult :D
De unde iei cash 10.000,ca tocmai de aceea i-ai repartiz.pe rezerve,pt.ca nu aveai lichiditati(sau bunuri care sa fie transformate in lichidit.),pt.a le repartiza ca divid.si a achita imp.



#26 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 12 November 2006 - 07:46 PM

Vezi postareaadrianne, la Nov 12 2006, 03:38 PM, a spus:

........adica fac o societate cu 200 lei, majorez treptat la 10.000 lei sau mai mult, dizolv apoi firma si iau cash 10.000 sau mai mult :D


Ce bine ar fi :biggrin: daca ar fi asa :angry: Nu am fi atati care lucram la patron, nu crezi ?
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#27 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 13 November 2006 - 07:02 AM

Vezi postareaOcsi, la Nov 12 2006, 07:46 PM, a spus:

Vezi postareaadrianne, la Nov 12 2006, 03:38 PM, a spus:

........adica fac o societate cu 200 lei, majorez treptat la 10.000 lei sau mai mult, dizolv apoi firma si iau cash 10.000 sau mai mult :D


Ce bine ar fi :biggrin: daca ar fi asa :angry: Nu am fi atati care lucram la patron, nu crezi ?

Era plina de ironie fraza mea. Cei de la fisc nu-s chiar atat de prosti!



#28 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 13 November 2006 - 09:09 AM

La momentul majorarii capitalului social din rezervele repartizate in acest scop in 2005 am adresat ministerului intrebarea referitoare la impozit bazandu-ne pe pct. 84 din HG 44/2004.
Iata partial raspunsul primit: "Mentionam ca punctele 83 si 84 din HG 44/2004 se aplicau in cazul lichidarii unor persoane juridice, iar dispozitiile acestora au fost preluate de art. 65 alin. 65 alin. 1 lit e) din codul fiscal".

La Registrul comertulului nu ni s-a solicitat raport de expertiza; nici nu aveau de ce, atata vreme cat am constituit rezerve in acest scop.
mdtru



#29 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 November 2006 - 09:27 AM

Vezi postareamichi dtru, la Nov 13 2006, 09:09 AM, a spus:

Iata partial raspunsul primit: "Mentionam ca punctele 83 si 84 din HG 44/2004 se aplicau in cazul lichidarii unor persoane juridice, iar dispozitiile acestora au fost preluate de art. 65 alin. 1 lit e) din codul fiscal".
Ca de obicei MF bate campii. Pebtru ca pct.84 arata asa:
"Pentru elementele de capital propriu, constituite din profitul net (rezerva statutară, alte rezerve, profitul net realizat în exercițiile precedente a cărui repartizare a fost amânată etc.), se calculează și se virează numai impozit pe dividende. "



#30 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 13 November 2006 - 10:02 AM

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...+capital+social
Sa traiti bine!



#31 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 14 November 2006 - 10:45 AM

Pentru Marian.apetre:
Aceeasi reactie am avut-o si eu cand am citit raspunsul lor.

Dupa care m-am dus la Norme si am recitit. Pct. 84 din Norme este dat in aplicarea art. 27 alin. 2 din Codul fiscal, respectiv "Reorganizari, lichidari si alte transferuri de active si titluri de participare".
Alin. 2 al art. 27 spune asa: "Distribuirea de active catre o persoana juridica romana catre participantii sai, fie sub forma de dividend, fie ca urmare a operatiunii de lichidare, se trateaza ca transfer impozabil, exceptandu-se cazurile prevazute la alin. 3".
mdtru



#32 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 14 November 2006 - 10:54 AM

Hai sa tragem linie si sa concluzionam.
Daca se mentin cotele de participare a asociatilor nu se retine, nu se calculeaza si nu se vireaza nici un impozit pe dividend.(Vorbim despre maj capital soc prin incorporarea altor rezerve).
Sunteti de acord?
Sa traiti bine!



#33 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2006 - 10:55 AM

Nu se plateste nici un impozit, dar atentie, nu maresti din rezervele legale. Vezi legea societatilor comerciale:
Capitalul social se poate mări prin emisiunea de acțiuni noi sau prin majorarea valorii nominale a acțiunilor existente în schimbul unor noi aporturi în numerar și/sau în natură.
(2) De asemenea, acțiunile noi sunt liberate prin încorporarea rezervelor, cu excepția rezervelor legale, precum și a beneficiilor sau a primelor de emisiune, ori prin compensarea unor creanțe lichide și exigibile asupra societății cu acțiuni ale acesteia.



#34 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 November 2006 - 11:26 AM

Vezi postareamichi dtru, la Nov 14 2006, 10:45 AM, a spus:

Alin. 2 al art. 27 spune asa: "Distribuirea de active catre o persoana juridica romana catre participantii sai, fie sub forma de dividend, fie ca urmare a operatiunii de lichidare, se trateaza ca transfer impozabil, exceptandu-se cazurile prevazute la alin. 3".
Majorarea de capital despre care vorbim (prin incorporarea rezervelor) nu este nici "distribuire de active" si nici "dividend" asa ca nu are legatura cu art.27.


.



#35 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 03 December 2006 - 12:53 AM

Vezi postareamarian.apetre, la Nov 14 2006, 11:26 AM, a spus:

Vezi postareamichi dtru, la Nov 14 2006, 10:45 AM, a spus:

Alin. 2 al art. 27 spune asa: "Distribuirea de active catre o persoana juridica romana catre participantii sai, fie sub forma de dividend, fie ca urmare a operatiunii de lichidare, se trateaza ca transfer impozabil, exceptandu-se cazurile prevazute la alin. 3".
Majorarea de capital despre care vorbim (prin incorporarea rezervelor) nu este nici "distribuire de active" si nici "dividend" asa ca nu are legatura cu art.27.


.

si nu se plateste impozit?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#36 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 03 December 2006 - 03:38 AM

Vezi postareamony23, la Dec 3 2006, 02:53 AM, a spus:

si nu se plateste impozit?
Iar o luam de la capat?
Se plateste,sau nu se plateste impozit. Si da si nu.Depinde din ce pdv interpretezi prea minunata legislatie si dupa care lege vrei sa te iei : codul fiscal,lg.societ.comerciale,etc. :thumbup:
Hai sa vedem si mult asteptatele norme si mai discutam atunci.
Daca nu cumva patim ca ciobanul cu lupul, atata ne ameninta ca vor aparea,ca atunci cand se va intimpla,nu ne va veni sa credem.



#37 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 03 December 2006 - 12:40 PM

hai sa ne gandim logic-nu iei bani acasa-figurezi cu un capital mai mare,dar care ramane in firma.Impozitarea intervine atunci cand pleci cu capitalul acasa.Deci la lichidare.Atunci trebuiesc analizate sursele de majorare a capitalului,daca acesta a fost majorat vreodata.Daca l-ai majorat din aport nu mai platesti nimic,daca l-ai majorat din rezerve,platesti atunci imp.pe dividende.Ar fi culmea sa platesti un impozit pe niste dividendede pe care nu le-ai incasat,care nici macar nu ti-au fost distribuite,si pe care,mai mult s-ar putea sa nu le incasezi niciodata,daca dai faliment!Parerea mea!



#38 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2006 - 01:23 PM

Sa va descriu 2 cazuri de majorare.In amandoua cazurile am avut urmatoarea situatie:2003 si 2004 dividende neridicate cu impozit pe dividende achitat;2005 profit nerepartizat (cont 1171).Intr-unul din cazuri am majorat capitalul cu sumele aferente anilor 2003.2004.2005 marind numarul de parti sociale si neschimband valoarea unei parti sociale;In cel de-al 2-lea caz am majorat cu sumele aferente anilor 2003.2004.2005 dar nu am marit nr. parti sociale iar valoarea unei parti sociale s-a schimbat.
Cele 2 majorari au fost aprobate ,am ridicat de 2 saptamani mentiunile respective.



#39 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2006 - 01:27 PM

Este ok. Majorarea capitalului social se face prin majorarea nr de parti sociale fara sa schimbi valoarea unei parti sociale sau prin marirea valorii unei parti sociale, fara a modifica nr de parti sociale



#40 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2006 - 04:59 PM

Am inteles ca acum nu se mai face act aditional pentru majorare de capital social ci se modifica tot actul constitutiv,actualizandu-se de fapt acest act.Eu am o intrebare:modificand actul constitutiv trec prin toate transformarile care s-au adus ,de exemlu la capital social sau trec ultima forma care a rezultat dupa ultima mentiune?Acum referitor la codurile CAEN care in 1995 aveau un alt simbol,acum ce fac? orientindu-ma dupa explicatia codului trec noul cod sau cum? Multumesc !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL