Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Majorare capital social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Majorare capital social

65 replies to this topic

#41 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2006 - 09:22 PM

Vezi postareaRainablue, la Dec 7 2006, 04:59 PM, a spus:

Am inteles ca acum nu se mai face act aditional pentru majorare de capital social ci se modifica tot actul constitutiv,actualizandu-se de fapt acest act.Eu am o intrebare:modificand actul constitutiv trec prin toate transformarile care s-au adus ,de exemlu la capital social sau trec ultima forma care a rezultat dupa ultima mentiune?Acum referitor la codurile CAEN care in 1995 aveau un alt simbol,acum ce fac? orientindu-ma dupa explicatia codului trec noul cod sau cum? Multumesc !

Se face act aditional pt. majorarea capitalului social dar in acelasi timp cu depunerea actului aditional la Reg. Com. trebuie sa depui si actul constitutiv modificat ( cu toate modificarile la zi).



#42 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2006 - 05:37 AM

Adica,sa luom capitalul social si in acest caz avem:in 2003 se majoreaza capitalul social la 50.000 euro;in anul 2004 se mai majoreaza cu inca 10000euro;in 2006 mai majorez cu inca 40000euro.Eu trec toata aceasta istorie sau spun in capitalul social este de 100000euro care se imparte astfel...




#43 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2006 - 12:06 AM

Vezi postareaRainablue, la Dec 8 2006, 05:37 AM, a spus:

Adica,sa luom capitalul social si in acest caz avem:in 2003 se majoreaza capitalul social la 50.000 euro;in anul 2004 se mai majoreaza cu inca 10000euro;in 2006 mai majorez cu inca 40000euro.Eu trec toata aceasta istorie sau spun in capitalul social este de 100000euro care se imparte astfel...

In actul constitutiv modificat treci starea finala a capitatalului adica capitalul social este de 10000000 lei care se imparte astfel......(capitalul social al oricarei firmei inmatriculate in Romania se exprima in lei chiar daca asociatii depun capitalul in valuta se evalueaza in lei la cursul de schimb din data depunerii) Daca de la infiintarea societatii pana in prezent ai avut mai multe modificari de ex intrare sau iesire de asociati, schimbare sediu, schimbare date personale asociati, adaugare obiecte de activitate ...etc treb sa treci starea finala a tuturor modificarilor.De exemplu inainte de a reface actul constitutiv poti solicita Reg Com un certificat constatator care iti reda situatia la zi a firmei din toate punctele de vedere: capital, asociati,sediu, date asociati,obiectul de activitate principal si cele secundare, etc.....Asa vei avea siguranta ca corespunde in totalitate cu situatia aflata in baza de date a Reg Com.



#44 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2006 - 05:40 AM

Multumesc!



#45 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2007 - 10:03 PM

Dupa 31.01.2007 nu se mai poate majora capitalul social din dividende neridicate sau din profit nerepartizat ?????



#46 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 04 January 2007 - 10:09 PM

L E G E 516
pentru completarea Legii nr. 302/2005 pentru modificarea și completarea Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Articol unic. – La articolul II din Legea nr. 302/2005 pentru modificarea și completarea Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 953 din 27 octombrie 2005, după alineatul (2) se introduce alineatul (21), cu următorul cuprins:
„(21) Majorarea capitalului social se va putea face până la data de 31 ianuarie 2007 și prin utilizarea rezervelor, cu excepția rezervelor legale, precum și a beneficiilor și a primelor legate de capital, inclusiv a diferenței favorabile din reevaluarea patrimoniului social ori în alte
modalități permise de lege.”

Această lege a fost adoptată de Parlamentul României,
cu respectarea prevederilor art. 75 și ale art. 76 alin. (2) din Constituția
României, republicată.
PREȘEDINTELE
CAMEREI DEPUTAȚILOR
p. PREȘEDINTELE
SENATULUI
Bogdan Olteanu Doru Ioan Tărăcilă
Dupa cum suna, eu cred ca nu.
București,



#47 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2007 - 11:14 PM

Deci.....



#48 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 January 2007 - 08:53 PM

majorati pana la 31.01.2007, dupa.....
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#49 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 18 January 2007 - 12:02 PM

N-am legea la indemana momentan, dar stiam ca nu se poate majora capitalul social cu rezervele reprezentand facilitati fiscale constituite in anii precedenti. In caz contrar, se va proceda la recalcularea impozitului pe profit, cu penalitatile de rigoare. A intervenit vreo modificare in acest sens?
mdtru



#50 terratec

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 January 2007 - 05:00 AM

Am o intrebare si cred ca aici este cel mai potrivit loc pentru aceasta.

Societate - SRL.
Mijloc fix - o cladire.

Stiti cumva daca si in ce baza se poate realiza majorarea capitalului social prin includerea diferentelor rezultate din reevaluare ?
Si care este termenul limita pentru depunere ?

Merci.



#51 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 18 April 2007 - 04:52 AM

daca se majoreaza capitalul social din profitul net, nu se plateste imp pe divid.
ce se intampla cand se retrage un actionar care a primit actiuni gratuite?



#52 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 April 2007 - 09:33 PM

:pullhair:

Ce inregistrari contabile se fac, in cazul in care se mareste capitalul din profitul net al anului trecut?
Mentinez ca SC nu a depus inca bilantul pentru 2006.

Este obligatoriu sa se treaca sumele prin 1061? - caz in am inteles ca se plateste 16% in plus (asta daca am inteles :pullhair: eu bine )



#53 aura1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sv
  • Interests:MUZICA, PC

Postat 26 April 2007 - 02:57 PM

O SC vrea sa isi mareasca capitalul social din profitul net al anului 2006.
Ce inregistrari contabile trebuie facute?
Mai trebuie achitat vre-un impozit?

:smile:



#54 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 April 2007 - 03:28 PM

Daca se repartizeaza profitul fara a modifica procentele actionarilor/asociatilor nu se plateste impozit. Daca profitul este in 121 credit inregistrarile sunt:
121 - 1011
1011-1012
Trebuie facuta Hotararea AGA prin care se aproba acest lucru sau act aditional, (hotarare la SA si act aditional la SRL, nu ai spus ce fel de SC este).
Nota contabila si balanta cu inregistrarile trebuiesc vizate si stampilate de un expert contabil.
iuliana



#55 aura1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sv
  • Interests:MUZICA, PC

Postat 26 April 2007 - 04:55 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 26 2007, 01:28 PM, a spus:

Daca se repartizeaza profitul fara a modifica procentele actionarilor/asociatilor nu se plateste impozit. Daca profitul este in 121 credit inregistrarile sunt:
121 - 1011
1011-1012
Trebuie facuta Hotararea AGA prin care se aproba acest lucru sau act aditional, (hotarare la SA si act aditional la SRL, nu ai spus ce fel de SC este).
Nota contabila si balanta cu inregistrarile trebuiesc vizate si stampilate de un expert contabil.

e SRL

Asa am facut si eu
121-1011 la 2006 si
1011-1012 la 2007

si expertul ce urma sa isi puna viza pe nota mi-a spus ca nu e bine, ca ar trebui sa plimb sumele prin 106 .

M-a trimis la ct.1011 sa vad ca nu se poate face aceasta inregistrare din 121, ci doar din 106,456...
Anul trecut am mai avut o SC si am facut la fel si a fost ok.

Oare cum e corect totusi? :smile:

A mai facut cineva asa?



#56 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 April 2007 - 08:23 AM

Probabil expertul tau este mai ........expert! Am facut in luna septembrie 2006 majorare de capital social din profitul net, in luna octombrie am majorat cu incorporare din rezerve, totul a fost in regula. Este adevarat ca 1011 nu are corespondent direct in reglementari cu 121, normal ar trebui dus prin rezerve destinate majorarii, dar la ROC nu mi-au spus ca ar fi o problema faptul ca nu le-am trecut pe acolo. Cei de la ROC insista pentru trecerea prin 1011, chiar daca nu este practic o varsare propriu-zisa. Cred ca ar trebui sa mai adaugi un articol, nu te deranjeaza cu nimic, expertul semneaza si rezolvi problema. Mai este o varianta, cei de la ROC fac si astfel de servicii, contra-cost, si sunt cei mai indicati. Ai putea sa-i abordezi, stiu cel mai bine cum se procedeaza.
iuliana



#57 aura1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sv
  • Interests:MUZICA, PC

Postat 27 April 2007 - 03:53 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 27 2007, 06:23 AM, a spus:

Probabil expertul tau este mai ........expert! Am facut in luna septembrie 2006 majorare de capital social din profitul net, in luna octombrie am majorat cu incorporare din rezerve, totul a fost in regula. Este adevarat ca 1011 nu are corespondent direct in reglementari cu 121, normal ar trebui dus prin rezerve destinate majorarii, dar la ROC nu mi-au spus ca ar fi o problema faptul ca nu le-am trecut pe acolo. Cei de la ROC insista pentru trecerea prin 1011, chiar daca nu este practic o varsare propriu-zisa. Cred ca ar trebui sa mai adaugi un articol, nu te deranjeaza cu nimic, expertul semneaza si rezolvi problema. Mai este o varianta, cei de la ROC fac si astfel de servicii, contra-cost, si sunt cei mai indicati. Ai putea sa-i abordezi, stiu cel mai bine cum se procedeaza.



Deci e corect asa?

O sa incerc sa gasesc alt expert mai putin :smile:



#58 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 30 April 2007 - 12:34 PM

Am majorat capitalul social din profitul nerepartizat fara a modifica valoarea partii sociale si a cotelor de participare. Dupa doua luni asociatii cedeaza toate partile sociale unei terte persoane la valoarea lor nominala. Contractul de Cesiune este anterior inregistrarii la ORC cu 3 luni, iar Cedentii inca nu au primit contravaloarea Partilor sociale.
In acest caz se datoreaza vreun impozit la stat? Daca da care este momentul retinerii acestuia: data contractului, data ORC sau data achitarii contravalorii partilor sociale, si cine il achita - Cedentul sau Cesionarul?

Va rog un raspuns



#59 DanielD67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 July 2007 - 02:19 AM

Vezi postareadexter, la Jan 4 2007, 11:09 PM, a spus:

L E G E 516
pentru completarea Legii nr. 302/2005 pentru modificarea și completarea Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Articol unic. – La articolul II din Legea nr. 302/2005 pentru modificarea și completarea Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 953 din 27 octombrie 2005, după alineatul (2) se introduce alineatul (21), cu următorul cuprins:
„(21) Majorarea capitalului social se va putea face până la data de 31 ianuarie 2007 și prin utilizarea rezervelor, cu excepția rezervelor legale, precum și a beneficiilor și a primelor legate de capital, inclusiv a diferenței favorabile din reevaluarea patrimoniului social ori în alte
modalități permise de lege.”
Articolul II din Legea 302/2005 este :
(1)În termen de un an de la data intrării în vigoare a prezentei legi, societățile pe acțiuni și societățile în comandită pe acțiuni la care nivelul capitalului social este inferior valorii prevăzute la pct. 1 al art. I au obligația majorării, potrivit legii, a capitalului social la o valoare de minimum 25.000 euro, în echivalent lei, calculat la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data subscrierii.
(2)De la data expirării termenului prevăzut la alin. (1), Oficiul Național al Registrului Comerțului va solicita tribunalelor dizolvarea societăților pe acțiuni și a societăților în comandită pe acțiuni care nu și-au îndeplinit obligația de majorare a capitalului social în limita prevăzută de lege.

Dupa cum se vede, legea 516/2006 se refera la o modalitate de majorare a capitalului social pentru societățile pe acțiuni și societățile în comandită pe acțiuni pentru aducerea capitalului social la o valoare minima obligatorie de 25.000 euro pina la data de 31 ianuarie 2007.



#60 DanielD67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 July 2007 - 02:55 PM

Vezi postareaDanielD67, la Jul 4 2007, 03:19 AM, a spus:

Dupa cum se vede, legea 516/2006 se refera la o modalitate de majorare a capitalului social pentru societățile pe acțiuni și societățile în comandită pe acțiuni pentru aducerea capitalului social la o valoare minima obligatorie de 25.000 euro pina la data de 31 ianuarie 2007.
De fapt legea 516/2006 publicata in MO 14 din 9 ianuarie 2007 modifica un articol din legea 302/2005, ale carui prevederi au fost deja modificate de legea 441/2006 publicata in MO 955 din 28-noi-2006 si intrata in vigoare la 1 decembrie 2006, care prevedea referitor la legea 31/1990:
11.Articolul 10 va avea următorul cuprins:
"Art. 10
(1) Capitalul social al societății pe acțiuni sau al societății în comandită pe acțiuni nu poate fi mai mic de 90.000 lei. Guvernul va putea modifica, cel mult o dată la 2 ani, valoarea minimă a capitalului social, ținând seama de rata de schimb, astfel încât acest cuantum să reprezinte echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro.
(2) Cu excepția cazului în care societatea este transformată într-o societate de altă formă, capitalul social al societăților prevăzute la alin. (1) nu poate fi redus sub minimul legal decât dacă valoarea sa este adusă la un nivel cel puțin egal cu minimul legal prin adoptarea unei hotărâri de majorare de capital în același timp cu hotărârea de reducere a capitalului. În cazul încălcării acestor dispoziții, orice persoană interesată se poate adresa instanței pentru a cere dizolvarea societății. Societatea nu va fi dizolvată dacă, până la rămânerea irevocabilă a hotărârii judecătorești de dizolvare, capitalul social este adus la valoarea minimului legal prevăzut de prezenta lege.

In loc sa faca referire la faptul ca intre 28 noi 2006 si 1 dec 2006 nu se pot alinia toate soc. pe actiuni la valoarea capitalului social de 90.000 lei care era si este mai mult de 25.000 euro, au facut referire la o prevedere expirata. Mie imi suna a balbaiala.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL