Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA si comodat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA si comodat

9 replies to this topic

#1 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2006 - 10:24 AM

Buna ziua,

Am un PFA si vreau sa fac un contract de comodat, pentru o camera din apartament care va fi folosita pentru depozitare, etc. Asta inseamna 20% din suprafata apartamentului si voi suporta pe PFA 20% din cheltuieli.

Practic vine factura de la Electrica pentru 100 lei pe numele meu, nu pentru PFA. 20 lei trebuie sa-i pun in contabilitatea PFA, pe cheltuiala. Care este documentul justificativ? Trebuie sa atasez factura originala de la furnizor? Care e baza?

Multumesc,

dp



#2 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 November 2006 - 07:52 PM

Eu as face o dispozitie de casierie cu suma reprezentand 20% din factura utilitati, iar la explicatii as scrie 20% din fact nr.. Electrica ( de ex) conf contr comodat nr. .. si anexez si factura ( sau copie, daca am nevoie de original in alta parte) ca sa se vada suma din ce reprezinta 20%. Mai ciudat e ca pfa plateste pf, care e aceeasi persoana, deci va fi aceeasi semnatura.

Julia S



#3 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 02 November 2006 - 10:04 AM

dar o firma care are sediul social intr-o casa cu 3 camere (a unei pers. fizice) - poate sa deduca chelt. cu gazele si energia electrica care vin pe numele pers. fizice - in baza unui contract de comodat.



#4 ovidias

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 December 2006 - 04:33 PM

Salut,

Sunt pfa in garsoniera proprie din ianuarie 2006 si nu am incheiat contractul de comodat pana azi. In RJIP pot deduce cheltuielile (intretinere, lumina, telefon) efectuate inainte de incheierea comodatului la notar?

Multumesc mult



#5 master

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Campulung
  • Interests:Comunicare...la 360grade!

Postat 06 January 2007 - 11:44 PM

[quote name='dan popa' date='Nov 1 2006, 10:24 AM' post='105551']
Buna ziua,

Am un PFA si vreau sa fac un contract de comodat, pentru o camera din apartament care va fi folosita pentru depozitare, etc. Asta inseamna 20% din suprafata apartamentului si voi suporta pe PFA 20% din cheltuieli.

Practic vine factura de la Electrica pentru 100 lei pe numele meu, nu pentru PFA. 20 lei trebuie sa-i pun in contabilitatea PFA, pe cheltuiala. Care este documentul justificativ? Trebuie sa atasez factura originala de la furnizor? Care e baza?

Multumesc,

dp
/ Codul fiscal:
m) cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații aferente unui sediu aflat în locuința proprietate personală a unei persoane fizice, folosită și în scop personal, deductibile în limita corespunzătoare suprafețelor puse la dispoziția societății în baza contractelor încheiate între părți, în acest scop;

Norme metodologice:
37. În cazul în care sediul unui contribuabil se află în locuința proprietate a unei persoane fizice, cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații aferente sediului sunt deductibile în limita determinată pe baza raportului dintre suprafața pusă la dispoziție contribuabilului, menționată în contractul încheiat între părți, și suprafața totală a locuinței. Contribuabilul va justifica cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații aferente sediului cu documente legale, cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de utilități și alte documente.


:good: quote]


[quote name='ovidias' post='112608' date='Dec 19 2006, 04:33 PM']
Salut,

Sunt pfa in garsoniera proprie din ianuarie 2006 si nu am incheiat contractul de comodat pana azi. In RJIP pot deduce cheltuielile (intretinere, lumina, telefon) efectuate inainte de incheierea comodatului la notar?

Multumesc mult
1.nu esti obligat sa autentifici contractul de comodat la notar; este valabila juridic si forma de inscris sub semnatura privata!
2.atentie, la clauzele prevazute in contract, care sa expliciteze clar si precis modul de partajare a cheltuielilor lunare cu utilitatile si cu eventualele reparatii!!! :lostit (13): [/quote]



#6 Irina2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 January 2007 - 03:26 PM

Unde scrie ca nu trebuie dus la notar contractul de comodat? Nu reusesc sa gasesc. Practic e un contrac intre mine si persoana mea. Firma e a mea si garsoniera e tot pe numele meu.

Aceasta postare a fost editata de kimba: 03 February 2007 - 12:04 PM




#7 dash

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 February 2007 - 07:52 PM

Am si eu un contract de comodat incheiat intre mine PFA si sotul meu care este proprietarul. La Adm. Fin. mi s-a spus sa il semnam si sa il pastram acasa. Deci nu trebuie dus la notar.

Aceasta postare a fost editata de kimba: 03 February 2007 - 12:03 PM




#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 03 February 2007 - 12:06 PM

Citat din regulament dedicat userilor care au postat mai sus:
"Mesajele.
Fiecare user este responsabil de continutul mesajelor sale.
Conducerea acestui forum nu isi asuma responsabilitatea privind opiniile dumneavoastra.
Orice informatie introdusa de dumneavoastra va fi stocata in baza de date.
Nu raspudeti doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda.
Postati un mesaj doar daca ceea ce aveti de spus are legatura cu topicul respectiv.
Nu se accepta abaterea de la profilul unui forum.
Evitati glumele si ghionturile amicale ce provoaca o multime de mesaje offtopic.
Nu citati integral mesajului anterior! (Daca este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire. Citarea integrala a unui post este acceptata daca mesajul citat nu este vizibil si nu se mai intelege altfel contextul). Nu scrieti doua mesaje unul dupa altul. Editati-l pe cel vechi si adaugati acolo ce mai aveti de spus.
Nu folositi exagerat pictogramele emotive.
Pentru discutia strict personala intre doi utilizatori, folositi exclusiv functia : mesageria privata.
Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
Modificarea propriilor mesajelor este permisa in primele 10 minunte. "
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#9 RadoiM.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 27 February 2007 - 05:42 PM

si eu sunt in aceeasi situatie , pfa si proprietar apartament, (sediul apare si in autoriz si in cui) --


trebuie sa fac comodat ? intre mine si "mine" ?

trebuie sa refac contractele de electrica, telefon ... etc pe pfa? ca sa fie deductibil?

multumesc anticipat celor care vor da o "fraza" de ajutor.



#10 dominte

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 March 2007 - 02:06 AM

Vezi postareadash, la Feb 2 2007, 07:52 PM, a spus:

Am si eu un contract de comodat incheiat intre mine PFA si sotul meu care este proprietarul. La Adm. Fin. mi s-a spus sa il semnam si sa il pastram acasa. Deci nu trebuie dus la notar.

subscriu.
sint deja la a 2-a autorizatie si niciunul dintre contr. comodate nu le-am dus la notar (desi e intre mine si alta persoana).
la primarie mi-au spus ceva ca e "sub semnatura privata". cei din domeniu poate ne explica despre ce e vorba. eu redau numai ce mi s-a soptit :lostit (13):

dominte






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL