Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pastrare facturi originale furnizor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pastrare facturi originale furnizor

2 replies to this topic

#1 ionut_iana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2006 - 12:12 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare al carui raspuns nu l-am gasit in cautari pe forum: unde trebuie pastrate exemplarele originale ale facturilor de furnizor? La Jurnalul de cumparari sau la cartoteca, pana in momentul efectuarii platii, apoi se pune la banca, la data efectuarii platii? Daca este posibil doresc sa aflu si cadrul legal care reglmenteaza acest lucru.

Mentionez ca in cadrul auditului intern efectuat recent in firma in care lucrez s-a pus in discutie acest lucru.

Multumesc.
Ionut Iana



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 01 November 2006 - 01:10 PM

Le poti pastra intr-un biblioraft, in ordinea datei emiterii 9pentru documentele achitate), si o cartoteca in care se tin cele neachitate(aranjate in ordinea emiterii sau a furnizorilor), iar pe masura ce se achita se pun in biblioraftul lunii de emitere, asftel vei avea o evidenta clara a celor achitate si neachitate;este bine ca pe factura sa scrii si data+ documentul cu care s-a achitat.
La intern facturile nu se duc la banca ca justificare a platii, decat daca ai linie de credit cu destinatie precisa.

Legislatia(nu o am acum la indemana) zice sa tii facturile pe scadente, da ca ar fi si o metodologie de aranjare a facturilor ....... dar poate emit vrun act normativ... ca exact de asta duce lipsa un contabil!
Daca firma are audit pentru obtinerea certificarii ISO atunci trebuie sa intocmiti o metodologie de lucru care va avea un capitol referitor si la pastrarea documentelor(facturi).

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 01 November 2006 - 01:15 PM




#3 ionut_iana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2006 - 08:45 AM

Multumesc mult :wink:

Partea proasta este ca persoana care se ocupa cu auditul intern sustine sus si tare ca facturile de furnizor (exemplarul original) trebuie tinute obligatoriu la jurnalul de cumparari, chipurile ca sa se vada TVA-ul deductibil. Si pentru asta face raport ca s-au gasit nereguli si propune sanctiuni! :thumb_yello: ca cica scrie in legea contabilitatii si L1850/2004 pv registrele si documentele financiar contabile. Ori eu nu am gasit nici o specificatie de genul acesta acolo. :angry:
Ionut Iana






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL