Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casare mijloc fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casare mijloc fix


62 replies to this topic

#1 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2006 - 08:28 PM

Daca vreau sa casez un calculator, integral amortizat?
este obigatoriu sa-l dau unei firme specializate si sa-l evaluaez?
sau este suficient o comisie de casare...si gata.
Daca vreau ca acest calculator sa-l donez cuiva cum fac? :angry:



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 November 2006 - 01:37 AM

http://www.conta.ro/...topic=18661&hl=
und am scris primirea donatiei este de fapt acordarea donatiei si se vor schimba conturile la mij.fix si la amortisment.




#3 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2006 - 08:31 AM

Dar cu casarea calculatorului cum fac? Este obligatoriu sa-l dau unei firme specializate? :angry:



#4 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 07 November 2006 - 10:53 AM

nu.se face o comisie formata din 3 membrii care fac o decizie prin care propun spre casare calculatorul.se face procesul verbal de casare (vezi ca e tip) si baza lui se scoate din patrimoniu.valoarea neamortizata se trece pe 6581.
nimeni nu gandeste pentru tine



#5 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2006 - 07:20 PM

Daca vreau sa-l donez , cum trebuie sa arate actul de donatie? Trebuie autentificat la notariat? :angry:



#6 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 November 2006 - 07:25 PM

Vezi postareahelga, la Nov 7 2006, 12:53 PM, a spus:

nu.se face o comisie formata din 3 membrii care fac o decizie prin care propun spre casare calculatorul.se face procesul verbal de casare (vezi ca e tip) si baza lui se scoate din patrimoniu.valoarea neamortizata se trece pe 6581.
Nu exista valoare neamortizata,doar a spus ca este amortizat integral



#7 MIREY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 November 2006 - 10:41 AM

Vezi postareahelga, la Nov 7 2006, 10:53 AM, a spus:

nu.se face o comisie formata din 3 membrii care fac o decizie prin care propun spre casare calculatorul.se face procesul verbal de casare (vezi ca e tip) si baza lui se scoate din patrimoniu.valoarea neamortizata se trece pe 6581.


buna, as dori si eu un tip de proces verbal de casare, te rog poti sa-mi trimiti pe mail mirela_surdu@yahoo.com si de decizie daca ai cumva


multumesc mult
MIREY



#8 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 16 November 2006 - 12:57 PM

Poate ma ajutati si pe mine, nu as vrea sa fac un nou topic. Am un echipament termic incorporat in constructie care s-a stricat iremediabil inainte de a fi amortizat integral. Va fi inlocuit cu un echipament nou cu o valoare diferita. Cum trebuie sa arate inregistrarile?



#9 alexutu2006

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 June 2007 - 09:32 AM

Diferenta ramasa neamortizata in urma casarii unui mijloc fix este cheltuiala deductibila sau nu? (prevederea legala in aceasta situatie).



#10 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 October 2007 - 09:05 AM

Tin contabilitatea la o firma micro infiintata in iulie cu punct de lucru in Deva. In luna septembrie am o factura de cumparare pentru o masina de la o alta firma ( firmele avand un asociat comun ). Masina era luata in leasing si pentru a putea fi vanduta catre noua firma, administratorul a platit ratele in avans. Ghinionul este nu a facut casco ( nu stiu din ce motive, sigur nu din zgarcenie, poate mai trebuiau ceva acte de la leasing) si ieri, cand a vrut sa duca masina la Deva, soferul ( nou angajat ) a avut accident, facand masina praf. Cum se inregistreaza scoaterea mijlocului fix(valoare 36000)? Nu vreau sa am pierdere pe toata valoarea. Factura am inregistrat-o in septembrie:
%=404 42840
2133 36000
4426 6840
Daca fac 6583=2133 36000 lei intru pe pierdere si nu stiu cand as putea recupera aceasta pierdere. Ca sa nu mai zic de faptul ca tot trebuie masina in Deva. Neavand bilant, firmele de leasing nu accepta sa cumpar un auto prin ei. Si cand o sa am bilantul la 31.12.2007 o sa am pierdere. Exista vreo lege care sa-mi permita sa nu am o pierdere asa mare?
Multumesc.
oare unde o sa ajungem?



#11 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 05 October 2007 - 09:42 AM

(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

c) cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsă din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost încheiate contracte de asigurare, precum și taxa pe valoarea adăugată aferentă, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor titlului VI. Nu intră sub incidența acestor prevederi stocurile și mijloacele fixe amortizabile, distruse ca urmare a unor calamități naturale sau a altor cauze de forță majoră, în condițiile stabilite prin norme.



#12 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 October 2007 - 11:05 AM

Multumesc pentru raspuns, dar firma este micro. Credeti c-ar merge sa inregistrez:
% 2133 36000
461 x
6583 y

iar in 461 sa fie valoarea pe care o da soferul in n ani?
Ca sa nu mai zic ca soferul era de la cealalta firma.
oare unde o sa ajungem?



#13 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2007 - 07:03 PM

Dar in cazul casarii? Valoarea ramasa de amortizat (care se inregistreaza in ct. 6583 parca) este deductibila?



#14 CIUFINA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:CLUJ

Postat 23 October 2007 - 03:28 PM

Imi puteti spune cum se inregistreaza casarea unei cladiri reevaluate?
Ce se intampla cu 105?
CIUFINITA



#15 xtrix

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 October 2007 - 08:28 AM

Vezi postareaMariucaLuca, la Oct 21 2007, 08:03 PM, a spus:

Dar in cazul casarii? Valoarea ramasa de amortizat (care se inregistreaza in ct. 6583 parca) este deductibila?
Parerea mea este: da.



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 October 2007 - 07:43 PM

Vezi postareaMariucaLuca, la Oct 21 2007, 08:03 PM, a spus:

Dar in cazul casarii? Valoarea ramasa de amortizat (care se inregistreaza in ct. 6583 parca) este deductibila?
Pentru a putea raspunde la intrebare trebuie analizat cazul in care a fost casat mijlocul fix: daca mijlocul fix amortizat a fost degradat, imputabil sau nu, daca are contract de asigurare – caz in care se incadreaza in prevederile art. 21 lit c) a Codului fiscal, sau se aplica prevederile art. 24 alin. (15), prin scoaterea din functiune a mijloacelor fixe, calculul castigurilor sau pierderilor facandu-se pe baza valorii fiscale.



#17 mishulik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 November 2007 - 07:33 PM

care sunt pasii in casarea obiectelor de inventar si mijloacelor fixe parial amortizate? am nevoie urgent de raspuns



#18 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 13 November 2007 - 03:14 PM

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
Sediul firmei s-a mutat dar a lasat in urma mocheta care e in momentul de fata pe 603. Ce se intampla in contabilitate in cazul acesta?

Va multumesc anticipat.



#19 VICKY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 13 November 2007 - 03:39 PM

Vezi postareaionutro, la Nov 13 2007, 01:14 PM, a spus:

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
Sediul firmei s-a mutat dar a lasat in urma mocheta care e in momentul de fata pe 603. Ce se intampla in contabilitate in cazul acesta?

Va multumesc anticipat.

caseaz o si faci OE cu 8039



#20 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 13 November 2007 - 04:16 PM

Vezi postareaVICKY, la Nov 13 2007, 03:39 PM, a spus:

Vezi postareaionutro, la Nov 13 2007, 01:14 PM, a spus:

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
Sediul firmei s-a mutat dar a lasat in urma mocheta care e in momentul de fata pe 603. Ce se intampla in contabilitate in cazul acesta?

Va multumesc anticipat.

caseaz o si faci OE cu 8039

Ai cumva un model de pv de casare? Pana acum nu am mai lucrat cu conturi in afara bilantului. Poti sa ma ajuti cu monografia?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL