Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lege399 concedii si indemnizatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


lege399 concedii si indemnizatii

246 replies to this topic

#41 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 November 2006 - 07:56 AM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 8 2006, 04:22 PM, a spus:

Daca este angajat doar de 2 zile, nu are drept la concediu medical; art.7 "Stagiul minim .....este de o luna REALIZATA in ultimele 12..."
Art. 45, alin (3) , ....sa inteleg ca angajatorul calculeaza CAS 19.75% sau 19.65% cat o fi el, la salariul minim garantat * nr zile lucratoare din concediu???
Prea multe modificari, nu are cum sa se aplice retroactiv: trebuie refacute statele, modul de calcul al concediilor medicale, declaratiile de CAS.
Merg pe sentimentul de presimtire a lui septimiu: se aplica incepand cu statele lunii noiembrie :angry:

La mine este angajat de 2 zile, dar el a lucrat acum 10 luni, o luna, in alta parte. E un exemplu fictiv dar nu imposibil Art. 7 spune 1 luna in ultimele 12 , deci are dreptul , iar modul de calcul al indemnizatiei te trimite la veniturile din ultimele 6 luni, care la el nu exista. Deci, ce bani primeste?
iuliana



#42 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 09 November 2006 - 08:31 AM

Sint de groaza guvernantii nostrii !!! De obicei luna ianuarie a fiecarui an ne aducea surprize de tot felul. Acum se pare ca ne iau din noiembrie, ca sa nu ne plictisim. Se pare ca aveam prea putin de lucru, in mintea lor bolnava !!!

" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#43 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 09 November 2006 - 09:15 AM

S-a prelungit putin discutia in legatura cu acesta noua lege. Aici ar fi trebuit sa apara numai legea si la Intrebari si raspunsuri ar trebui sa fie discutate neclaritatile. Totusi raspund si eu aici daca s-a pus intrebarea de Iuliana1207. Trebuie sa ceri o adeverinta de la angajat prin care sa fie trecut cotizarea din ultimele 12 luni de la locul de munca anterior. Numai atunci poti decide daca intr-adevar are dreptul la indemnizatie, si din sumele respective din ultimele 6 luni poti calcula baza de calcul.



#44 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 09 November 2006 - 10:23 AM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 8 2006, 04:52 PM, a spus:

Si art. 6, alin (8) este interesant, mai ales pt cei care au salariile brute per angajat de peste 4500 ron.
Limiteaza baza de calcul a indemnizatie la 12 salarii minime * nr salariati.


12*330*97(de ex ) = 384.120 - cam asta ar fi baza de calcul pt cei cu salarii brute de peste 4500 ron .... vi se pare a fi o limitare ? :angry:



#45 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 November 2006 - 10:28 AM

ceva noutati? de cand intra in vigoare?.... pe site-urile oficiale nici o vorbulita :angry: ma refer la CNAS , la pensii , ANF... se modifica si D100...? :thumb_yello:



#46 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 09 November 2006 - 12:01 PM

@ggf: Uite un exemplu f simplu; am un sg angajat cu salariul brut de 4000 ron. Limitarea este; 1angajat*12 *330 ron = 3960 ron. Baza de calcul a indemnizatiei va fi 3960 ron, si nu 4000 ron.

@iuliana1207 : pentru situatiile de calcul a indemnizatiilor / concediilor eu zic sa ne mutam pe subforumul dedicat salariilor ca altfel ne muta un moderator cu fulgi cu tot :cool: .
Dar nu inca....stati sa mai citim legea de vreo 10 ori.

P.s. nu ma rabda "mana" sa nu scriu: media o calculezi pe ultimele 6 luni, in care salariul realizat este 0. Va avea o baza de calcul a concediului medical foarte mica.

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 09 November 2006 - 12:03 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#47 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 09 November 2006 - 12:11 PM

Eu zic sa avem putina rabdare, sa se lamureasca mai intai cei de "sus", si apoi ne apucam de rectificative daca va fi cazul.
Daca este o greseala de tipar si au vrut sa spuna 2007 in loc de 2006, 2 luni sunt linistiti.
Daca nu-i greseala, probabil se aplica incepand cu statele lunii noiembrie, mai stam doar 1 luna linistiti.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#48 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 09 November 2006 - 12:31 PM

[quote name='Cris Raicu' date='Nov 9 2006, 12:01 PM' post='106611']
@ggf: Uite un exemplu f simplu; am un sg angajat cu salariul brut de 4000 ron. Limitarea este; 1angajat*12 *330 ron = 3960 ron. Baza de calcul a indemnizatiei va fi 3960 ron, si nu 4000 ron.

Yeah , angajatul tau castiga 4 ron in plus la mutarea asta si o sa-si mai poata cumpara 2 paini , deh !
Angajatii mei insa , cei peste 40 % din totalul ala de 97 al angajatilor , care au salariul brut mai mare de 4.000 ron , ce castiga ? Praf in ochi ......



#49 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 09 November 2006 - 12:41 PM

Paine o mananca patronul, in nici un caz angajatul :angry:
Este vorba de baza de calcul a indemnizatiei de concedii care reprezinta o datorie a firmei, nu a angajatului !!!
Eu am vrut doar sa subliniez ca legea 399 aduce o noutate prin aceasta limitare a bazei de calcul, nicicum ca va creste buzunarul angajatorului din aceasta !
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#50 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2006 - 12:55 PM

[/quote]Data de 01.01.2006 la care se referă legea este prevazută in art. din OUG 158! Fiind o lege de aprobare cu modificari a unei OUG acestea -modificările- intra în vigoare la data publicării legii!
[/quote]

Eu tin contabilitatea unui SCA, iar unul dintre avocati mi-a confirmat ca legea care aproba o ordonanta intra in vigoare in termen de 3 zile de la data publicarii.



#51 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 09 November 2006 - 01:12 PM

Vezi postareacabira, la Nov 9 2006, 12:55 PM, a spus:

Eu tin contabilitatea unui SCA, iar unul dintre avocati mi-a confirmat ca legea care aproba o ordonanta intra in vigoare in termen de 3 zile de la data publicarii.
Asta in cazul in care in lege nu se specifica data la care intra in vigoare legea.
vivi



#52 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2006 - 01:19 PM

Baza de calcul pentru contributia de concedii si indemnizatii este suma totala folosita de angajator ca drepturi salariale dar nu mai mare de : nr. asiguratilor din luna * (12 * salariul minim brut pe tara)! (La fel ca la contributia pentru asigurari sociale de stat unde limita este de 5 salarii minime brute)



#53 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 09 November 2006 - 01:30 PM

off-topic , @Florian : La asigurarile sociale de stat limita este de 5 salarii MEDII pe tara :wink:

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 09 November 2006 - 01:30 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#54 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2006 - 01:51 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 9 2006, 01:30 PM, a spus:

off-topic , @Florian : La asigurarile sociale de stat limita este de 5 salarii MEDII pe tara :wink:
Asa este, m-am grabit cu raspunsul! Este vorba de salariul mediu pe tara folosit ca baza de calcul la fundamentarea bugetului asig. sociale de stat! Dar metoda de calcul este aceeasi!



#55 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 November 2006 - 01:52 PM

sa va spus ce mi-a zis mie un avocat
avocat: hai sa ne lasam de meserii
yo: de ce ?
avocat: sa-mi b... (intelegeti ce vreti din ... )
avocat: nu e nimic logic
avocat: nu se poate asa ceva
avocat: problema este ca legea a noua si n-a apucat nimeni sa atace articolul pentru neconstitutionalitate
avocat: dar stai usor ca nu e timpul pierdut

basca ca mai zice
"Art. 47
(1) Constituie contraventii faptele savârsite prin încalcarea dispozitiilor art. 6 alin. (3) si (4).
(2) Constituie contraventii urmatoarele fapte, savârsite prin încalcarea obligatiilor prevazute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plata a indemnizatiilor;
b) calculul si plata eronata a indemnizatiilor;

adica ne-o mai si furam aiurea :angry:



#56 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 09 November 2006 - 02:16 PM

OUG 158/2005 actualizata cu toate modificarile (inclusiv Legea 399/2006).

Fisiere atasate


mdtru



#57 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 09 November 2006 - 02:24 PM

:angry: eu ma duc sa ma impusc, mai merge cineva?
deci e clar ne mananca ficatii legiuitorii
greseala sau nu de tipar murim de inima pana aflam
ps: ma las de meserie si ma fac gropar e mai liniste acolo

pls, pls, pls, daca mai aflati ceva vreau si eu sa stiu, dau de baut ca am inrosit deja telefoanele

succes la toti



#58 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 09 November 2006 - 03:07 PM

Juristii spun ca legea se aplica de la data publicarii. Ceea ce inseamna ca statele de plata si obligatiile aferente lunii octombrie se vor calcula dupa noua reglementare. Deci, se cer norme modificate, programe de declaratii noi... poate si termene de depunere prelungite...

Nu avem de ales. Compatimim impreuna. "Conta.ro" sa traiasca.
mdtru



#59 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 09 November 2006 - 03:10 PM

Eu zic ca se aplica incepand cu statele lunii noiembrie. Daca am data platii salariilor in 31 octombrie, am intocmit statul cu tot cu eventualele concedii medicale, am paltit oamenii si am intocmit declaratiile, ce fac? Depun rectificative? mmmm....n-as prea zice .
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#60 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 November 2006 - 03:12 PM

Am fost astazi sa depun declaratii la Casa de Sanatate si la CAS Prahova. Nu mi le-au primit. Motivul ar fi ca "asteapta instructiuni". Am facut eu ceva gura, ca plec in concediu, ca nu se prevede o data de incepere depunere declaratii, etc., dar tot cu ele nedepuse am plecat. Nimeni nui mi-a dat vreo informatie elocventa. Nici nu aveau cum, sunt si ei la fel de afectati.
iuliana






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL