Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONT 205 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONT 205

6 replies to this topic

#1 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2006 - 03:35 PM

Am si eu o problema...
Am achizitionat o licenta de windows la pretul de 870 ron...
Spuneti-mi si mie : intra pe 205 si se amortizeaza pe o per de 3 ani??? sau... pt ca are o valoare mai mica de 15 mil...nu intra la mijloace fixe..si in acest caz in ce cont ar trebui sa inregistrez???????
Multumesc



#2 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2006 - 05:01 PM

intra pe 205.
Cod Fiscal : (10) Cheltuielile aferente achizitionarii de brevete, drepturi de autor, licente, marci de comert sau fabrica si alte valori similare, precum si cheltuielile de dezvoltare care din punct de vedere contabil reprezinta imobilizari necorporale se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare liniara pe perioada contractului sau pe durata de utilizare, dupa caz. Cheltuielile aferente achizitionarii sau producerii programelor informatice se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare liniara pe o perioada de 3 ani. Pentru brevetele de inventie se poate utiliza si metoda de amortizare degresiva sau accelerata.@




#3 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2006 - 05:12 PM

Merci Daiana...
Weekend placut!



#4 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 November 2006 - 05:13 PM

Eu am inregistrat pe contul 208 si asta de win, si ala de conta, si ala de legis toate cu licenta. :good:



#5 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 November 2006 - 05:13 PM

Cu placere!
Si tie la fel!



#6 mstef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 09:39 AM

Mai degraba in 208



#7 lacramioara botezatu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bacau

Postat 26 November 2006 - 10:51 PM

este bine 205. cu 36 luni -liniara si eu am avut sepeta asta . Am avut control fiscal - si a spus ca e bine
lacra






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL