Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


tichete de masa

56 replies to this topic

#21 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 May 2005 - 08:24 PM

corect nu este, dar legal poate.
H5/199 norme la legea 142/1998.



#22 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 May 2005 - 08:26 PM

H5/1999




#23 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 May 2005 - 04:58 PM

DRAGILOR, va rog mult FIE-VA MILA!!! :cry:

nici nu mai pot de uluire sa caut acum unde am gasit afirmatia REPETATA cum ca daca ai niste penalitati in fisa de la fisc, chiar si 10 lei, cheltuiala cu tichetele de masa nu mai este deductibila :evil: :evil:

va rog mult! VOI CUM FACETI? va duceti in fiecare luna si verificati?
sau considerati ca daca ati platit toate taxele si impozitele INAINTE de distribuirea tichetelor pe luna respectiva e totul ok si deductibil?



#24 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2005 - 12:58 PM

hmmm, chiar nu va intereseaza problema?



#25 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2005 - 05:03 PM

danae a spus:

sau considerati ca daca ati platit toate taxele si impozitele INAINTE de distribuirea tichetelor pe luna respectiva e totul ok si deductibil?

eu asa consider.



#26 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2005 - 05:21 PM

asa,direct intrebarea,pentru ca deja am comis fapta:pot da intr-o luna tichete si pentru luna anterioara(voi avea doua/zi lucratoare de decontat)?
n-am reusit sa le platesc in aprilie si nu am nici un motiv sa nu dau salariatilor ce le-am promis....



#27 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2005 - 05:22 PM

am uitat sa spun ca sunt micro,nu am datorii...sunt ok,dar nu prea am bani cand am nevoie de ei....



#28 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2005 - 07:01 PM

nu poti acorda decat 1 tichet/zi.
scrie in H5/1999 norme la legea 142/1998.
din pacate.



#29 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2005 - 07:20 PM

Multumesc,floris,nu cred ca mai pot da inapoi,am comandat,am platit,vor veni...am sa vad cum am sa ma descurc la un eventual control;o seara frumoasa!



#30 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2005 - 11:15 AM

mie mi-au spus (de la sohodex... sau cum le zice :oops: ) ca POT sa comand ACUM (adica 18 mai) si tichete pt MAI, asa ca .... daca faci distributia pe borderouri separate pe cele doua luni cred ca mare parte din problema e rezolvata



#31 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2005 - 01:25 PM

Asa am gandit si eu cand am zis ca am sa incerc sa ma descurc la un control;multumesc mult!!!!



#32 Mappy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 May 2005 - 03:13 PM

arret a spus:

mi s-a parut mie ca vrei sa-l provoci;si eu am avut avut aceeasi impresie,dar mi-a placut cum a "prezentat";am vrut sa inchid subiectul cu ce stiam eu,pentru ca mi-ati placut amandoi si nu doream sa va "intepati"unul pe celalalt;o seara buna!

Multumesc.
Nu vreau sa ma intep cu nimeni.



#33 irina2081

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 08 August 2005 - 02:01 PM

o intrebare
directorul a venit cu ideea acordarii de tichete de cadou fara a fi vorba de paste, craciun, 1 sau 8 martie, 1 iunie. si totusi el vrea sa le acorde angajatilor. se poate? sub ce motiv?



#34 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 10 August 2005 - 02:31 PM

Ludvig Eugenia a spus:

Personalul incadrat cu jumatate de norma la o societate are dreptul la tichete de masa?Precizez ca acolo unde au functia de baza nu primesc tichete de masa si nici nu sunt perspective in acest sens.Multumesc.
Zolly, la aceasta intrebare ai raspuns NU. Te rog sa-mi spui de ce. In lege, singura specificare este "angajati cu contract individual de munca". Ori si cei cu timp partial, chiar daca nu este functie de baza, au CIM. Poti, eventual, sa le dai tichete proportional cu timpul lucrat (adica 1/2 din nr de zile lucratoare in luna daca au contract de 6 ore).
Ce parere aveti?



#35 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 10 August 2005 - 02:38 PM

irina2081 a spus:

o intrebare
directorul a venit cu ideea acordarii de tichete de cadou fara a fi vorba de paste, craciun, 1 sau 8 martie, 1 iunie. si totusi el vrea sa le acorde angajatilor. se poate? sub ce motiv?
Tichetele cadou se asimileaza cheltuielilor de protocol si /sau cheltuililor sociale. Daca firma se incadreaza in conditiile deductibilitatii pt aceste sume, atunci sunt chelt deductibile. Daca nu, ele vor fi considerate venituri de natura salariala, acordate in natura si se vor supune impozitelor si contributiilor datorate pt salarii.

Aici am si eu o intrebare: cheltuielile sociale trebuie prevazute intr-un buget la inceputul anului? Sau daca, peste an, i se nazare mie sa dau prime de 1 iunie, o pot face fara pb? Altfel spus: a intrebat controlul, pe vreunul dintre voi sau cunoscutii vostri, de o asemenea conditie?



#36 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 August 2005 - 04:15 PM

Pt Irina007:

raspunsul e nu pt ca doar la functia de baza se pot acorda tichete

altfel, legea nu face distinctie intre contractele partiale si cele cu norma intreaga



#37 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 10 August 2005 - 04:25 PM

danae a spus:

Pt Irina007:

raspunsul e nu pt ca doar la functia de baza se pot acorda tichete

altfel, legea nu face distinctie intre contractele partiale si cele cu norma intreaga
Dar unde scrie asta?



#38 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 August 2005 - 04:38 PM

In norme metodologice de aplicare a Legii 142/98 publicate in M.Of. nr.26/25.01.1999 :

Art. 35
In cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii.



#39 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 10 August 2005 - 04:51 PM

Corect; dar unde este definit "cumulul de functii"? De ce il asimilam mai multor contracte? In '98 / '99 nu existau contracte cu timp partial.
Cumul de functii = un contract in care esti secretara + un contact in care esti contabil? Sunt functii diferite!



#40 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 22 August 2005 - 10:41 AM

Hop si io cu calu' meu!

Are cineva M.O.nr.687/01.08.2005 OMMSSF nr.542/2005? De cand intra in vigoare.....Bonurile astea de 7RON. Saru'mana mult daca il are cineva!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL