Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


tichete de masa

56 replies to this topic

#41 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 22 August 2005 - 12:10 PM

ORDIN nr. 542 din 18 iulie 2005 privind stabilirea valorii nominale indexate a unui tichet de masa pentru semestrul II 2005
ÃŽn temeiul:
- art. 1, 3 si 6 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 47/2005 privind unele masuri care trebuie luate pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale;
- art. 31 din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 5/1999;
- art. 16 din Hotarârea Guvernului nr. 412/2005 privind organizarea si functionarea Ministerului Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei,
ministrul muncii, solidaritatii sociale si familiei emite urmatorul ordin:
Art. 1
Pentru semestrul II 2005, începând cu luna septembrie valoarea nominala indexata a unui tichet de masa, stabilita potrivit prevederilor art. 31 alin. (3) teza a II-a si alin. (4) din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 5/1999, si prevederilor art. 1, 3 si 6 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 47/2005 privind unele masuri care trebuie luate pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale, este de 7 lei.
Art. 2
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.
-****-
Ministrul muncii, solidaritatii sociale si familiei,

Gheorghe Barbu


Publicat în Monitorul Oficial cu numarul 687 din data de 1 august 2005



#42 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 22 August 2005 - 12:17 PM

[size=18]Saru'mana!!!!!Saru'mana!!!!!!




#43 cristinacyan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 August 2005 - 02:59 PM

Buna!

revin cu o rugaminte care am mai gasit-o intr-un mesaj anterior! Stiti cumva daca a mai aparut ceva nou in legislatie care sa precizeze conditiile pe care tb sa le indeplineasca o firma pentru acordarea tichetelor de masa?
Am tot auzit ca firma ar tb sa fie pe profit dar nu am gasit inca nici o prevedere legala care sa-mi mentioneze acest fapt!

va multumesc mult! o zi buna!



#44 kimmyro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 12:13 PM

Am si eu o intrebare legata de bonurile de masa!

Am un magazin alimentar si incasez si bonuri de masa contra produselor vandute. Asa ca la sfasitul zile Raportul Z imi indica o suma formata din numerarul si bonurile de masa primite.

Monetarul il fac numai pentru numerarul primit, aparand o diferenta intre numerarul din Z si totalul din monetar.

Insa tichetele de masa nu sunt inregistratate nicaieri, cu exceptia borderoului de depunere la firmele de la care incasez banii si factura pe care o emit ei.

Este corect ce fac sau nu?

O cunostinta nu bate pe casa ce vinde pe bonuri de masa, utilizand numai factura in contabilitate.

Alta cunostinta bate la finalul lunii toate bonurile.

Exista vreun borderou zilnic in care trec bonurile primite?

Nu ma pricep la contabilitate, eu fac numai registrul de casa, NIR-uri, monetare, fisele de magazie, de restul ocupandu-se o contabila, ce nu stie cum sa procedeaza cu bonurile de masa.



#45 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 30 August 2005 - 12:27 PM

"Irina007" a spus:

Corect; dar unde este definit "cumulul de functii"? De ce il asimilam mai multor contracte? In '98 / '99 nu existau contracte cu timp partial.  
Cumul de functii = un contract in care esti secretara + un contact in care esti contabil? Sunt functii diferite!

cumul de functii=daca in cadrul aceleiasi firme ai mai multe functii-secretare+contabila+etc. Corect iei un singur rand de bonuri
daca ai contracte la mai multe firme diferite car din pdv legal pot acorda bonuri de ce sa nu ai dreptul de a beneficia din mai multe locuri de aceste bonuri sunt societati diferite+locuri de munca diferite......nu am gasit in legislatie limitare numai cu referire la cumul de functii, dar aici nu e vorba de asa ceva



#46 kimmyro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2005 - 02:25 PM

Imi raspunde si mie cineva, va rog mult?



#47 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 31 August 2005 - 12:56 AM

Da, Kimmyro.
Pentru ca nu este prevazut nicaieri, m-am consultat cu cei de la control si am ajuns la urmatoarea concluzie:
In casa de marcat se marcheaza distinct tichetele primite iar pe monetar se inscrie la total ceea ce s-a incasat in numerar. In partea de jos a monetarului se trece si valoarea tichetelor, astfel incat sa coincida cu raportul zilnic.
In contabilitate inregistrez asa:
-vanzarea marfii conf.monetar(zilnic)
5311=% cash
707
4427
iar pt.tichete(pe ex.concret val.tichet=7 ron)
5328=% 7 ron
707 5.88
4427 1.12

-trimit borderoul de rambursare catre unitatea emitenta pentru decontare
461=5328 7 ron

-inreg. comisionul facturat de unitatea emitenta(de ex.0.7 ron)
% = 401 0.7 ron
622 0.59
4426 0.11

-incasez prin banca c/v tichetelor rambursate mai putin comisionul:
%= 461 7 ron
5121 6.3(7-0.7)
401 0.7
La sfarsitul lunii, soldul contului 5328 reprezinta c/v tichetelor incasate de la clienti si nerambursate unitatii emitente. Eu mi-am creat la 5328 analitice:5328.1 pt tichetele acordate salariatilor si 5328.2 pt. tichetele primite de la clienti pt.marfa vanduta.
Sper sa-ti ajute.



#48 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2005 - 06:56 AM

kimmyro a spus:

Imi raspunde si mie cineva, va rog mult?
http://www.sodexhopass.ro/Legislatie%20GP%...0la%20norme.htm
radu_o



#49 nicami04

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 31 August 2005 - 10:10 AM

are cineva un model de contract intre soc. emitenta de bonuri de masa si societatea care vrea sa achizitioneze aceste bonuri? sau cum se procedeaza mai exact?



#50 kimmyro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2005 - 11:56 AM

Fie mergi la ei, fie vin ei la tine, daca ii suni, iti aduc un contract, se semneaza si esti unitate afiliata.

Comisionul este in functie de valoarea tichetelor si numarul de zile dintre primirea de catre societatea emitenta a tichetelor si primirea banilor de catre societatea afiliata asat pentru societatile ce primesc bonuri petru produsele lor.

Comisioanele pentru a da salariatilor proprii bonuri nu stiu care sunt. Mi-au propus si mie, insa salariatii mei prefera sa primeasca mai multi bani lichizi decat bonuri!



#51 nicami04

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 31 August 2005 - 12:00 PM

mersi de raspuns. daca sunt doar doi angajati in firma pot primi tivhete?



#52 kimmyro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2005 - 03:27 PM

oanag a spus:

Da, Kimmyro.

In casa de marcat se marcheaza distinct tichetele primite iar pe monetar se inscrie la total ceea ce s-a incasat in numerar.


Multumesc mult, Oana. Mai am o intrebare: eu am casa simpla de marcat, fara sertar pentru bani, fara a fi conectata la un sistem coputerizat, e simpla, simpla, fara sistem de citire a codurilor de bare, pot marca distinct tichetele de masa?



#53 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 31 August 2005 - 03:33 PM

nicami04 a spus:

mersi de raspuns. daca sunt doar doi angajati in firma pot primi tivhete?


DA



#54 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 31 August 2005 - 04:02 PM

kimmyro a spus:

Mai am o intrebare: eu am casa simpla de marcat, fara sertar pentru bani, fara a fi conectata la un sistem coputerizat, e simpla, simpla, fara sistem de citire a codurilor de bare, pot marca distinct tichetele de masa?
Nu prea ma pricep la case de marcat. Stiu ca se face o setare, trebuie sa iei legatura cu firma de la care ai cumparat-o.



#55 marbo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Interests:it,muzica,lectura ,pescuit

Postat 30 November 2005 - 08:30 AM

Ludvig Eugenia a spus:

Personalul incadrat cu jumatate de norma la o societate are dreptul la tichete de masa?Precizez ca acolo unde au functia de baza nu primesc tichete de masa si nici nu sunt perspective in acest sens.Multumesc.
Dar la 1/2 norma (4 ore zilnic) la un pensionar gr III. care este nr. de tichete lunare? numar de zile lucrate sau jumatate din zile?



#56 anaaix79

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 November 2006 - 06:24 PM

Buna,
Imi poate spune cineva cum pot incasa contravaloarea tichetelor de masa daca sunt microintreprindere? Detin o mica alimentara, incasez aceste tichete, nu le dau salariatilor mei asa ceva si nu stiu cum sa fac sa scap de ele deoarece am muuuuuuult prea multe.
Va multumesc!!!



#57 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 November 2006 - 09:12 PM

pai cum sa le dai?

Se face un contract cu firma de tichete ( cu fiecare firma in parte, daca sunt mai multe tipuri), se vor trimite firmei tichetele pe baza de borderou, iar firma de tichete va trimite prin banca contravaloarea tichetelor ( minus un comision, care va fi facturat de firma de tichete )
Julia S






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL