Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatie intocmire factruri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


legislatie intocmire factruri

4 replies to this topic

#1 astralili

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 November 2006 - 08:13 PM

imi poate spune cineva daca exista vre-o lege referitoare la faptul ca , la emiterea unei facturi cu incasarea acesteia prin caserie , valoarea chitantei care o emit conform facturii respective, nu poate fi mai mica decat valoarea inscrisa pe factura si este obligatoriu sa fie egala?
stiu ca valoarea facturii care o emiti trebuie sa fie egala cu valoarea chitantei , dar stie careva o lege care sa imi spuna expres lucrul asta?



#2 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 09:55 PM

Vezi postareaastralili, la Nov 13 2006, 08:13 PM, a spus:

imi poate spune cineva daca exista vre-o lege referitoare la faptul ca , la emiterea unei facturi cu incasarea acesteia prin caserie , valoarea chitantei care o emit conform facturii respective, nu poate fi mai mica decat valoarea inscrisa pe factura si este obligatoriu sa fie egala?
stiu ca valoarea facturii care o emiti trebuie sa fie egala cu valoarea chitantei , dar stie careva o lege care sa imi spuna expres lucrul asta?
Nu ai nici o obligatie ca chitanta sa fie exacta....treci pe chitanta exact cati bani ai incasat. Nu uita insa de regulile de la registrul de casa, cum ar fi ca nu poti fractiona incasarea unei facturi mai mari de 50 milioane in 2 chitante ...Sper sa fi inteles bine ce ai intrebat tu...

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 13 November 2006 - 09:56 PM




#3 Vioo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2006 - 07:52 AM

unde gasesc si eu legea?ce numar are,,,etc?va multumesc



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 14 November 2006 - 08:58 AM

Vezi postareaVioo, la Nov 14 2006, 07:52 AM, a spus:

unde gasesc si eu legea?ce numar are,,,etc?va multumesc

daca folosesti "cautare" vei gasi;
subiectul a fost fffff discutat, temeilul legal a aparut prin nov 2004



#5 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 14 November 2006 - 09:00 AM

Buna!!
Poate te ajuta Hotararea 2185/30.11.2004 si ar fi bine de vazut si Ordonanta 15.23.01.1996 (actualizata)
Iti doresc o zi buna.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL