Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CA si cenzorii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CA si cenzorii

3 replies to this topic

#1 nikolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 15 November 2006 - 12:57 PM

Sunt nelamurit in ceea ce priveste plata Consiliului de Admininstratie si a cenzorilor. Cum sa-i platesc? Cenzorii vin 1 zi pe saptamana, iar administratorii sunt straini si vin cateva zile pe luna(sau mai rar) in cel mai bun caz. Sa-i trec cu timp partial? Iar contributia la CASS unde ar trebuis s-o virez pt administratorii straini pt ca nu au permis de munca sau ceva care sa inlocuiasca CNP-ul?
Multumesc. Sper sa ma puteti ajuta.



#2 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 November 2006 - 01:27 PM

ORDIN nr. 221 din 4 noiembrie 2005 pentru aprobarea Normelor metodologice privind contribuția de asigurări sociale de sănătate
NORME METODOLOGICE din 4 noiembrie 2005 privind contribuția de asigurări sociale de sănătate

(3) Veniturile asimilate salariilor cuprind:

. . . . .

f)sumele primite de reprezentanții în adunarea generală a acționarilor, în consiliul de administrație, în comitetul de direcție și în comisia de cenzori;

. . . . .

j)indemnizația administratorilor, precum și suma din profitul net, cuvenite administratorilor societăților comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generală a acționarilor;

. . . . .




#3 Cotuna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:ARAD

Postat 18 November 2006 - 05:11 PM

Vezi postareanikolae, la Nov 15 2006, 12:57 PM, a spus:

Sunt nelamurit in ceea ce priveste plata Consiliului de Admininstratie si a cenzorilor. Cum sa-i platesc? Cenzorii vin 1 zi pe saptamana, iar administratorii sunt straini si vin cateva zile pe luna(sau mai rar) in cel mai bun caz. Sa-i trec cu timp partial? Iar contributia la CASS unde ar trebuis s-o virez pt administratorii straini pt ca nu au permis de munca sau ceva care sa inlocuiasca CNP-ul?
Multumesc. Sper sa ma puteti ajuta.


Cum sa-i treci cu contract partial? Indemniztia pe care ei o primesc nu este in baza unui contract de munca ci in urma hotararii Consiliului de Administratie (probabil ai o hotarare nu????). Calculezi pentru acestia impozit si sanatate atat 6.5% cat si 7%. Pentru administratorii straini nu calculezi decat impozit pe salariu. Si eu am un caz ca al tau si am intrebat la Casa de Sanatate unde am primit acest raspuns.
Sper ca te-am ajutat



#4 nikolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 November 2006 - 10:05 AM

multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL