Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
S.C. cu activitate jocuri de noroc si pariuri sportive - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


S.C. cu activitate jocuri de noroc si pariuri sportive

5 replies to this topic

#1 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 November 2006 - 02:06 PM

Firma la care lucrez a preluat 2 firme, una avand ca obiect de activitate jocurile de noroc iar cealalata pariurile sportive....in septembrie am facut decl doar pt salarii si imp profit, uitand sa fac op cu val declarativa pt plata taxei anticipate asupra jocurilor de noroc...o sa fac acum rectificativa 710 pt suma respectiva. In noiembrie ni s-a solicitat sa facem OP pana pe data de 5 pentru taxa de timbru social pe jocuri de noroc, in conditiile in care nici azi - 15.11 nu am vazut actele pe noiembrie. Acum trebuie sa trec in decl 100 si aceasta suma? As vad eu ca ar fi normal dar cine mai stie.....

Daca ma puteti ajuta cu o lista a altor dari pe care ar mai trebuie sa le plateasca o astfel de firma m-ati ajuta mult....si cu ceva legislatie....am citit ce mi-a cazut in mana dar nu sunt tocmai lamurita...

O alta pb despre care s-a mai discutat pe forum dar nu am gasit concret este unde virez banii unui angajat din Suceava...am 30 angajati din 20 localitati...ma tot contrez cu seful meu, eu sustin ca la Casa de Sanatate Bucuresti virez doar 0.75% si duc decl aferenta iar in fiecare localitate fac op cu val declarativa si declaratie pt suma aferenta angajatului din acea localitate 6.5% si 7%, celelalte dari fiind platite in Bucuresti...Punctele de lucru unde sunt angajati cei 30 au sub 5 angajati....

Astept pareri...



#2 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 15 November 2006 - 02:26 PM

Vezi postareacristianamatache, la Nov 15 2006, 02:06 PM, a spus:

Firma la care lucrez a preluat 2 firme, una avand ca obiect de activitate jocurile de noroc iar cealalata pariurile sportive....in septembrie am facut decl doar pt salarii si imp profit, uitand sa fac op cu val declarativa pt plata taxei anticipate asupra jocurilor de noroc...o sa fac acum rectificativa 710 pt suma respectiva. In noiembrie ni s-a solicitat sa facem OP pana pe data de 5 pentru taxa de timbru social pe jocuri de noroc, in conditiile in care nici azi - 15.11 nu am vazut actele pe noiembrie. Acum trebuie sa trec in decl 100 si aceasta suma? As vad eu ca ar fi normal dar cine mai stie.....

Daca ma puteti ajuta cu o lista a altor dari pe care ar mai trebuie sa le plateasca o astfel de firma m-ati ajuta mult....si cu ceva legislatie....am citit ce mi-a cazut in mana dar nu sunt tocmai lamurita...

O alta pb despre care s-a mai discutat pe forum dar nu am gasit concret este unde virez banii unui angajat din Suceava...am 30 angajati din 20 localitati...ma tot contrez cu seful meu, eu sustin ca la Casa de Sanatate Bucuresti virez doar 0.75% si duc decl aferenta iar in fiecare localitate fac op cu val declarativa si declaratie pt suma aferenta angajatului din acea localitate 6.5% si 7%, celelalte dari fiind platite in Bucuresti...Punctele de lucru unde sunt angajati cei 30 au sub 5 angajati....

Astept pareri...
6.5% SI 7% se vireaza la Bugetul consolidat si se vireaza tot in acelasi loc, cazul tau la Bucuresti.Declaratia se depune in localitatile de unde sunt angajatii.

vivi



#3 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 15 November 2006 - 02:32 PM

Declaratiile se depun in judetul unde au angajatii medicul de familie. Angajatul poate avea domiciliul in Suceava si medicul de familie in Iasi.

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 15 November 2006 - 02:32 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#4 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 15 November 2006 - 07:20 PM

dar de taxa de 2% pentru monumente, aplicata acestor firme ce stiti.



#5 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 November 2006 - 01:14 PM

Vezi postareadmldone, la Nov 15 2006, 07:20 PM, a spus:

dar de taxa de 2% pentru monumente, aplicata acestor firme ce stiti.

Pai nu stiu...poate ma lamuresti....



#6 camilucaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 May 2007 - 01:10 PM

1. taxa de timbru social 10% din profitul pe aparat - pana in data de 5 a lunii urmatoare
2. 2% taxa pe monumente: din venituri cf. legii (dar au platesc din profit pt ca nu vindem carti postale sau timbre) - pana in data de 25 a lunii urmatoare
3. taxa anticipata pt. jocuri de noroc pana in 25 ale lunii pt. luna urmatoare, ex. pana in 25 mai platesti pt luna iunie.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL