Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitatea firmelor de asigurari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitatea firmelor de asigurari

19 replies to this topic

#1 cristinutza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:iasi

Postat 16 November 2006 - 08:59 PM

sunt proaspat intrata in bransa contabililor .... cam de vreo 1 luna jumatate.... si lucrez la o firma de asigurari.
intampin destule probleme in efectuarea inregistrarilor contabile. fac un apel la toti cunoscatorii care ma pot ajuta cu ceva sfaturi, materiale de studiu... as fi foarte recunoscatoare.
multumesc anticipat!



#2 burca lizioara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:navodari,jud.Constanta

Postat 24 November 2006 - 01:16 PM

Vezi postareacristinutza, la Nov 16 2006, 08:59 PM, a spus:

sunt proaspat intrata in bransa contabililor .... cam de vreo 1 luna jumatate.... si lucrez la o firma de asigurari.
intampin destule probleme in efectuarea inregistrarilor contabile. fac un apel la toti cunoscatorii care ma pot ajuta cu ceva sfaturi, materiale de studiu... as fi foarte recunoscatoare.
multumesc anticipat!


TE ROG AJUTA-MA SI PE MINE,AM PE CINEVA CARE ISI DESCHIDE O FIRMA DE BROKERAJ SI V-A LUCRA CU ASIGURARI SI AR VREA SA-I TIN EU EVIDENTA CONTABILA SI AS VREA SA STIU CUM SE PROCEDEAZA,CUM SE LUCREAZA? :thumbup:




#3 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 November 2006 - 01:31 AM

Vezi postareaburca lizioara, la Nov 24 2006, 01:16 PM, a spus:

Vezi postareacristinutza, la Nov 16 2006, 08:59 PM, a spus:

sunt proaspat intrata in bransa contabililor .... cam de vreo 1 luna jumatate.... si lucrez la o firma de asigurari.
intampin destule probleme in efectuarea inregistrarilor contabile. fac un apel la toti cunoscatorii care ma pot ajuta cu ceva sfaturi, materiale de studiu... as fi foarte recunoscatoare.
multumesc anticipat!


TE ROG AJUTA-MA SI PE MINE,AM PE CINEVA CARE ISI DESCHIDE O FIRMA DE BROKERAJ SI V-A LUCRA CU ASIGURARI SI AR VREA SA-I TIN EU EVIDENTA CONTABILA SI AS VREA SA STIU CUM SE PROCEDEAZA,CUM SE LUCREAZA? :thumbup:
Am o monogarfie pt. firmele de asigurari, dar e scanat dintr-o revista de specialitate si n-o pot posta aici.
Lasati un email.



#4 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 09 January 2007 - 02:17 PM

Vezi postareaMIHAELA 9, la Nov 25 2006, 03:31 AM, a spus:

Vezi postareaburca lizioara, la Nov 24 2006, 01:16 PM, a spus:

Vezi postareacristinutza, la Nov 16 2006, 08:59 PM, a spus:

sunt proaspat intrata in bransa contabililor .... cam de vreo 1 luna jumatate.... si lucrez la o firma de asigurari.
intampin destule probleme in efectuarea inregistrarilor contabile. fac un apel la toti cunoscatorii care ma pot ajuta cu ceva sfaturi, materiale de studiu... as fi foarte recunoscatoare.
multumesc anticipat!


TE ROG AJUTA-MA SI PE MINE,AM PE CINEVA CARE ISI DESCHIDE O FIRMA DE BROKERAJ SI V-A LUCRA CU ASIGURARI SI AR VREA SA-I TIN EU EVIDENTA CONTABILA SI AS VREA SA STIU CUM SE PROCEDEAZA,CUM SE LUCREAZA? :lostit (13):
Am o monogarfie pt. firmele de asigurari, dar e scanat dintr-o revista de specialitate si n-o pot posta aici.
Lasati un email.

Si administratorul firmei la care lucrez vrea sa inceapa activitatea de asigurari-brokeraj si as avea si eu nevoie! multumesc mult



#5 teea1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 10 January 2007 - 09:26 PM

daca mi-ai trimite si mie monografia la adresa tcamelia@gmail.com ti-as fi recunoscatoare.
multumesc anticipat.



#6 Andra Grigore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2007 - 08:43 AM

Vezi postareateea1, la Jan 10 2007, 09:26 PM, a spus:

daca mi-ai trimite si mie monografia la adresa tcamelia@gmail.com ti-as fi recunoscatoare.
multumesc anticipat.

as dori si eu daca se poate o monografie pentru firmele de brokeraj si asigurari la adresa : andragrigore2003@yahoo.com.
Multumesc mult.



#7 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2007 - 12:25 PM

as dori si eu acea monografie ...cat puteti voi de repede...eu as avea nevoie ieri...stiti cum este...

inhgeras@yahoo.com

multumesc mult.



#8 YNARIA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 April 2007 - 12:47 PM

doresc si eu monografia
dorina.savin@ivas.ro
cu multumiri



#9 miraj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:hmz.......

Postat 19 April 2007 - 01:36 PM

si eu doresc monografia
nt_mister@yahoo.com.
cu mii de multumiri
[/quote]



#10 ryta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 April 2007 - 12:47 PM

va rog foarte mult doresc si eu monografie contabila pentru firma de asigurari brokeraj pe adresa mryta_2003@yahoo.com.va multumesc amult de tot



#11 dklara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2007 - 07:56 PM

va rog frumos, doresc si eu monografie contabila pentru firma de asigurari brokeraj pe adresa ddklara@yahoo.co.uk
va multumesc



#12 angelcontis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2007 - 07:59 AM

Vezi postareaMIHAELA 9, la Nov 25 2006, 02:31 AM, a spus:

Vezi postareaburca lizioara, la Nov 24 2006, 01:16 PM, a spus:

Vezi postareacristinutza, la Nov 16 2006, 08:59 PM, a spus:

sunt proaspat intrata in bransa contabililor .... cam de vreo 1 luna jumatate.... si lucrez la o firma de asigurari.
intampin destule probleme in efectuarea inregistrarilor contabile. fac un apel la toti cunoscatorii care ma pot ajuta cu ceva sfaturi, materiale de studiu... as fi foarte recunoscatoare.
multumesc anticipat!


TE ROG AJUTA-MA SI PE MINE,AM PE CINEVA CARE ISI DESCHIDE O FIRMA DE BROKERAJ SI V-A LUCRA CU ASIGURARI SI AR VREA SA-I TIN EU EVIDENTA CONTABILA SI AS VREA SA STIU CUM SE PROCEDEAZA,CUM SE LUCREAZA? :smile:
Am o monogarfie pt. firmele de asigurari, dar e scanat dintr-o revista de specialitate si n-o pot posta aici.
Lasati un email.


Buna .Ma intereseaza si pe mine aceasta monografie .Te rog sa o trimitzi si la :ikab_1@yahoo.com.MUltzumesc
PS : nu o potzi pune pe acest site?



#13 Eurocontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Nowhere

Postat 20 June 2007 - 02:26 AM

SALARII BRUTE 6412 = 4212
CAS ANGAJAT 4212 = 43122
CASS ANGAJAT 4212 = 43132
CFS ANGAJAT 4212 = 43722
IMPOZIT 4212 = 4442
ACC MUNCA 64221 = 43112
CAS SOCIETATE 64221 = 43112
CASS SOCIETATE 64223 = 43132
FNUASS 64223 = 43142
CFS SOCIETATE 64222 = 43712
FD GAR 64222 = 43732
ITM 6442 = 44721

INTERMEDIERE PRIME DE ASIGURARE 4612 = 4622

BORDEROU INCASARI PRIME DE ASIGURARE DE LA CLIENTI PRIN CASERIA UNITATII 54721 = 4612

BORDEROU DEPUNERE SUME INCASATE LA FIRMELE DE ASIGURARI DIN CASERIA UNITATII 4622 = 54721


CHELTUIELI DIN CASERIE:
CHELTUIELI PROTOCOL 65623 = 54721
CHELTUIELI TELEFON 65626 = 54721
CHELTUIELI COMBUSTIBIL 6522 = 54721
CHELTUIELI UTILITATI 65628 = 54721
CHELTUIELI PIESE DE SCHIMB 6524 = 54721


DEPUNERE NUMERAR LA BANCA (OPERATIUNEA AFERENTA CONTULUI CASA) 5612 = 5472

INCASARE FACTURA DE COMISION DIN INTERMEDIERE IN CONTUL BANCAR 54421 = 4612 ANALITIC PE FIECARE FIRMA DE ASIGURARI

DEPUNERE NUMERAR LA BANCA (OPERATIUNEA AFERENTA CONTULUI BANCA) 54421 = 5612

DOBANDA BANCARA INCASATA 54421 = 7662

PLATA COMISION BANCAR 65627 = 54421

VENITURI COMISION BROKERI (PE BAZA DE FACTURA) 4612ANALITIC PE FIECARE FIRMA DE ASIGURARI = 7052

CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE ESTE 121 SI SE INCHIDE IN ACELASI MOD CA SI CONTUL 121 DE LA SOCIETATILE COMERCIALE

PLANUL DE CONTURI PETRU FIRMELE DE ASIGURARI IL PUTETI GASI IN Ordin nr. 3129/2005 din 21.12.2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene specifice domeniului asigurărilor (Publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 1187 din 29 decembrie 2005)

Aceasta postare a fost editata de Eurocontab: 20 June 2007 - 02:27 AM




#14 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 21 June 2007 - 09:59 PM

daca eu nu sunt broker autorizat, sunt un SRL, dar emit polite de asigurare in numele unei firme de asigurari, iar la sfarsit e luna voi emite o factura de comision catre aceasta firma de asigurari, eu fiind platitor de TVA, va trebui sa emit cu sau far TVA factura de comision ???



#15 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 22 June 2007 - 07:58 PM

Vezi postareawalker, la Jun 21 2007, 10:59 PM, a spus:

daca eu nu sunt broker autorizat, sunt un SRL, dar emit polite de asigurare in numele unei firme de asigurari, iar la sfarsit e luna voi emite o factura de comision catre aceasta firma de asigurari, eu fiind platitor de TVA, va trebui sa emit cu sau far TVA factura de comision ???
Am rugamintea sa imi trimiteti si mie monografia pentru societatile de asigurare la mail steluta123@yahoo.com. Multumesc mult
steluta



#16 Eurocontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Nowhere

Postat 02 July 2007 - 01:11 PM

Vezi postareawalker, la Jun 21 2007, 10:59 PM, a spus:

Daca eu nu sunt broker autorizat, sunt un SRL, dar emit polite de asigurare in numele unei firme de asigurari, iar la sfarsit e luna voi emite o factura de comision catre aceasta firma de asigurari, eu fiind platitor de TVA, va trebui sa emit cu sau far TVA factura de comision ???


Eu stiu ca nu ai voie sa desfasori aceasta activitate pe care o desfasori tu decat daca esti broker de asigurari. Citeste mai multe pe situl CSA (organismul national care reglementeaza activitatea de asigurari) http://www.csa-isc.ro/. Ai grija ca regulile sunt stricte in domeniul asigurarilor si amenzile sunt mari. Verifica atent daca poti intermedia asigurari fara sa fi broker dupa regulile stabilite de CSA. Poti sa fi SRL sau SA insa musai trebuie sa fi inregistrat la CSA in opinia mea. Brokeri nu sunt platitori de TVA asta iti pot spune 100% si sunt platitoti de impozit pe profit obligatoriu. Mai cerceteaza. Bafta!!!



#17 Eurocontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Nowhere

Postat 02 July 2007 - 01:25 PM

Vezi postareasteluta, la Jun 22 2007, 08:58 PM, a spus:

Am rugamintea sa imi trimiteti si mie monografia pentru societatile de asigurare la mail steluta123@yahoo.com. Multumesc mult


Ai mai sus o monografie completa pt brokeri. Pentru ce fel de firme de asigurari vrei tu monografie?



#18 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 02 July 2007 - 09:37 PM

Vezi postareaEurocontab, la Jul 2 2007, 02:25 PM, a spus:

Vezi postareasteluta, la Jun 22 2007, 08:58 PM, a spus:

Am rugamintea sa imi trimiteti si mie monografia pentru societatile de asigurare la mail steluta123@yahoo.com. Multumesc mult


Ai mai sus o monografie completa pt brokeri. Pentru ce fel de firme de asigurari vrei tu monografie?



Mulrumesc
steluta



#19 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 14 July 2007 - 12:28 PM

EU tin contabilitatea la o firma de intermedieri in asiguari ( nu broker), tb sa folosesc planul de conturi pt asiguratori sau planul de conturi normal(ordinul 1752). iafara de datoriile di declaratiile aferente unei firme normale pt firmele de asigurai se mai depune ceva?



#20 tar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 July 2007 - 02:58 PM

Vezi postareaMIHAELA 9, la Nov 25 2006, 01:31 AM, a spus:

Vezi postareaburca lizioara, la Nov 24 2006, 01:16 PM, a spus:

Vezi postareacristinutza, la Nov 16 2006, 08:59 PM, a spus:

sunt proaspat intrata in bransa contabililor .... cam de vreo 1 luna jumatate.... si lucrez la o firma de asigurari.
intampin destule probleme in efectuarea inregistrarilor contabile. fac un apel la toti cunoscatorii care ma pot ajuta cu ceva sfaturi, materiale de studiu... as fi foarte recunoscatoare.
multumesc anticipat!


TE ROG AJUTA-MA SI PE MINE,AM PE CINEVA CARE ISI DESCHIDE O FIRMA DE BROKERAJ SI V-A LUCRA CU ASIGURARI SI AR VREA SA-I TIN EU EVIDENTA CONTABILA SI AS VREA SA STIU CUM SE PROCEDEAZA,CUM SE LUCREAZA? :lostit (13):
Am o monogarfie pt. firmele de asigurari, dar e scanat dintr-o revista de specialitate si n-o pot posta aici.
Lasati un email.

Poti sa-mi trimiti si mie pe adrian.visan@gmail.com?

Multumesc mult






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL