Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
URGENT! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


URGENT!

21 replies to this topic

#1 contabila_62

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2006 - 03:15 PM

Am o mare nelamurire... Am un salariat angajat pe 15 mai 2006 si acum are toata luna noiembrie concediu medical cod 01. Intrebare este, cum ii calculez 6 luni daca el nu are decat 5 luni jumate lucrate ?!?!?! (mentionez ca nu a mai fost angajat). Salariul brut al salariatului este de 500 RON. Unitatea are 6 salariati. Care ma poate ajuta cu calculul in aceasta situatie, atat pentru angajator cat si pentru FNUASS!!!



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 November 2006 - 02:06 PM

Acest medical nu se plateste.

(OUG 158/2005 - stiu ca o fost modificata, insa legea 399 inca este in dezbateri in ceea ce priveste aplicarea ei)

Art. 2. - (1) Concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, la care au dreptul asiguratii, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, sunt:
a) concedii medicale si indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii;
b) concedii medicale si indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;
c) concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate;
d) concedii medicale si indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale si indemnizatii de risc maternal.
(2) Concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate prevazute la alin. (1) sunt denumite in continuare concedii si indemnizatii.

Art. 7. - Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.

Art. 9. - Asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA. Lista cuprinzand urgentele medicochirurgicale, precum si bolile infectocontagioase din grupa A este stabilita prin hotarare a Guvernului.

Cod 01 = boala obisnuita....




#3 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 20 November 2006 - 04:30 PM

Daca a mai lucrat inainte, ai obligatia sa platesti CM. Si adaugi la baza o luna din cele lucrate in societatea veche.
Daca nu are cel putin 6 luni lucrate in ultimele 12, nu ii platesti CM.



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 November 2006 - 10:19 AM

...colegul nostru a mentionat ca salariatul respectiv nu a mai fost anagajat...



#5 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 21 November 2006 - 10:58 AM

:thumbup: Corect, neatentia...
Dar ar putea totusi sa acorde concediul daca angajatul a beneficiat de indemnizatie de somaj, sau a a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora.



#6 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 21 November 2006 - 01:24 PM

Vezi postareaNEGOITESCU DRAGOS, la Nov 21 2006, 10:58 AM, a spus:

:thumbup: Corect, neatentia...
Dar ar putea totusi sa acorde concediul daca angajatul a beneficiat de indemnizatie de somaj, sau a a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora.

corect...
sau daca sufera de boli grave cum ar fi leucemia, cancerul etc., etc, dar nu e cazul cred pt ca are cod de indemnizatie 01 dar verifica totusi si codul de diagnostic pe ce boala e acordat si daca e una din bolile astea grave se plateste si se ia in calcul minim pe economie pt lunile in completare
si nu sunt sigura dar eu auzisem ca se plateste si daca are pe cineva in ingrijire (copii, sotie etc) cu boli grave
ramy



#7 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 November 2006 - 11:47 AM

Ce ne mai incurca Legea 399! Eu am un caz...o salariata care nu are indeplinita conditia de stagiu de 6 luni in ultimele 12 si care se bucura ca luna asta va primi plata pe concediu medical datorita modificarii adusa la stagiul de cotizare. Si totusi in Galati e pus anunt, la Casa de Sanatate, ca numai 5 zile se suporta de catre angajator din totalul perioadei de incapacitate de munca incepand cu luna noiembrie. Ce sa mai inteleg? Se aplica sau nu Legea 399?



#8 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 27 November 2006 - 03:48 PM

Eu as considera ca a indeplinit stagiul de cotizare de 6 luni , pt ca in luna mai a platit contribute de sanatate si fnuass , chiar daca a lucrat numai jumatate de luna , la salariul realizat .



#9 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 27 November 2006 - 08:47 PM

Vezi postareaggf, la Nov 27 2006, 03:48 PM, a spus:

Eu as considera ca a indeplinit stagiul de cotizare de 6 luni , pt ca in luna mai a platit contribute de sanatate si fnuass , chiar daca a lucrat numai jumatate de luna , la salariul realizat .
Eu am un caz luna aceasta cu fix 5 luni stagiu de cotizare si toata luna concediu.Ce fac? Sunt total zapacita nu stiu ce sa fac ,il platesc (dupa noua lege), nu-l platesc(dupa cea veche) Daca il platesc (primele 5 zile) ce se intampla cu restul zilelor Casa de sanate va accepta sa plateasca restul zilelor .Daca mai are cineva cazuri asemanatoare va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.In asteptarea raspunsului cred ca am sa ma interb si eu ca si cetateanul lui Caragiale ,, eu cu cine votez?" :thumbup:



#10 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 November 2006 - 08:51 AM

Eu am o salariata care intra luna asta in concediu de maternitate. Are in ultimele 12 luni, 10 luni de cotizare dar cu intrerupere.(are 6 luni somaj, 2 luni pauza si 4 luni lucrate la unitate). Iar in ultimele 6 luni (dupa cum spune legea ca se constituie baza de calcul) are doar 4 lucrate . Cum ii calculez? Fac media doar ptr cele 4 luni sau completez cu alte luni? Ma incurca faptul ca in Legea 399 se face mentiunea ca numai la medicalele de risc maternal si cele cu urgente se face media doar la lunile lucrate fara sa se intruneasca cele 6 luni. Atunci de ce mai baga conditia de stagiu de doar o luna daca calculul se face pe 6 luni in mod expres in cazul celorlaltor coduri de indemnizatie?



#11 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2006 - 08:50 AM

Daca salariata care intra in concediu medical a avur 3 luni din cele 6, concediu fara plata?
Iau in considerare lunile respective cu 0? :thumbup:



#12 viory

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 December 2006 - 11:10 AM

Vezi postareaangelica_b, la Nov 27 2006, 11:47 AM, a spus:

Ce ne mai incurca Legea 399! Eu am un caz...o salariata care nu are indeplinita conditia de stagiu de 6 luni in ultimele 12 si care se bucura ca luna asta va primi plata pe concediu medical datorita modificarii adusa la stagiul de cotizare. Si totusi in Galati e pus anunt, la Casa de Sanatate, ca numai 5 zile se suporta de catre angajator din totalul perioadei de incapacitate de munca incepand cu luna noiembrie. Ce sa mai inteleg? Se aplica sau nu Legea 399?


La Galati se aplica Legea 399 de la data publicarii in monitor, adica 6.11.2006. Daca ai un concediu medical care incepe de la aceasta data aplici legea 399 (1 luna intreaga angajata in societatea respectiva, primele 5 zile platite de angajator restul de casa de sanatate, plafonare....). In cazul in care concediul medical incepe inainte de 6 noiembrie aplici oug 158 pana pe 6 si dupa aia legea 399. :thumbup: (eu sigur am sa innebunesc)



#13 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 06 December 2006 - 05:19 PM

angajata lucreaza la societ noastra de la 01.08.2006, in per. aprilie-iul a fost casnica dar a mai lucrat la o alta societ din aug 2005-martie2006. Care sunt luniile ptr stagiu de cotizare daca a avut intrerupere????

Ce se retine de la la angajat si angajator??? are toata luna noiembrie cm (08) sarcina si lauzie
Va multumesc



#14 camelianeic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 06 December 2006 - 05:32 PM

am inteles ca mai nou stagiul de cotizare pt acordarea concediului medical la nevoie este doar de o luna, intrebarea mea este daca angajatul are 4 sau 5 luni vechime, le iau in calcul la concediul medical sau ma raportez doar la ultima luna?
si daca tin cont de veniturile obtinute in lunile anterioare, venitul mediu pe zi il calculez prin impartirea venitului brut la total zile lucrate in lunile respective sau la total zile lucratoare din acea poeriada? nu gasesc nicaieri in lege aceasta precizare, poate nu am citit destul de atent. astept raspuns
merci mult



#15 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 December 2006 - 09:50 AM

Calculul concediului medical se face tot cu media veniturilor pe ultimele 6 luni. 1 luna este conditia de stagiu. Exceptie fac urgentele, tuberculoza, SIDA, etc. La acestea se pot lua in calcul veniturile din ultima luna. Deci, depinde ce fel de concediu ai.
iuliana



#16 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 07 December 2006 - 12:59 PM

:thumbup:
si eu am un angajat cu CM toata luna noiembrie, are doar 4 luni cotizate in ultimele 12, iar cod indemnizatie e 01!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
As vrea sa stiu doua lucruri punctuale:
1. baza de calcul se va determina numai cu venitul obtinut in ultima luna sau e nevoie de 6 luni?
2. angajatorul plateste doar primele 5 zile?
Am observat ca cineva a scris mai sus ca e o diferenta , adica pt a beneficia de CM trebuie sa aiba stagiu doar o luna in ultimele 12 si ca baza de calcul se obtine luand in calcul ultimele 6 dar pare o contradictie, ca nu ai cum sa beneficiezi de CM(adica sa iei banii pt acele zile) daca n-ai 6 luni de cotizare. Adica benficiezi si nu-l incasezi? :lostit (13):



#17 alinastrugaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:curtea de arges

Postat 08 December 2006 - 10:16 AM

Angajatorul plateste primele 5 zile incepand cu 9 noiembrie data aplicarii legii. Am intrebat la CASMB
alinastr.



#18 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 11 December 2006 - 03:55 PM

Vezi postareaalinastrugaru, la Dec 8 2006, 10:16 AM, a spus:

Angajatorul plateste primele 5 zile incepand cu 9 noiembrie data aplicarii legii. Am intrebat la CASMB

Doar din certf. medicale initiale sau si din cele date in continuare?

Daca ar fi modificat si normele ar fi fost ok.... dar asa ... :thumbup:



#19 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 December 2006 - 04:44 PM

Daca certificatul de 9 zile este dat in continuarea unuia de 3 zile, se mai platesc din continuare 2 zile de catre unitate. Daca a fost un concediu initial de 7 zile, sa zicem, s-au suportat cele 5 zile de catre unitate, restul de 2 plus zilele de continuate se suporta din fond. Sper ca am inteles bine intrebarea.
iuliana



#20 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2006 - 05:05 PM

Primele 5 zile sunt primele intotdeauna. Un concediu medical incepe cu initialul. Nu putem vorbi de primele zile de CM la un concediu in continuare. Nu conteaza pe cate certificate este dat concediul. El este acelasi.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL