Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cabinet avocatura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


cabinet avocatura


135 replies to this topic

#121 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 09:51 AM

Vezi postareaRomina, la Jan 30 2009, 06:57 PM, a spus:

Vezi postareaMARIA-CARMEN, la Jan 30 2009, 05:20 PM, a spus:

Da, sunt obligatorii, aveti aici si textul in care spune, la litera H, Calculul taxei pe valoarea adaugata

Multumesc mult, Maria!

Am cateva nelamuriri:

- TVA din jv si jc sau decont tb sa coincida cu TVA aferent incasarilor/platilor din RJIP? Am facturi de luna asta, ce vor fi platite/incasate luna urmatoare. TVA-ul aferent il evidentiez luna aceasta, nu?

- TVA aferent facturilor emise unor tari in afara UE la ce rubrica din JV / decont tva intra?

- se face autofacturare pentru cheltuiala privind o conferinta sau cazare dintr-o tara membra UE?

Buna ziua!

Ma poate ajuta cineva privind intrebarile de mai sus?

Multumesc mult!



#122 dragos_anton73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 December 2009 - 10:05 AM

trimite-mi si mie te rog cate ceva despre contabilitatea unui cabinet de avocatura dragos_anton73@yahoo.com
Si inca ceva .Daca eu vand un auto platesc la cabinet de avocatura impozit pe valoarea cu care vand sau pe venit - valoarea neamortizata ?




#123 laura adriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 January 2010 - 11:01 AM

as dori si eu monografie pt cab avocat ..multumesc mult



#124 dragos_anton73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 February 2010 - 05:36 PM

Se poate sa-mi trimiteti si mie la Dragos_anton73@yahoo.com Merci



#125 ilditeilor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 March 2010 - 03:20 PM

as dori o monografie pentru cabinete medicale(stomatologice,veterinare) adresa mea este ilditeilor@yahoo.com,multumesc



#126 andreeastanciu83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 April 2010 - 01:30 PM

Buna ziua

ma poate ajuta cineva cu monografia contabila pentru un cabinet de avocatura PFA ?
Normele privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla , ordin nr. 1040 din 08/07/2004 il am . Dar o monografie mi-ar ajuta usura un pic viata :)

Daca este posibil , astept pe mail la adresa : andreeastanciu83@yahoo.com

Multumesc tare mult .



#127 Natalia10

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 June 2010 - 12:15 AM

Buna...am cateva nelamuriri in legate de contabilitatea cabinetelor individuale de avocati. Mentionez ca am citit si legea si am intrebat si contabili, numai ca legea e tot timpul interpetabila si nu am primit acelasi raspuns de la macar 2 contabili.
Este vorba de un cabinet individual de avocat neplatitor de tva.
1. Bonurile de benzina se pot trece in registrul de incasari si plati...sau nu? ( de catre contabili mi s-au spus ambele variante)
2. Este necesar sa detina casa de marcat? ( din lege eu am inteles ca nu...venituri din profesii libere organizate in alte forme decat societati comerciale...sau ceva de genul...dar de catre contabili mi s-a spus ca trebuie sa detina casa de marcat).
3. In cazul in care nu trebuie sa detina casa de marcat...catre clientii persoane fizice e ok daca emite numai chitanta sau trebuie sa le faca si factura?

Va multumesc.



#128 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 07 July 2010 - 07:52 AM

Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: ptr un cabinet de avocatura ce schimbari au aparut? ce taxe trebuie platite in plus ? se plateste somaj? se depune declaratia 100 si 102? Mersi



#129 dncmn78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 September 2010 - 02:51 PM

Daiana ,
am vazut ca ai trimis la foarte multi monografie si alte chestii care tin de un cabinet de avocatura.Pot sa primesc si eu la adresa dncmn78@yahoo.com.......iti multumesc



#130 dncmn78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 September 2010 - 02:57 PM

Va rog frumos sa imi trimiteti si mie informatiile necesare pentru tinerea contabilitatii unui cabinet individula de avocatura, platitor de TVA.


Va multumesc anticipat.
adresa mea : danacoman78@yahoo.com



#131 Corny39

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 September 2010 - 12:00 AM

diana te rog frumos sa ma servesti si pe mine cu o monografie de cabinet avocat si un program de evidenta contabila complet si corect inceand cu 01.01.2010. Iti multumesc anticipat.
e-mail: corny39_2007@yahoo.com



#132 alinutzatoto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 September 2010 - 07:31 PM

Va rog frumos sa imi trimiteti si mie informatiile necesare pentru tinerea contabilitatii unui cabinet individula de avocatura, neplatitor de TVA inca dar urmeaza curand.
Va multumesc.


adresa de mail este alinutzatoto@yahoo.com



#133 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 05 October 2010 - 12:44 PM

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii ref la evidenta contabila ( fiscala) la societatile civile de avocati. Ce anume se depune la AFP ? Declaratia 070 ? 221 ? Registrele jurnal si inventar vor fi ale societatii sau ale fiecarui cabinet in parte ? Am inteles ca facturile se vor emite pe societate, deci registrele vor fi inregistrate pe societate. Fiecare asociat vine in societate cu patrimoniul propriului cabinet. Asta cum se inregistreaza ? In rregistrul inventar mijloacele fixe si obiectele de inventar, iar in cel de incasari si plati, banii ? Dar daca banii nu mai sunt ca fiecare si i-a cheltuit in folos propriu ? ( au dreptul )



#134 Teodora Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2012 - 06:31 PM

Buna seara,

Repet si eu intrebarea referitoare la informatiile necesare pentru tinerea contabilitatii unui cabinet individula de avocatura
Va multumesc.


Adresa de mail este corneliuv@yahoo.com



#135 danutzuu123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 February 2012 - 09:37 PM

Buna seara, de curand am si eu pe cineva ca avocat, primul meu client pe contabilitate, m-am documentat cat de cat despre ce presupune activitatea acestora, dar parca nu stiu de ajuns. V-as ruga daca se poate sa mi dati si mie monografie contabila pentru avocati la danutzu_the_man@yahoo.com , sau daca cineva mi-o poate trimite din cei ce au fost pe forum. Cu respect.



#136 danutzuu123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 February 2012 - 12:21 PM

Daiana, daca mai esti pe aici pe forum, sau oricine care detine informatii despre monografie contabila avocati sa mi transmita si mie va rog.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL