Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
penalitati contractuale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


penalitati contractuale

13 replies to this topic

#1 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 20 November 2006 - 12:14 PM

help!

Am o problema majora: am de incasat debite foarte mari de la clienti. Cf contractului, in cazul in care clientul nu plateste debitul, fz calculeaza penalitati in cuantum de x%.
Problema mea este urmatoarea; daca eu calculez penalitati si le facturez, obligatoriu trebuie sa fac venit, care, din nefericire pentru mine, este impozabil.
Numai ca eu am certitudinea ca nici macar debitul nu pot sa-l incasez, darmite penalitatile.
Sefu' al mare nu vrea sa factureze penalitatile. Vrea sa il dea in judecata (somatie de plata si , ulterior, tribunal) fara sa aibe aceste penalitati facturate.
Intrebarea este : Este posibil sa recuperez niste sume de la un client daca aceastea nu sunt facturate???



#2 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 November 2006 - 03:30 PM

Avand in vedere ca clientul tau nici macar nu si-a platit datoriile fata de tine (care sunt facturate ) cum crezi ca-ti va da pentru penalitati, si mai ales nefacturate?




#3 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2006 - 03:49 PM

Trebuie sa-i facturezi aceste penalizari daca vrei sa le plateasca in urma procesului.
salut!



#4 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 20 November 2006 - 04:02 PM

"Vrea sa il dea in judecata (somatie de plata si , ulterior, tribunal) fara sa aibe aceste penalitati facturate."
Aceeasi situatia am avut si eu, acum 1 an. Am calculat penalitatile de intarziere iar avocatul le-a trecut in hartiile lui fara ca eu sa fac factura. Ideea era ca ele doar se treceau in cererea catre tribunal / executor dar nu sunt certe, pana la finalizarea procesului mai cresc.
Am facut factura abia cand le-am incasat prin executorul judecatoresc.
O alta varianta era sa facturez penalitatile pana la data la care ii dadeam in judecata si sa mai fac o alta factura ulterior cand le incasam, pe diferenta.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#5 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 20 November 2006 - 04:11 PM

problema cea mai mare este ca, in urma facturarii acestor penalitati, societatea intra din pierdere in profit.Iar facturile neincasate sunt din 2003, 2004, 2005 si 2006. Adica s-ar presupune sa calculez aceste penalitati, sa le facturez azi si sa rectific toate declaratiile 101 din urma.... Din cauza asta sefu' nu vrea sa le factureze.

oricum, nu cred ca este vreo iesire din groapa, dar vroiam sa stiu si alte pareri.

merci



#6 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 20 November 2006 - 04:47 PM

Nu inteleg, de ce trebuie sa faci rectificativa la 101????



#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 21 November 2006 - 01:10 AM

[quote name='iren' date='Nov 20 2006, 06:11 PM' post='108494']
Daca facturezi penalitati pt.sume neincasate aferente unor facturi din anii precedenti,ele se vor raporta ca venit pt.perioada in care emiti factura,deci nu trebuie sa recalculezi profitul anilor preced.si nu este nevoie sa faci rectificative.
Dar,ceea ce ti-a spus Cris este foarte OK. Asa am procedat si noi cand am avut asemenea situatii.Am calculat penalizarile,au fost trecute de avocat in documentele inaintate la tribunal.Daca am incasat sumele,in urma procesului,ok,am facturat penalizarile.Daca nu-nu.:angry:



#8 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 21 November 2006 - 05:29 AM

Daca as fi in componenta unui organ de control (ceea ce, din fericire, nu se va intampla niciodata) as impune facturarea acestor penalitati contractuale NUMAI daca asa se prevede in contract. Nicaieri nu se specifica obligativitatea facturarii unor penalitati (in contracte, de obicei se prevede calcularea lor....este chestie de semantica).
Pe de alta parte, ca si parte pagubita, nici nu as inainta la tribunal o plangere impotriva acelui client. pentru ca sunt cheltuieli de judecata foarte mari, si posibilitatea sa castigi in justitie este foarte indepartata. Acei clienti despre care vorbesc sunt mari mastodonti ai industriei noastre, asa ca nu merge sa-i sperii cu un oarecare "recuperator de creante".

Intr-adevar, inainte de 2004, cand aceste penalitati se calculau, se puneau in afara bilantului si, la incasare se faceau venit, se merita sa ii dai in judecata. Acum este mai dificil.
Si, in continuare cred ca, daca facturez acum o livrare efectuata intr-un an anterior, atunci veniturile sunt aferente acelui an (anul livrarii). iar facturarea penalitatilor este asimilata acestui tip de facturare, intrucat nicaieri nu am gasit (personal nu am gasit) o prevedere, modalitate de facturare a penalitatilor (mai, mai sa cred ca ele nu se factureaza)



#9 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 November 2006 - 12:22 PM

Depinde de suma pe care o ai de incasat de la clientul repsectiv. Noi am dat in judecata clientul pentru 400 mil (lei vechi) iar penalitatile erau cam 200 mil. Merita, nu?
Pentru firmele mai mici am adoptat alta solutie: o hartiuta de instiintare ca se demareaza un proces impotriva lor cu antetul unei firme de avocatura. Multi dintre ei se sperie, vorba ceea: "se ingroasa gluma, hai sa platim" . O asemenea metoda te costa mai putin si s-ar putea sa-ti aduce ceva reusite.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#10 adigv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 November 2006 - 12:48 PM

Daca vrei sa o actionezi in instanta datoria trebuie sa fie CERTA, LICHIDA si EXIGIBILA. In locul unei actiuni clasice, pe drept civil, profitati de SOMATIA de PLATA. Avand indeplinite criteriile amintite mai sus procedura e mult usurata ca timp. De aceea, e bine ca in contracte, sa aveti articol distinct referitor la 3 trei criterii.
Un alt sfat e legat de faptul ca factura emisa trebuie semnata de primire!!!! iar rubricile din subsolul facturii completate.
Cu o creanta certa, lichida si exigibila, conform L31/1990 republicata, cu completarile si modificarile ulterioare, se poate majora capitalul social al debitorului. Avand in vedere faptul ca soc com au un capital mic, creditorul poate devine prin acest procedeu actionar majoritar in societatea debitorului. Nu prea vad eu un patron de SRL care sta si se uita cum pierde "bunurile" pentru ca nu a platit o datorie. :wink:



#11 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 November 2006 - 01:04 PM

@Adi..m-ai bagat in ceata si totusi e nitel soare pe afara. Eu (firma) am de incasat 300 ron de la soc "X", ea nu plateste. Creanta este certa, lichida si exigibila. Societatile sunt SRL-uri. Legea 31 pune niste "limitari" la maj capitalului social prin incorporare de creante. Cum ajung eu asociat in firma "x"?
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#12 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 21 November 2006 - 03:16 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 21 2006, 12:22 PM, a spus:

Depinde de suma pe care o ai de incasat de la clientul repsectiv. Noi am dat in judecata clientul pentru 400 mil (lei vechi) iar penalitatile erau cam 200 mil. Merita, nu?
Pentru firmele mai mici am adoptat alta solutie: o hartiuta de instiintare ca se demareaza un proces impotriva lor cu antetul unei firme de avocatura. Multi dintre ei se sperie, vorba ceea: "se ingroasa gluma, hai sa platim" . O asemenea metoda te costa mai putin si s-ar putea sa-ti aduce ceva reusite.
Este vb despre sume mari...foarte mari...cam 170 mil lei noi.
Din cauza asta sunt si reticenta la "a da in judecata"...pentru ca sunt cheltuieli de judecata foarte mari. Am intors-o pe toate partile si am ajuns la concluzia ca este o problema a Departamentului juridic. Eu m-am limitat la a calcula penalitatile cf contractului. Oricum, nu sunt de acord cu facturarea. Desi asa este legal!



#13 mdani05

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 December 2007 - 01:59 PM

"Din cauza asta sunt si reticenta la "a da in judecata"...pentru ca sunt cheltuieli de judecata foarte mari. Am intors-o pe toate partile si am ajuns la concluzia ca este o problema a Departamentului juridic. Eu m-am limitat la a calcula penalitatile cf contractului. Oricum, nu sunt de acord cu facturarea. Desi asa este legal!"

M-am lovit cam de aceeasi pb la serv si am o mare intrebare: in ce lege este stipulata problema facturarii penalitatilor inainte de a fi incasate?
stiu ca acest subiect e vechi, dar totusi sper sa ma ajutati
multumesc



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 December 2007 - 03:37 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 21 2006, 01:04 PM, a spus:

Legea 31 pune niste "limitari" la maj capitalului social prin incorporare de creante. Cum ajung eu asociat in firma "x"?
Legea 31/1990 (actualizata).
Art. 210. (2) De asemenea, actiunile noi sunt liberate prin incorporarea rezervelor, cu exceptia rezervelor legale, precum si a beneficiilor sau a primelor de emisiune, ori prin compensarea unor creante lichide si exigibile asupra societatii cu actiuni ale acesteia.

Probabil se decide prin hotarare judecatoreasca, deci nu e o problema daca nu are bani sa-ti plateasca.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL