Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nu mai vreau sa fiu contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nu mai vreau sa fiu contabil

136 replies to this topic

Poll: Cata conta?

Cat % din activitatea profesionala reprezinta conta?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 21 November 2006 - 07:44 AM

M-am saturat. Inveti in continuu, incerci sa asimilezi cat mai mult si sa nu pierzi nimic din vedere. In alte profesii daca ti-ai facut treaba in scoala mai ai de invatat cand si cand ceva noutati. La noi schimbarile nu se mai termina niciodata. Daca ai de pus in ordine evidente mai vechi, trebuie sa cauti ceea ce era valabil pe vremea lui Pazvante, de parca n-ai avea destule pe cap acum. Ba, mai mult, ca sa nu te considere angajatorul total neproductiv, mai trebuie si sa participi la activitatea curenta, si nu cu putin, pentru ca, vorba aia, ai mai multa scoala, trebuie sa ai initiativa si idei. Imi pare rau daca va intristez, dar am ajuns intr-un stadiu in care nu mai cred intr-o schimbare in bine pentru profesia noastra. Si mie chiar imi place sa fiu contabil, sa fac treaba buna, dar incep sa obosesc prea tare. Sunt curioasa, cam in ce proportie faceti contabilitate si in ce masura faceti altceva, de genul: activitate curenta, protectia muncii, managementul calitatii etc?

Sorry, ar fi trebuit sa postez la Sondaje, dar initial nu am vrut sa fie sondaj. Rog un moderator sa-l mute daca crede de cuviinta.

Aceasta postare a fost editata de Angelescu Laura: 21 November 2006 - 07:48 AM




#2 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 November 2006 - 12:16 PM

Am votat..80%. De fapt..e 100%.
Imi place ceea ce fac, este o meserie care iti ofera multa drenalina zilnica, nu te plictisesti, mereu sunt provocari de doborat. Cam pe 23-24 ale lunii imi vine sa-mi dau demisia, apoi pe26 ma linistesc si o iau cu placere de la capat.
Sper sa nu ma apuce pe la 40 de ani plictiseala de contabilitate, ca nu ma mai angajeaza nimeni secretara. :thumbup:

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#3 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 21 November 2006 - 10:46 PM

N-are rost sa insiram aici chestiile urate din meseria noastra...au mai aparut prin alte topicuri.
Eu va spun sincer....mie-mi place meseria asta ca barbat, ptr ca sunt intr-o mare de femei, care se mai streseaza si stiti cum e...le mai consolezi, le imbarbatezi... :thumbup:
In rest mai poti avea satisfactia ca esti un pion in marele mecanism ce duce la cresterea PIB-ului...
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 22 November 2006 - 12:05 AM

[quote name='Cris Raicu' date='Nov 21 2006, 02:16 PM' post='108605']
Mai sunt si alte optiuni.
Glumesc. Nu ai sanse ca la 40 sa te apuce plictiseala.Daca nu ti-a intrat in singe pana acum,sigur la 40 vei fi "drogata" de-a binelea si nu vei mai putea renunta.Daca iti place cu adevarat,indiferent de greutati si de acele perioade dinainte de 25,sau de 2 ori pe an,la bilanturi,nu poti renunta. Tocmai acele greutati care te determina sa gandesti "urit" uneori,ti-ar lipsi daca ai renunta.
Asa ca....:thumbup:



#5 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 22 November 2006 - 07:27 AM

Multumesc pentru ca ati votat. Pe mine ma coplesesc in primul rand celelalte chestii, nu conta. E super sa fii contabil, insa daca iti suna telefonul intruna, ceilalti vin la tine toata ziua-buna ziua cu tot felul de chestii, pe care le-ai explicat pana te-a durut gura, dar cand e cazul tot tu trebuie sa le faci, ajungi sa te intrebi ce faci de fapt. Va invidiez din toata inima pe cei care ati votat 80 si 100%.



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 November 2006 - 10:54 AM

stii ca exista mereu posibilitatea de a cauta altceva daca ce faci momentan nu iti place, nu?
nu trebuie sa stai in acelasi loc pt ca asa te-ai obisnuit sau pt ca iti va fi greu la noul loc de munca;
poti lua decizii care pe moment sunt grele dar in timp vor fi ajutatoare
parerea mea



#7 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 22 November 2006 - 11:30 AM

Vezi postareazoltan, la Nov 21 2006, 10:46 PM, a spus:

N-are rost sa insiram aici chestiile urate din meseria noastra...au mai aparut prin alte topicuri.
Eu va spun sincer....mie-mi place meseria asta ca barbat, ptr ca sunt intr-o mare de femei, care se mai streseaza si stiti cum e...le mai consolezi, le imbarbatezi... :lostit (13):

:thumbup:



#8 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 22 November 2006 - 01:54 PM

Apropos de meseria noastra, ma intreb ce s-ar intampla daca ar fi in greva contabilii 1 luna? Ca invatamantul putea sa mai stea vreo 2 ca tot aia ar fi calitatea .... Si ca sa va amuz putin, stiti ce spun colegii mei despre mine in perioada <25 ale lunii ?" Lasati-o in pace , sufera de sindrom P25(pre 25)"
iuliana



#9 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2006 - 01:57 PM

Sunt foarte putini cei care fac NUMAI contabilitate. Asa cum spunea Laura, e super sa fii contabil, mie chiar imi place - ar trebui sa vedeti cum se uita la mine cei carora le spun asta (de parca am innebunit) :biggrin: . Eu cred ca fac in momentul de fata cam 60-70% contabilitate in rest trebuie sa fac si altele, ca asa e la noi...Totusi vina este a noastra in primul rand, pentru ca asa cum zicea Septimiu, poti oricand sa faci o schimbare. :wink:



#10 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 November 2006 - 01:59 PM

IULIANA, buna faza cu P25, cred ca toti contabilii sufera de maladia asta si nu numai de asta !!! :thumbup:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#11 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 22 November 2006 - 03:11 PM

Acest sindrom afecteaza sotii/sotiile, prietenii / prietenele contabililor. Se manifesta sinusoidal, cu exprimari grele pe 24 seara : "nu intelegi? mai am doua deconturi de facut, mananca ce gasesti in frigider". "care concediu, draga, acum vin bilanturile" etc.
Se revine la normal dupa 26 ale lunii, cand sindromul este ca si inexistent, reaparand din neant odata cu o noua modificare legislativa.
Ahhh..iubesc meseria asta :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 22 November 2006 - 03:11 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#12 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 22 November 2006 - 03:38 PM

Voi stiti sa faceti mancare?!



#13 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 22 November 2006 - 03:42 PM

De cand n-am mai facut, am uitat. Doar sunt contabil :)))). Traisca mama si sarmalele lu' bunica.
Ce-am deviat de la subiect :thumbup:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#14 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 November 2006 - 07:30 PM

Deci nu sunt singura care mananca la mama?
Sa dea Dumnezeu sanatate la toate mamele din lume!
Si noua pe langa ele!
Julia S



#15 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 23 November 2006 - 05:34 AM

Eu am rezolvat-o altfel.
Vedeti aici.

Incep sa lucrez din nou ca si contabil si este mult mai bine.



#16 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 23 November 2006 - 06:39 AM

Frumoasa meserie,prost platita iar in final rezultatul este ca : suntem cei mai ciudati oameni,greu de inteles de catre cei din jur......si sa nu mai spun ca pe unde merg aud vorbindu-se de unele persoane:"domnisoara contabil in sus....in jos " si cand dau nas in nas cu "domnisoara contabil" este o persoana la 40-50 ani. Ma apuca groaza ,ca meseria asta nici macar nu te lasa sa iti intemeiezi o familie.Sper sa nu ajung in situatia lor.! Apropo: uitati-va la mine: este ora 6 : 30 si eu deja m-am apucat de listat declaratii.! Ce parere aveti ??? :wink:



#17 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 November 2006 - 08:48 AM

Am doua fete, cea mare are 23 ani si este studenta in anul IV la inginerie aerospatiala, cea mica este in clasa a VI a. Odata pe saptamana fac un pachet consistent pe care il trimit celei mari(sta in camin) , asta de obicei se intampla sambata, si gatesc vineri noapte. In restul saptamanii, cand se termina ce am gatit vinerea, traiasca pizza si semipreparatele din CARREFOUR! Sotul meu mananca le pranz la serviciu(catering), eu mananc , de obicei , covrigi! Am 43 de ani , inca nu am ulcer dar nu va sfatuiesc sa faceti ca mine. Saptamana trecuta am facut o prajitura si niste clatite si fetele mele m-au intrebat daca sunt bolnava!
iuliana



#18 edena.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 09:15 AM

Azi e ziua economistului, LA MULTI ANI, dragi colegi!

Aceasta postare a fost editata de edena.: 23 November 2006 - 09:16 AM

Nimic fara Dumnezeu



#19 alexdolofanul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 23 November 2006 - 10:43 AM

desi nu lucrez de mult timp ca si contabil imi place la nebunie. ba se schimba conturile ba procentele de la salarii ba impozitul ba legile .e interesant sa fii contabil . te confrunti foarte des cu probleme. de gatit nu gatesc ca doar exista fast food pizerii conserve. chiar de ce nu mai vreti sa fiti contabil? pt e ca o meserie prost platita fata de munca depusa? pt ca sunt enorm de multe probleme?



#20 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 23 November 2006 - 11:20 AM

Cred ca Laura (d-na care a postat topicul ) se referea la faptul ca, desi este contabil, face multa munca pe langa. Administrativ, achizitii, personal, comercial, drept.Toti facem asta, sunt sigura. Nu cred ca exista contabil cu o anumita experienta care sa nu stie Legea 469 a disciplinei contractuale chiar mai bine decat juristul sau Codul muncii, sau...
imi vin prea multe in cap acum. Contabilul trebuie sa faca contabilitate. Inregistrarea in conturi, incadrarea in grupe de chelt si venituri, fise, jurnale, balante etc. Legea 82.
Cred ca toti care fac aceasta meserie le place ce fac. Atunci cand intelegi contabilitatea ajunge sa-ti placa foarte mult. Personal, mie imi place ce fac. Si nici nu mi se pare o meserie prost platita. Poti cere onorarii bunicele cu conditia sa oferi servicii de calitate. Decat sa te compromiti pentru sume mici, mai bine nu te inhami la treaba.
Acum sunt subiectiva, stiu. In bucuresti gasesti mai usor de lucru in domeniu.in provincie nu-i asa usor.Recunosc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL