Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CO 370 ? Va rog, un sfat! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CO 370 ? Va rog, un sfat!

6 replies to this topic

#1 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 21 November 2006 - 12:39 PM

am trei angajati carora li s-a modificat salarul tarifar la 370 lei incepand cu 1 Aprilie conform "cerintelor" ITM, dar au ramas cu salarul brut de 330 si unul dintre ei 350 lei pe parcursul lunilor Aprilie - Septembrie.
Problema mea e legata de concediul de odihna:
media zilnica pe ultimele 3 luni * 21 zile + 1 zi lucrata < 330 lei
platesc 370 lei sau 330 lei pe concediu in cazul in care concediu+1 zi lucrata < 330 lei?



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 November 2006 - 03:06 PM

Sa inteleg ca abia acum ai facut majorarile la 370?
In acest caz, cred ca concediul de odihna ar trebui sa fie 330. Tu faci calculul pe baza salariilor din ultimele 3 luni, iar acestea sunt de 330. Cuantumul CO iti iese un pic mai mic, dar cred ca nu-i problema daca il consideri de 330, ...parerea mea



...si nu uita sa calculezi diferentele de salariu din urma...




#3 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 21 November 2006 - 03:43 PM

Vezi postareamirela 0702, la Nov 21 2006, 03:06 PM, a spus:

Sa inteleg ca abia acum ai facut majorarile la 370?
In acest caz, cred ca concediul de odihna ar trebui sa fie 330. Tu faci calculul pe baza salariilor din ultimele 3 luni, iar acestea sunt de 330. Cuantumul CO iti iese un pic mai mic, dar cred ca nu-i problema daca il consideri de 330, ...parerea mea



...si nu uita sa calculezi diferentele de salariu din urma...
nu se ia in calcul doar ultima luna de cotizare la calculul concediului de odihna?



#4 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 November 2006 - 04:02 PM

Nu, se face media ultimelor 3 luni. Sa iti tot iei concediu in ianurie, dupa craciun. :biggrin:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#5 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 21 November 2006 - 07:30 PM

Indemnizatia de concediu de odihna nu poate fi mai mica decat salariul si sporurile permanente din luna in care se efectueaza concediul.
Deci calculezi plecande de la salariul de 370 lei



#6 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 22 November 2006 - 01:22 AM

Nu majorarile la 370 le-am facut in Iunie, dar la aceasta firma avand in vedere ca minimul la plata acceptat conform legii este de 330 ,s-a platit in continuare conform contractului semnat cu fiecare angajat in parte, si avem 2 angajati cu 330 si unul cu 350. In concluzie: pentru cei 3 angajati cu salar tarifar de 370, dar cu salar brut de 330 respectiv 350 consider CO pt.21 de zile (Octombrie)=370lei + 1 zi lucrata (Octombrie)=15 lei? (calculat la 330/22)

Aceasta postare a fost editata de atodor: 22 November 2006 - 01:23 AM




#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 22 November 2006 - 02:08 AM

[quote name='atodor' date='Nov 22 2006, 03:22 AM' post='108743']
" dar la aceasta firma avand in vedere ca minimul la plata acceptat conform legii este de 330"

Domnule,ne-ai ametit cu totul,cum "minimul la plata acceptat cf.legii este de 330"? Majorarile la 370 trebuiau facute prin anexa la contractul individual de munca,deci pe baza acestei anexe,care face parte integranta din contract,s-au platit oamenii de la 1 aprilie(ziua pacalelilor).Cum ati ajuns la un brut de 330,la un salariu de incadrare de 370? I-ati pontat ore mai putine?
Art. 145-lg.53. - ″(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o
indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și
sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul
individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale
prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.″ (O.U.G. nr. 65/2005) ".
Si totusi,te rog lamureste-ma si pe mine,cum ati ajuns la un brut de 330 ? Ceva nu-mi place aici,dar poate nu ma prind eu... :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL