Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dividende 2004 platite 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dividende 2004 platite 2006

6 replies to this topic

#1 Mary Calin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:acasa

Postat 21 November 2006 - 03:55 PM

Buna ziua,

o colega se confrunta cu o problema in conditiile in care nu are actele pe 2005.

Are un sold la 457, reprezentand dividende ale anului 2004. nu stie daca s-a platit pana la data de 31.12.2005 impozitul de 10%.

In cazul in care nu s-a platit, acum cat ar trebui sa plateasca pentru dividele anului 2004 pe care vrea sa le plateasca in 2006, 10% sau 16%?

in mod normal trebuia sa plateasca impozitul si sa scoata sumele din 457, sa le duca in 455.

Am cautat pe forum si nu am gasit raspunsul.

Multumesc



#2 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 21 November 2006 - 04:05 PM

Vezi postareaMary Calin, la Nov 21 2006, 03:55 PM, a spus:

Buna ziua,

o colega se confrunta cu o problema in conditiile in care nu are actele pe 2005.

Are un sold la 457, reprezentand dividende ale anului 2004. nu stie daca s-a platit pana la data de 31.12.2005 impozitul de 10%.

In cazul in care nu s-a platit, acum cat ar trebui sa plateasca pentru dividele anului 2004 pe care vrea sa le plateasca in 2006, 10% sau 16%?

in mod normal trebuia sa plateasca impozitul si sa scoata sumele din 457, sa le duca in 455.

Am cautat pe forum si nu am gasit raspunsul.

Multumesc
Daca rezultatul lui 2004 a fost repartizat pe dividende (457) inseamna ca tb sa plateasca imp/dividende pana la 31.12.2005 10%. Daca nu s-a platit, tb platite accesorii pana la data achitarii lui. Deci: declarat 10% la finele lui 2005 pe declaratie 100 si acum (data platii) calculate penalitati la aceasta suma.

Abia pt dividendele lui 2005 s-a aplicat cota de 16% pt pers fizice si 10% pt juridice.



Vezi postareairen, la Nov 21 2006, 04:03 PM, a spus:

Vezi postareaMary Calin, la Nov 21 2006, 03:55 PM, a spus:

Buna ziua,

o colega se confrunta cu o problema in conditiile in care nu are actele pe 2005.

Are un sold la 457, reprezentand dividende ale anului 2004. nu stie daca s-a platit pana la data de 31.12.2005 impozitul de 10%.

In cazul in care nu s-a platit, acum cat ar trebui sa plateasca pentru dividele anului 2004 pe care vrea sa le plateasca in 2006, 10% sau 16%?

in mod normal trebuia sa plateasca impozitul si sa scoata sumele din 457, sa le duca in 455.

Am cautat pe forum si nu am gasit raspunsul.

Multumesc
Daca rezultatul lui 2004 a fost repartizat pe dividende (457) inseamna ca tb sa plateasca imp/dividende pana la 31.12.2005 10%. Daca nu s-a platit, tb platite accesorii pana la data achitarii lui. Deci: declarat 10% la finele lui 2005 pe declaratie 100 si acum (data platii) calculate penalitati la aceasta suma.

Abia pt dividendele lui 2005 s-a aplicat cota de 16% pt pers fizice si 10% pt juridice.

Daca nici nu a declarat impozitul asta, tb sa faca rectificativa la 31.12.2005 la declaratia 100.
Cred ca, daca prietena ta scoate o fisa a debitorului de la Adm fin se clarifica problemele.




#3 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 21 November 2006 - 04:07 PM

eu am avut un caz asemanator si am calculat imp pe dividend 16% deoarece nu era creat.



#4 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 21 November 2006 - 04:09 PM

Fara actele din 2005 ( registrul jurnal sau declaratiile 100) nu poti stii daca soldul ct 457 reprezinta dividende brute sau nete. Daca nu ai declaratiile 100 poti merge la adm financiara sa ceri o fisa de evidenta pe platitor sa vezi daca apare declarat impozit pe dividende.
Ar trebui clarificat aspectul asta, ca sa nu se retina de doua ori impozitul (eh...mir-am-as..)

P.S. : Am scris in acelasi timp si cam acelasi lucru cu Iren :))))

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 21 November 2006 - 04:10 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#5 Mary Calin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:acasa

Postat 22 November 2006 - 11:56 AM

va multumesc

nu stie daca s-a platit sau nu impozitul de 10% si nici daca s-a declarat pentru ca nu are acces la documentele anului 2005.

este un foarte bun sfat acela de a scoate o fisa sintetica de evidenta pe platitor. la asta nu m-am gandit .
si cred ca este mai corect sa plateasca 16% in cazul in care nu s-a creat obligatia la dec 2005 si nu s-a platit nimic.
daca ar face rectificativa la 100 la dec 2005 nu e prea tarziu. Obligatia nu apare pe balanta la dec 2005 si deci, nici pe bilant.
eu nu m-am mai intalnit cu o asemenea situatie si sunt contabil de 5 ani. Este corect sa creeze debitul la nov. 2006 dar rectificativa s-o faca la decembrie 2005? daca este corecta aceasta varianta ar fi cea mai buna. Bineinteles, ar plati majorarile conform fisei sintetice.
Imi este greu si mie sa aflu informatii pentru ea, in situatia in care eu nu am vazut actele contabile pe care ea le are.

inca o data va multumesc in numele meu si al prietenei mele.



#6 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 22 November 2006 - 01:30 PM

Vezi postareaMary Calin, la Nov 22 2006, 11:56 AM, a spus:

va multumesc

nu stie daca s-a platit sau nu impozitul de 10% si nici daca s-a declarat pentru ca nu are acces la documentele anului 2005.

este un foarte bun sfat acela de a scoate o fisa sintetica de evidenta pe platitor. la asta nu m-am gandit .
si cred ca este mai corect sa plateasca 16% in cazul in care nu s-a creat obligatia la dec 2005 si nu s-a platit nimic.
daca ar face rectificativa la 100 la dec 2005 nu e prea tarziu. Obligatia nu apare pe balanta la dec 2005 si deci, nici pe bilant.
eu nu m-am mai intalnit cu o asemenea situatie si sunt contabil de 5 ani. Este corect sa creeze debitul la nov. 2006 dar rectificativa s-o faca la decembrie 2005? daca este corecta aceasta varianta ar fi cea mai buna. Bineinteles, ar plati majorarile conform fisei sintetice.
Imi este greu si mie sa aflu informatii pentru ea, in situatia in care eu nu am vazut actele contabile pe care ea le are.

inca o data va multumesc in numele meu si al prietenei mele.

daca dividendele au fost repartizate deja (tb verificat daca 457 reprez dividendele din anul 2004 sau din urma) atunci se aplica imp de 10% cu accesoriile aferente. Daca 457 este din urma (adica din 2003) atunci inseamna ca nu s-a repartizat profitul. Inseamna ca se repartizeaza acum si se plateste imp 16%.
daca obligatia nu apare (ma refer la imp/dividende) nu inseamna ca nu se datora.
Cred ca-s cam incoerenta.
Rep pr pe dividende se face 117=457
plata div 457 (minus imp/div)=5121 si 457 = 446 api 446=5121
deci, daca s-a gresit inregistrarea la 31.12.2005 cand, indiferent daca se platea sau nu div tb facut 457=446 si 446=5121, asta nu inseamna ca nu se supun impozitarii de 10%.
parerea mea este ca trebuie rectificativa la 100 (cu 10%) si platite acum, cu tot cu accesorii.

Cred ca ma duc acasa, ca o cam iau pe miriste



#7 Mary Calin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:acasa

Postat 22 November 2006 - 01:43 PM

dupa cum am spus, mi-e greu sa vorbesc despre acest aspect in conditiile in care eu nu stiu ce este in acte.
problema mi-a fost adresata pe messenger.
eu stiu cum se face repartizarea profitului si ce trebuia facut la momentul respectiv.
nu mai stiu ce a facut cu dividendele si cum le-a platit (daca le-a platit), pentru ca nu m-a mai contactat.

o sa o sfatuiesc sa incerce sa obtina actele lui 2005, doar asa mai poate clarifica ceva.
deci, dividendele lui 2004, chiar daca nu s-a platit si declarat impozitul pana la 31.12.2005 trebuie platite dupa ce s-a retinut impozitul de 10% (ramane valabil pentru anul 2004) si sa plateasca majorarile si sa faca rectificativa la 100 din dec. 2005

eu evit asemenea probleme, prefer sa le fac pe toate la timpul lor. in prima mea postare am spus ca trebuia sa plateasca impozit 10%, nu mai stiam ce poate sa faca dupa doi ani si asemenea "nebuloasa" in acte.

inca o data va multumesc pentru sfaturi.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL