Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum sa fac? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum sa fac?

4 replies to this topic

#1 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 23 November 2006 - 08:06 AM

Buna ziua, ma confrunt cu urmat.probl. patronul unde lucrez isi construieste o casa si mi-a adus fact de pe mat.de constructii pe firma, probl.mea este ca nu stiu daca se deduce TVA si daca chelt este deductibila(ptr ca daca vine control eu nu pot sa-i demonstrez ca mat. sunt ptr. firma).
Sau ce asi putea sa fac sa fie deductibile, el sustine ca ar avea un teren si sa facem un contract ???(nu stiu de care) intre pers fizica si firma (ar sustine ca mat le-a luat ptr sa-si construiasca pe terenul respectiv ceva)



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 November 2006 - 08:37 AM

Nu au ce sa caute in firma cheltuieli facute in interesul personal al asociatilor, cu sau fara TVA. daca acest imobil care se construieste nu este proprietatea firmei, nu poti baga nici un fel de materiale. Astta este legea, chiar daca patronul tau vrea altfel. Nu ai cum sa justifici acele materiale .

iuliana



#3 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 23 November 2006 - 08:43 AM

Problema este destul de dificila. In primul rand trebuie stiut cine va fi proprietarul constructiei, conform celor declarate la Primarie. Autorizatia de constructie este emisa pe numele persoanei sau a firmei? Eu vad doua variante: Proprietar firma, si destinatia este locuita de serviciu, dar trebuie studiat Codul Fiscal, sunt niste limitari legate de deductibilitate, sau Proprietar persoana fizica, cu incheierea unui contract de comodat. Pentru a nu fi probleme, in contactul de comodat trebuie identificate precis suprafetele puse la dispozitia firmei. Este destul de dificila toata situatia. Presupun ca patronul vrea sa fie proprietarul locuintei, el si nu firma. Daca introduci facturile in conta, vei recepriona o cladire pe care nu ai de fapt nici un act de proprietate. Receptia finala o faci cand declari imobilul, si cine il declara, firma sau patronul?



#4 Andrea Gal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Satu Mare

Postat 23 November 2006 - 08:44 AM

Dar ce facem daca societatea este microintreprindere si face modificari (gresie,faianta,etc.) la sediul social al firmei care este apartamentul personal al patronului? Este ch. deductibila si mai ales TVA deductibil?



#5 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 23 November 2006 - 12:07 PM

multumesc tuturor pt raspunsuri, normal ca patronul vrea sa fie proprietarul locuintei, chiar ca nu stiu cum sa fac






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL