Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum penalizezi un contabil ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum penalizezi un contabil ?

14 replies to this topic

#1 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 12:49 PM

Scuze pentru aceasta intrebare obraznica pusa intr-un forum al contabililor !

Si totusi, problema este "arzatoare".

SITUATIA:

1. Contabil scrupulos cand vine vorba de deconturi, care penalizeaza angajatii cu 0,5% pe zi pentru nedecontari avansuri, etc... OK

2. Contabil MULT mai putin scrupulos cand vine vorba de PLATI catre angajati (exemplu: deconturi deplasari intarziate cu lunile), catre terti (facturi platite cu intarzieri de luni de zile, intarzieri care afecteaza serios relatiile noastre cu furnizorii), intarzieri de luni de zile la majorarea sporului de vechime, etc. Mentionez ca in toate situatiile de mai sus documentele preliminare pentru efectuarea platilor erau in regula, iar banii necesari existau.

INTREBARE:

Daca un salariat poate fi penalizat pentru restituirea cu intarziere a unui rest de avans necheltuit

Care este mijlocul legal (si baza legala) pentru a sanctiona/penaliza contabilul care nu deconteaza/plateste facturi desi are tot ce-i trebuie ca sa o faca?

Mentionez ca: (1) este vorba de o institutie publica, (2) nu sunt eu directorul pentru ca altfel contabilul respectiv ar fi zburat de mult; (3) cu cianura n-am incercat!

Multumesc anticipat pentru orice sfat/informatie

Silviu



#2 sorinnono

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 23 November 2006 - 01:19 PM

Vezi postareaVizantea, la Nov 23 2006, 12:49 PM, a spus:

Scuze pentru aceasta intrebare obraznica pusa intr-un forum al contabililor !

Si totusi, problema este "arzatoare".

SITUATIA:

1. Contabil scrupulos cand vine vorba de deconturi, care penalizeaza angajatii cu 0,5% pe zi pentru nedecontari avansuri, etc... OK

2. Contabil MULT mai putin scrupulos cand vine vorba de PLATI catre angajati (exemplu: deconturi deplasari intarziate cu lunile), catre terti (facturi platite cu intarzieri de luni de zile, intarzieri care afecteaza serios relatiile noastre cu furnizorii), intarzieri de luni de zile la majorarea sporului de vechime, etc. Mentionez ca in toate situatiile de mai sus documentele preliminare pentru efectuarea platilor erau in regula, iar banii necesari existau.

INTREBARE:

Daca un salariat poate fi penalizat pentru restituirea cu intarziere a unui rest de avans necheltuit

Care este mijlocul legal (si baza legala) pentru a sanctiona/penaliza contabilul care nu deconteaza/plateste facturi desi are tot ce-i trebuie ca sa o faca?

Mentionez ca: (1) este vorba de o institutie publica, (2) nu sunt eu directorul pentru ca altfel contabilul respectiv ar fi zburat de mult; (3) cu cianura n-am incercat!

Multumesc anticipat pentru orice sfat/informatie

Silviu


Contabili nu sunt "scrupulosi" ei isi fac doar treaba si respecta legea :lostit (13):
Cat despre partea cu platile nu cred ca un contabil dispune de platile care se fac, eventual superiorii lui :wink:
Despre sanctiune, daca din vina lui sunt intarzierile poate fi penalizat pentru nerespectarea sarcinilor de servici.
:thumbup: noroc ca nu esti director :lostit (13):




#3 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 23 November 2006 - 01:26 PM

Dupa o lunga perioada ma decid sa mai citesc si eu ce mai e pe aici si ce vad prima oara?... cum penalizez un contabil? Soc la scara mare ! Fara suparare dar daca ai fi tu director firma ar da faliment cat ai zice peste. Ai un om bun pe post de contabil si tu vrei sa-l penalizezi. Pai e foarte bine ca instaureaza disciplina intre angajatii delasatori si care din diverse motive creeaza dificultati in gospodaria contabilitatii. Cat despre plati, pot sa iti spun ca asa si trebuie sa faca un contabil - sa impinga plata pana la limita. Furnizorii inghit multe pentru ca vor sa isi vanda marfa. Daca vrei sa penalizezi pe cineva ia-te de seful contabilului "scrupulos" ca in mod normal el trebuia sa dea dispozitii sa faca plati si alte lucruri legate de firma pentru bunul mers.
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#4 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 01:43 PM

Vezi postareapestesa, la Nov 23 2006, 01:26 PM, a spus:

Dupa o lunga perioada ma decid sa mai citesc si eu ce mai e pe aici si ce vad prima oara?... cum penalizez un contabil? Soc la scara mare ! Fara suparare dar daca ai fi tu director firma ar da faliment cat ai zice peste. Ai un om bun pe post de contabil si tu vrei sa-l penalizezi. Pai e foarte bine ca instaureaza disciplina intre angajatii delasatori si care din diverse motive creeaza dificultati in gospodaria contabilitatii. Cat despre plati, pot sa iti spun ca asa si trebuie sa faca un contabil - sa impinga plata pana la limita. Furnizorii inghit multe pentru ca vor sa isi vanda marfa. Daca vrei sa penalizezi pe cineva ia-te de seful contabilului "scrupulos" ca in mod normal el trebuia sa dea dispozitii sa faca plati si alte lucruri legate de firma pentru bunul mers.

Cred ca nu m-am facut bine inteles:

1. "Contabilul" respectiv este chiar "seful contabil" -- altul n-avem, oricum.
2. Repet, documentele de plata sunt in ordine, iar marfa primita de la furnizori are termen de plata "x" zile. Contabilul respectiv da drumul la plata, desi are tot ce-i trebuie, si bani si semnaturi, dupa "x + 3-4 luni de zile"
3. Deconturi de deplasare facute cu intarzieri de 6-10 luni desi banii exista, totul e ok. "Angajatilor delasatori" nu le place sa avanseze bani si sa-i vada inapoi cand s-o milui contabilul. Corect?
4. Om bun???? Am o baba de 67 de ani, cu scoala postliceala, care nici macar cu calculatorul de buzunar nu stie sa lucreze, pensionata si reangajata pentru ca sotul ei e seful CFI-ului la minister.

Oameni buni -- am incercat sa fiu delicat amintind ca e vorba de o institutie publica. Nu am nici o intentie sa chem contabilii la intalnire "la tzepe" in Piata Victoriei, iar daca as fi avut-o n-as fi facut-o pe acest forum. Dar stiti cu totii ca exista contabili care fac de ras intreaga breasla si cu care ati da orice sa NU lucrati vreodata.

Ceea ce ma intereseaza este ce masuri legale poate lua un ne-director pentru un prost-contabil. Pentru un lucrator, de pilda, ii fac referat si propun sanctionarea conf. Codului Muncii, ROF, etc. Pentru un contabil insa, penalizarea ar trebui sa fie proportionala cu valoarea prejudiciului creat. Sau nu?



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 November 2006 - 01:54 PM

Daca are 102ani(respectiv 67) nu e vine ei ca e pe acesta functie, ci a voastra ca nu luati un om pregatit,
care sa fie "ca pe sarma" cu legislatia la zi s.a.m.d....
si revenim la " cine se scumpeste la tarate, se ieftineste la malai".....

Deci masura sata in puterea voastra..... omul potrivit la locul ce il merita....



#6 sorinnono

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 23 November 2006 - 02:03 PM

Intradevar, nu te-ai facut inteles.
Acum se mai schimba datele problemei, ea nu are ce cauta pe postul respectiv (vezi legea 82 republicata art.11). Daca chiar vrei, si crezi ca o sa poti avand in vedere cine a adus-o acolo, trebuie sa discuti cu seful ei sa-i faca referat, stabilit un prejudiciu (penalitatile platite) si la tribunal. Cam asta e cursul.
Dar, avand in vedere ca e institutie publica si se stie de ce se fac platile cu asa intarziere, ai putea incerca si un DNA.
Bafta :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de sorinnono: 23 November 2006 - 02:05 PM




#7 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 23 November 2006 - 02:29 PM

respectiva doamna contabil ar trebui pensionata fortat. Sau trimisa la cursuri de pregatire.
personal pot spune ca m-am saturat de astfel de contabili. Ca-s tineri sau batrani, nu conteaza. Genul lor ma deranjeaza. Am preluat contabilitatea unor firme ...varza...
Nu pot spune ce-am gasit acolo, mi-e greu sa povestesc. Eu am un respect deosebit fata de profesia asta, si am invatat mult ca sa o practic.
sfat: daca esti institutie publica, ai un Regulament de functionare bine pus la punct. Vezi ce prevede acest regulament. Serviciul personal trebuie avertizat precum si directorul careia ea i se subordoneaza.

Celorlalti care nu sunt de acord....va comunic ca ar trebui sa fiti fericiti ca nu aveti in unitatea voastra pe cineva care sa lucreze asa!



#8 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 02:45 PM

vizantea, ar trebui ca acest post sa fi fost ocupat prin concurs, la institutiile publice e OBLIGATORIU...faptul ca se masluieste si intra tot cine are pile e parte a doua, insa ai putea incerca sa faci o reclamatie legandu-te de acest concurs..oricum banuiesc ca ea ar fi trebuit sa fie la pensie demult, sa isi terorizeze nepotii nu colegii...si eu stiu cum sunt astfel de specimene preistorice din institutiile de stat si nu doresc nimanui sa aiba vre-o legatura cu ele..sunt cele care tipa cel mai tare in RATB :thumbup:



#9 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 23 November 2006 - 03:01 PM

daca e institutie publica atunci situatia sta in felul urmator:
1. Pentru postul de conducator al compartimentului contabilitate trebuie obligatoriu studii superioare economice (legea contabilitatii)
2. In cazul platilor efectuate cu intarziere si daca firmele respective calculeaza majorari de intarziere sau penalitati, atunci acestea (penalitatile) sunt suportate- achitate- de catre cel care se face vinovat de neefectuarea la timp a platii, in speta contabilul vostru.
P.S.: ce fel de conditii aveti in statul de functii pentru postul de contabil sef (studii medii sau superioare)? daca dunt studii medii atunci nu ar vroblema, tot e sfarsit de an. Puteti modifica statul de functii pentru anul viitor transformand conditiile de studiu.



#10 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 04:41 PM

Multumesc pentru multiplele raspunsuri. Incerc sa raspund, la randul meu punctual:

1. Pentru postul de contabil-sef trebuie obligatoriu studii superioare conform legii, statului de functii, etc.. Si ce daca?

2. Problema se rezolva angajand un alt contabil cu contract de colaborare, care doar vine si semneaza whatever trebuie semnat. In rest, zice "nu ma bag, nu-i treaba mea". Cam asta-i situatia la noi. Vi se pare cunoscut? Varsta "contabilului sef" este asemanatoare cu a "contabilului", facultatea e facuta pe vremea lui Stalin, totul e mirific, UE ne asteapta!

3. Exista si firme care atunci cand nu primesc banii la timp iti inchid telefonul next time. NU, nu vor sa ajunga in instanta, desi ar putea obtine penalizari, pentru ca asta costa timp (cel putin). Prefera sa-ti dea "ignore" data viitoare.

4. Pentru "pestesa": te anunt ca n-am nimic impotriva ca un contabil sa impinga plata "pana la limita", dar NU sunt de acord sa o impinga PESTE LIMITA CONTRACTUALA. Tiganeala asta romaneasca aduce si prejudicii de imagine si prejudicii financiare la urmatoarea comanda.

REFORMULEZ intrebarea, pentru ca vad ca majoritatea Dvs. ati reactionat mai ales la povestea cu platile intarziate catre firme.

In calitate de contabil, DE CE V-AR FI FRICA atunci cand:

1) nu platiti deconturile de deplasare ale angajatilor timp de 3-4-5-6 luni de zile (exista bani, exista aprobari, exista tot ce trebuie);
2) platiti cu intarziere de 1-2 ani cresterile de spor de vechime salariatilor care au ajuns la treapta respectiva de vechime;

Am lasat povestea cu intarzierile la facturi deoparte tocmai pentru ca inteleg ca la toate intrebarile mele exista si solutia "justitie" insa, ca si voi, si eu am alte chestii mai apetisante de facut decat sa ma plimb prin tribunale.

Multumesc pentru intelegere si scuze celor oripilati de aceasta poveste absurda. Insa, faptul ca am spus-o nu inseamna decat ca ea exista. Nu fac parte din breasla conta si nu vreau sa ofensez pe nimeni. Vreau doar sa fac uz de experienta Dvs. pentru a va ajuta sa eliminati indivizii care va fac de ras profesia. (Paranteza: de acord, este treaba mea sa elimin/impusc un director care nu poate da afara un contabil incompetent, dar deocamdata vroiam sa aflu daca lucrurile chiar atat de rau stau -- adica daca nu poti elimina un contabil prost decat daca dai mai intai afara un director prost!!)

Silviu



#11 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 04:57 PM

Si, apropo de "scrupulozitate":

1) Un angajat primeste avans de deplasare 700 RON
2) Angajatul apare cu decontul la 14 zile dupa ce s-a terminat deplasare (treaba lui de ce, i-a fatat pisica, l-a durut capul, whatever).
3) Are de inapoiat rest 7 RON
4) I se calculeaza penalizare de 0,5% /zi pentru toti cei 700 RON primiti avans (adica o penalizare de 49 RON in cazul nostru)
5) Se invoca Regulamentul Operatiunilor de Casa din 1976

Vi se pare corect? Mie corect mi se pare sa se aplice penalizari la avansul necheltuit, adica la 7 RON.

Contabilei mele, in schimb, i se pare normal sa "taxeze" cu o juma de milion un om care oricum a avut imensa diurna de 10,52 RON din care a putut sa-si plateasca autobuzul local si sa manance doua pateuri.

S



#12 rusana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location: MURES
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 23 November 2006 - 05:11 PM

Am o intrebare!?!
Ravnesti la postul de contabil sef?
Scuze daca nu este asa dar din cate inteleg eu ( din ceea ce a-i scris ) cred ca esti contabil iar persoana respectivaeste sefa ta. Am inteles eu gresit?
Iar cu privire la problma ta pot sa-ti spun ca "tu" nu poti face nimic doar superiorii vostri , dar daca tu spui ca are pile sus puse poti sa incerci la un post de televiziune pentru ca se pare ca in Romania nu se reactioneaza decat daca intervine presa . Pana atunci toti vor inchide ochii si vor lasa ca o persoana care trebuia sa fie pensionara de mult si pe deasupra si fara studii sa conduca institutii publice . Dar traim in Romania tara tuturor posibilitatilor.
Daca ai avea si tu o pila treaba s-ar rezolva in 3 zile cel mult. :good:
XXXXXXXXXX



#13 Vizantea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2006 - 05:24 PM

Vezi postarearusana, la Nov 23 2006, 05:11 PM, a spus:

Am o intrebare!?!
Ravnesti la postul de contabil sef?
Scuze daca nu este asa dar din cate inteleg eu ( din ceea ce a-i scris ) cred ca esti contabil iar persoana respectivaeste sefa ta. Am inteles eu gresit?
Iar cu privire la problma ta pot sa-ti spun ca "tu" nu poti face nimic doar superiorii vostri , dar daca tu spui ca are pile sus puse poti sa incerci la un post de televiziune pentru ca se pare ca in Romania nu se reactioneaza decat daca intervine presa . Pana atunci toti vor inchide ochii si vor lasa ca o persoana care trebuia sa fie pensionara de mult si pe deasupra si fara studii sa conduca institutii publice . Dar traim in Romania tara tuturor posibilitatilor.
Daca ai avea si tu o pila treaba s-ar rezolva in 3 zile cel mult. :good:

Well... pe cuvant de pionier ca nu ravnesc la nici un post de contabil, de orice fel ar fi el! :)
Ideea e simpla. La onor institutia noastra exista fix 1 buc. contabil+liceu la care se adauga 1 buc contabil-sef cu contract de colaborare. Habar n-am daca asta e legal.
Doi: EU n-am nici o treaba cu conta (formal) dar am o groaza de contracte extrabugetare, ceea ce inseamna ca pe langa banii publici aduc o gramada de alti bani in institutie.
Trei: NU eu sunt in discutie ci subalterni ai mei care mai au putin si isi fac harakiri, isi dau foc in Piata Victoriei sau, cel mai grav, se cara dracului la alte institutii mai serioase.
Patru: Daca eram contabil si aveam o problema cu sefa, te rog crede-ma ca as fi stiut cum sa fac s-o dau in gat. Nu sunt -- tocmai de-aia am apelat la voi, pentru ca m-am gandit ca orice profesionist va avea bunul simt sa-si scuipe in ochi repetentii care-l fac de ras...



#14 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 23 November 2006 - 08:28 PM

Te-ai gandit la varianta in care cel care are de justificat un avans (si o face in timp util - cel specificat in ctr colectiv de munca sau un regulament de ordine interioara) sa intocmeasca un pv de predare - primire pt actele respective si pe care sa treaca data, ora si sa-i ceara si d-nei un autograf...?



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2006 - 03:18 PM

Silviu, eu sunt de acord cu tine 100% in ceea ce priveste
*plata furnizorilor in cadrul per. contractuale. am aceeasi experienta ca si tine cu "ignore" data viitoare - am si luat, am si dat, ai exprimat extraordinar de bine "tiganeala romaneasca"
*efectuarea deconturilor...
*plata drepturilor salariale ... (vechimea)
* si celelalte !

sincer ?? sunt uimita ca asemenea situatii mai exista si consider ca ai perfecta dreptate cand zici "tocmai de-aia am apelat la voi, pentru ca m-am gandit ca orice profesionist va avea bunul simt sa-si scuipe in ochi repetentii care-l fac de ras..."

nu prea sunt familiarizata cu mersul lucrurilor in sistemul bugetar, dar in locul tau as face niste rapoarte scrise in incercarea de a-mi proteja oamenii de asemenea abuzuri, as vb chiar cu persoana in cauza (doamna in varsta), oricum nu as sta cuminte :wink:

fara vorbe mari, eu te felicit pt. modul in care vezi problema :thumbup: si-ti tin pumnii sa o rezolvi fiindca ai dreptate.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 28 November 2006 - 03:20 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL