Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit de restituit la FF regularizate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit de restituit la FF regularizate

9 replies to this topic

#1 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 28 January 2005 - 10:28 AM

poate sa-mi suna cineva care este procedura de restituire catre salariati a impozitului in urma regularizarii FF?
adica toti salariatii lucreaza la un singur loc de munca tot anul, regularizezi fisa fiscala...si trebuie sa-i restitui angajatului banii pe care i-ai virat in plus la stat avand in vede ca in acest caz el nu mai depune declaratia 200
care sunt inregistrarile contabile si cu ce se compenseaza suma de restituit. presupun ca tot cu impozitul pe salarii din luna curenta dar cum faci cu administratia financiara ca sa nu te incurci de doamne-ajuta?



#2 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 January 2005 - 10:37 AM

sumele de restituit angajatilor le treci in declaratia 100




#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 28 January 2005 - 10:42 AM

multumesc ciprian....
la mine la firma ma tot cert cu astia si le spun ca societatea trebuie sa restituie suma rezultata din regularizarea impozitului in acest caz....da' nu se prinde deloc de ei



#4 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 January 2005 - 10:44 AM

pai explica-le altfel: spune-le ca sumele regularizate le dau ei si le recupereaza din impozitul pe salarii al lunii curente. poate n-au prins partea ca nu dau din buzunarul lor ci din cel al statului.



#5 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 28 January 2005 - 10:45 AM

Diferentele de impozit ramase de achitat conform deciziei de impunere anuala se platesc in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere.(Coful fiscal, art.84, punctul 6)
Daca termenul de depunere este 28 februarie, regularizezi in aprilie pentru salarul din martie sau in luna mai pentru aprilie. Pe statul de plata introduci o rubrica noua "Diferenta net" iar impozitul pe salarii, care trebuie sa-l platesti, il regularizezi cu aceasta suma.



#6 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 28 January 2005 - 10:59 AM

va multumesc...
eu le-am explicat ca nu este vorba de dat bani din buzunar...ci pur si simplu de dat mai putin acum la stat
dar...am uitat un aspect....vorbesc de impozitul anului 2003
prin urmare cum era faza cu cel mult 60 zile? :D



#7 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 January 2005 - 11:01 AM

pai trebuia ca pana la 30.04.2004 sa dai regularizarile astea. daca nu ai facut-o ai putea sa o faci si acum, dar cred ca e vorba de ceva amenzi, nu stiu exact.



#8 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 28 January 2005 - 11:02 AM

a! si sa nu uit:pe cele pt 2004 da-le dupa 1 martie.



#9 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 28 January 2005 - 11:03 AM

amenzi pentru ei ca nu au restituit banii???....nu prea cred ...nu ar avea de ce....statul s-a mai folosit 1 an de acei bani pe care societatea nu i-a reglat



#10 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 28 January 2005 - 11:04 AM

la cele pentru 2004 au scapat nu mai am nevoie de asha ceva....am cerut sa nu se faca regularizarea, avand si alte venituri
oricum la cele pe 2003 vorbim de o suma mica....insa ma supara ca principiu






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL