Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
RUC pentru PFA cu norma de venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


RUC pentru PFA cu norma de venit

5 replies to this topic

#1 le_martin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2006 - 01:06 AM

Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Registrul unic de control este necesar pentru un PFA inscris la norma de venit ( fara evidenta contabila)?

Va multumesc frumos!



#2 le_martin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2006 - 06:01 PM

Vezi postareale_martin, la Nov 28 2006, 01:06 AM, a spus:

Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Registrul unic de control este necesar pentru un PFA inscris la norma de venit ( fara evidenta contabila)?

Va multumesc frumos!


Raspunsul este DA.

Am cumparat registrul in momentul postarii. Ulterior am primit vizita celor de la Garda Financiara. Au trecut in registru felul controlului si data cand m-au controlat.

Amenda este de 5-10 mil daca nu aveti RUC si intre 15-20 mil. daca aveti si nu il prezentati.




#3 dstanomir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 18 December 2006 - 09:09 PM

Buna,


Am si eu PFA cu norma de venit si nu stiam ca imi trebuie acest registru. Nu vad ce ar putea controla la norma de venit. Tu ai PFA cu norma de venit???

De unde se cumpara registrul asta?

Mersi,

Dragos



Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Registrul unic de control este necesar pentru un PFA inscris la norma de venit ( fara evidenta contabila)?

Va multumesc frumos!
[/quote]


Raspunsul este DA.

Am cumparat registrul in momentul postarii. Ulterior am primit vizita celor de la Garda Financiara. Au trecut in registru felul controlului si data cand m-au controlat.

Amenda este de 5-10 mil daca nu aveti RUC si intre 15-20 mil. daca aveti si nu il prezentati.
[/quote]



#4 le_martin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2006 - 08:06 PM

Registrul se poate procura de la Administratia financiara, e necesara o copie a cert. de inregistrare. costa 12,5 RON.
Se poate verifica de catre GF depasirea pragului de 2mld. lei vechi ( de acum 35.000eur) din mom. in care deveniti platitor de TVA, sau corectitudinea completarii facturilor/chitantelor.



#5 dstanomir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 02 January 2007 - 03:20 PM

Zici ca daca depasesti 35.000Euro pe 2007 trebuie sa platesti TVA????
Asta insemna cam 120.000 RON. Pt 2006 a fost 2 miliarde stiam.
Banuiesc ca nu se aplica retroactiv in buna traditie a finantelor din Romania.
Unde a parut chestia asta?? E valabil si pt microintreprinderi sau numai pt PFA??







[Se poate verifica de catre GF depasirea pragului de 2mld. lei vechi ( de acum 35.000eur) din mom. in care deveniti platitor de TVA, sau corectitudinea completarii facturilor/chitantelor.
[/quote]



#6 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2007 - 05:03 PM

E CF valabil pt 2007 capitolul despre TVA. 35000 Euro e valabil de la 01.01.2007 pt 2006 ramane 200.000 lei.
E valabil si pt micro.

Aceasta postare a fost editata de cristalex: 02 January 2007 - 05:04 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL