Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
remuneratie conc. odihn an 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


remuneratie conc. odihn an 2006

6 replies to this topic

#1 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 28 November 2006 - 09:02 AM

Conform Codului Muncii concediul neefectuat in anul 2006 se poate efectua pana la cel tarziu 31.12.2007. Problemea mea este ca nu am gasit nicaieri in lege termenul la care trebuie sa platesc remuneratia aferenta concediului pe anul 2006. Aceasta trebuie platita pana la 31.12.2006 sau in momentul efectuarii concediului, adica in anul 2007? Multumesc anticipat pentru ajutor.



#2 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 28 November 2006 - 10:01 AM

Art. 141. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
(codul muncii)




#3 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 28 November 2006 - 10:09 AM

nu se pune problema ca angajatii sa nu efectueze concediul de odihna. Zilele se vor efectua conform unei programari in primul trimestru al anului 2007. In codul muncii scrie ca remuneratia aferenta CO se plateste CU CEL PUTIN 5 ZILE inaninte de efectuarea concediului. Problema mea este: nu sunt obligata sa platesc pana la sf anului ? desi se vor efectua in anul urmator zilele de CO?



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 28 November 2006 - 11:03 AM

CO se poate plati in luna in care se efectueaza sau la lichidarea luniii respective.
iuliana



#5 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 28 November 2006 - 11:32 AM

multumesc ptr promptitudine. Daca imi puteti da si articolul din lege ar fi ideal. Oricum, multumesc ptr ajutor.



#6 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2006 - 01:31 PM

Vezi postareamariana_flo, la Nov 28 2006, 11:32 AM, a spus:

multumesc ptr promptitudine. Daca imi puteti da si articolul din lege ar fi ideal. Oricum, multumesc ptr ajutor.
Tot in Codul muncii - actualizare prin OUG 65/2005 - art. 145 (2).



#7 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 12 December 2006 - 01:48 PM

Am multi salariati care, in cursul anului 2006, au avut concedii medicale si zile fara plata peste 30, chiar 60 unii, dar care si-au efectuat integral concediul de odihna in primele 2-3 luni ale anului.
Codul muncii, art. 140 alin. 2 si art. 55 precizeaza cum se acorda concediul de odihna (proportional cu timpul lucrat) si care sunt situatiile de suspendare.
In luna decembrie 2006 pot sa le retin contravaloarea zilelor efectuate in plus?
V-ati confruntat cu astfel de situatii? Imi puteti da un sfat, va rog?
mdtru






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL