Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilete de transport - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bilete de transport

34 replies to this topic

#21 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 December 2006 - 04:03 PM

Deductibilitatea limitata a acestor chelt de transport in cadrul chelt sociale era inaintea aparitiei OG 83/2004 cu aplicare de la 01.01.2005
Ioan Butariu
expert contabil



#22 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2006 - 08:57 AM

N-am gasit aceasta ORDONANTA...ce spune ea?




#23 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 10 December 2006 - 04:04 PM

referitor daca poti primi pe numele salariatiolor factura !din ce stiu eu si din ce a auzit e ca factura trebuie emisa pe numele societatii !doar asa poate fi inregistrata!! mai nou vin controale si pe asa ceva a patit-o un coleg din brasov si aveti grija ce conturi selectati pentru fondul brut de salari pt a stabilii acel 2%!!ca un bonus vreau sa spun ca amenzile pt nereguli ca acestea sunt destul de usturatoare!!mai ales acum de sarbatori cand ei primesc bonusuri pt fiecare amenda !;) :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ionut.20: 10 December 2006 - 04:05 PM




#24 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 10 December 2006 - 05:52 PM

Pt.mine e clar ca aceasta cheltuiala cu transportul salariatilor este deductibila in procent de 2% din fondul de salarii,intocmai ca ajutorul de inmormantare,....etc....Intrebarea mea este:(si nu vreau sa par caraghioasa)...: Se aplica 2% la fondul de salarii lunar ? adica cel din luna respectiva in care eu am cheltuiala cu transportul salariatilor ? sau pe total ?



#25 ionut.20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 10 December 2006 - 07:08 PM

total! :good: si nu doar atat , se mai aduna si altele!



#26 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 11 December 2006 - 07:20 AM

care altele ?



#27 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 December 2006 - 03:33 PM

De exemnplu o suma pentru medicamente pentru un salariat bolnav grav, sau un ajutor pentru un salariat care a ramas fara casa la inundatii, etc.
iuliana



#28 cygnus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 27 March 2007 - 06:17 AM

Vezi postareaLiviu Canja, la Nov 28 2006, 11:04 AM, a spus:

La firma la care lucrez de aproape 2 luni, contabila veche deconteaza sume cheltuite de muncitori pentru transport pe baza biletelor de transport (maxi-taxi, tren, etc) dar le baga in contul 6458. Stiu ca nu este corect din multe motive, dar ce sa fac?

Adica: Ce sa fac? cheltuiala este, de exemplu, in octobbrie de 3.880 le (noi) daca le bag in salarii ca sa nu plateasca oamenii transportul trebuie sa sar la 6.730 lei.

Intrebarea este: Ce fac?
Referitor la cheltuiala cu transportul la si de la locul de munca s-au emis mai multe pareri:
1. Ar putea fi inclusa in cheltuielile limitate la 2% din fondul de salarii (Art.21 (3) lit. c - Cod Fiscal)
DAR
In noul Cod nu mai este specificata o astfel de cheltuiala

2. Ar putea fi considerata o cheltuiala efectuata in scopul obtinerii de venituri (Art.21 (2) lit. e -idem)
DAR
Cheltuiala respectiva se refera la transportul in interesul serviciului



#29 cygnus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 27 March 2007 - 06:37 AM

Vezi postareaLiviu Canja, la Nov 28 2006, 11:04 AM, a spus:

La firma la care lucrez de aproape 2 luni, contabila veche deconteaza sume cheltuite de muncitori pentru transport pe baza biletelor de transport (maxi-taxi, tren, etc) dar le baga in contul 6458. Stiu ca nu este corect din multe motive, dar ce sa fac?

Adica: Ce sa fac? cheltuiala este, de exemplu, in octobbrie de 3.880 le (noi) daca le bag in salarii ca sa nu plateasca oamenii transportul trebuie sa sar la 6.730 lei.

Intrebarea este: Ce fac?
Referitor la cheltuiala cu transportul la si de la locul de munca s-au emis mai multe pareri:
1. Ar putea fi inclusa in cheltuielile limitate la 2% din fondul de salarii (Art.21 (3) lit. c - Cod Fiscal)
DAR
In noul Cod nu mai este specificata o astfel de cheltuiala

2. Ar putea fi considerata o cheltuiala efectuata in scopul obtinerii de venituri (Art.21 (2) lit. e -idem)
DAR
Cheltuiala respectiva se refera la transportul in interesul serviciului

3. Argumentul 'transportul la si de la locul de munca reprezinta o cheltuiala in scopul obtinerii de venituri pentru ca angajatul trebuie
sa ajunga la servici ca sa munceasa' este subtzirel : in definitiv angajatul are nevoie si de incaltari pentru a face asta => asta nu inseamna
ca angajatorul ii poate cumpara (in sensul deductibilitatii) lunar o pereche de pantofi.

Nu ar ramane decat prevederile Art.21 (4) lit. l (cheltuieli nedeductibile):
" l) alte cheltuieli salariale și/sau asimilate acestora, care nu sunt impozitate la angajat, cu excepția prevederilor titlului III;"

Singurul lucru de discutat ar fi "cu exceptia prevederilor titlului III" . Va rog pe voi sa dezvoltati...
Multumesc.



#30 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 15 April 2007 - 06:47 PM

Art. 55
alineat 3:
- avantaj constituie si utilizarea in scop personal a masinii de la firma, CU EXCEPTIA deplasarii dus-intors de la domiciliu la locul
de munca (idee repetata in norme la punctul 79);
alineat 4:
- nu e venit salarial contravaloarea transportului la/de la locul de munca.

Te poti deplasa insa si cu mijloacele de transport in comun.

Mie imi apar alte 2 probleme:
1. nu am gasit nicaieri despre deductibilitatea acestor cheltuieli (deci dpdv al impozitului pe profit);
2. care documete (justificative) sunt acceptate dpdv fiscal: amortizarea +benzina pt. masina firmei sunt clare, facturile de la transportatori pe numele salariatilor - mai putin clare si biletele individuale nenominale (chioare) - total neclare.

Pt. Liviu Canja: cred ca scrie pe undeva despre facturare pe numele salariatilor - s-ar putea in normele de la TVA, dar nu stiu daca are legatura directa cu acest topic.



#31 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 15 April 2007 - 07:12 PM

a, si inca ceva:
-daca e avantaj/venit neimpozsabil, cum sa fie transportul la/de la locul de munca cheltuiala deductibila? n-ar fi o dubla "NEIMPOZITARE"?
-daca s-a scos aceasta cheltuiala de la 2% cheltuieli sociale si nu mai apare nicaieri nu inseamna ca e complet nedeductibila?



#32 GVasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 April 2007 - 02:32 PM

Si eu am o intrebare, in ce cont duc cheltuiala cu abonamentele lunare pentru mijloacele de transport in comun, ale angajatilor?



#33 ursu mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2008 - 04:23 PM

buna ,am si eu o problema va rog,sunt patronul unei firme si am trimis o fetita sa plateasca energiua
electrica,dupa ce a achitat la casierie,in drum spre casa a perdut factura si chitanta,am trimiso inapoi sa-i dea un duplicat,casierita de acolo a spus ca nu se poate sa-i dea alta chitanta,da numai daca mai plateste o data,ia dat numai dupa factura,,,in cazul asta pot sa inregistrez in registru de casa numai factura si sa scriu pe factura numarul de chitanta cu care sa achitat ,si sa scriu ca sa perdut factura
se poate asa ceva?



#34 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 02 January 2008 - 08:14 PM

Vezi postareaursu mihai, la Jan 2 2008, 04:23 PM, a spus:

buna ,am si eu o problema va rog,sunt patronul unei firme si am trimis o fetita sa plateasca energiua
electrica,dupa ce a achitat la casierie,in drum spre casa a perdut factura si chitanta,am trimiso inapoi sa-i dea un duplicat,casierita de acolo a spus ca nu se poate sa-i dea alta chitanta,da numai daca mai plateste o data,ia dat numai dupa factura,,,in cazul asta pot sa inregistrez in registru de casa numai factura si sa scriu pe factura numarul de chitanta cu care sa achitat ,si sa scriu ca sa perdut factura
se poate asa ceva?
trebuie sa te duci la contabilitate sau la departamentul relatii cu clientii al soc. de energie electrica si sa ceri un duplicat (copie) de pe factura si chitanta cu care ai achitat c-val. energiei electrice. Pe document sa fie trecut "conform cu originalul" si sa fie stampilat de catre soc. de furnizare a energiei electrice. :biggrin:
Factura nu se poate inregistra in reg. de casa, ea evidentiaza doar datoria firmei tale catre fz de energie electrica. Dovada platii facturii e reprezentata de chitanta, bon fiscal sau ordin de plata, in functie de modalitatea de plata.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 02 January 2008 - 08:16 PM




#35 ursu mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 04:30 PM

am fost la contabilitate si ei au spus ca nu se mai da duplicat,,,duplicatul se da numai in ziua respectiva cand sa eliberat chitanta,,ca la ei pe calculator nu mai figureaza chitanta,,apare doar ca sa achitat si data respectiva,,dar mia scris pe factura ca sa achitat suma respectiva in data de..... si a pus stampila de achitat,,doar atat,,a spus ca a mai dat si la altii asa ceva si a vost valabil,,eu am inregistrat factura in reg. de casa,sper sa fie bine






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL