Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
penalitati pentru plata imp pe venit micro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


penalitati pentru plata imp pe venit micro

10 replies to this topic

#1 ancaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 28 November 2006 - 03:33 PM

am achitat prin virament bancar, impozitul pe venitul micro aferent trim 3, la data de 25.10.2006.
primesc somatie de plata de la administratia financiara, cum ca le datorez majorari de intarziere.
am fost la ei cu copii de pe toate documentele si mi s-a spus ca ei au incasat suma 3 zile mai tarziu,fiind o plata bancara, iar eu le datorez majorarile respective.

codul fiscal prevede la art 110 urmatoarele :" Calculul si plata imp pe venitul micro se efectueaza trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul"
eu inteleg ca este vorba de data la care fac eu plata, nu data la care incaseaza ei suma respectiva.
stiu ca pentru orice "eveniment" ai face o plata, chiar taxa de participare undeva, se ia in considerare data platii, nu data incasarii sumei.


alte pareri?

PS- normele de aplicare a codului fiscal nu fac nici o referire la acest termen (resp art 110)
anca



#2 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 28 November 2006 - 03:40 PM

Vezi postareaancaelena, la Nov 28 2006, 03:33 PM, a spus:

am achitat prin virament bancar, impozitul pe venitul micro aferent trim 3, la data de 25.10.2006.
primesc somatie de plata de la administratia financiara, cum ca le datorez majorari de intarziere.
am fost la ei cu copii de pe toate documentele si mi s-a spus ca ei au incasat suma 3 zile mai tarziu,fiind o plata bancara, iar eu le datorez majorarile respective.

codul fiscal prevede la art 110 urmatoarele :" Calculul si plata imp pe venitul micro se efectueaza trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul"
eu inteleg ca este vorba de data la care fac eu plata, nu data la care incaseaza ei suma respectiva.
stiu ca pentru orice "eveniment" ai face o plata, chiar taxa de participare undeva, se ia in considerare data platii, nu data incasarii sumei.


alte pareri?

PS- normele de aplicare a codului fiscal nu fac nici o referire la acest termen (resp art 110)


cauta in codul de procedura fiscala. se calculeaza dob de intarziere.

imediat ce gasesc in CPF am sa postez

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 28 November 2006 - 03:40 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#3 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 28 November 2006 - 03:45 PM

Asta a fost intrebare la examen, bleahhhhhh :thumbup:
ARTICOLUL 117
Dobanzi si penalitati de intarziere in cazul platilor
efectuate prin decontare bancara

(1) Nedecontarea de catre unitatile bancare a sumelor cuvenite bugetului general consolidat, in termen de 3 zile lucratoare de la data debitarii contului platitorului, nu il exonereaza pe platitor de obligatia de plata a sumelor respective si atrage pentru acesta dobanzi si penalitati de intarziere la nivelul celor prevazute la art. 116 si 121, dupa termenul de 3 zile. ( majorare de intarziere de 0.1% pe zi )
(2) Pentru recuperarea sumelor datorate bugetului si nedecontate de unitatile bancare, precum si a dobanzilor si penalitatilor de intarziere prevazute la alin. (1), platitorul se poate indrepta impotriva unitatii bancare respective.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#4 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 28 November 2006 - 04:39 PM

din experienta stiu ca acum, dupa aparitia OPfv-urilor, plata si incasarea obligatiilor la buget se face zi pe zi. Azi duc OP-ul la banca, azi il trimite, azi apare la trezorerie.

Cred ca Banca ta a facut o gafa. Ti-a stampilat op-ul si a uitat sa il proceseze. Intereseaza-te la banca si uita-te in extrasul tau cand s-a facut plata.

Este posibil sa fi gresit banca, pentru ca nu gasesc alta explicatie.



#5 ancaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 28 November 2006 - 04:48 PM

formularea din cpf nu este clara. intrebarea mea era daca se ia in considerare ziua platii.
cei de la finante mi-au spus ca ei au incasat suma peste 3 zile, adica banca a decontat in 3 zile suma respectiva.
pentru a nu plati majorari trebuie sa facem platile cel tarziu pe 22 si sa ne rugam sa le intre banii lor in 3 zile? sau sa ingrosam randurile la trezorerie pt a achita cu numerar. (asta in cazul in care sumele sunt mici).

deci daca eu am facut plata pe 25, dintr-un cont de trezorerie, platesc majorari daca beneficiarul (bugetul statului) nu primeste banii pana pe 28?
sau cele 3 zile sunt mentionate doar pentru a avea dreptul de a ne indrepta impotriva bancii,daca banca intarzie mai mult de 3 zile decontarea sumelor, astfel incat pentru a fi in siguranta trebuie ca termenul limita pt platile efectuate de noi sa fie 22?


eu nu m-am lamurit. sunt grea de cap probabil.

eu as intelege tot ca termen limita de plata ziua de 25 si daca lor nu le intra banii in cont pana pe 28, adica in 3 zile, datorez bugetului de stat majorari, pentru care pot sa ma indrept impotriva bancii.
si cand ma duc la finante sa raspund la somatie trebuie sa intreb care e data cand le-au intrat banii lor in cont. va vine sa credeti una ca asta?






Vezi postareaCris Raicu, la Nov 28 2006, 01:45 PM, a spus:

Asta a fost intrebare la examen, bleahhhhhh :thumbup:
ARTICOLUL 117
Dobanzi si penalitati de intarziere in cazul platilor
efectuate prin decontare bancara

(1) Nedecontarea de catre unitatile bancare a sumelor cuvenite bugetului general consolidat, in termen de 3 zile lucratoare de la data debitarii contului platitorului, nu il exonereaza pe platitor de obligatia de plata a sumelor respective si atrage pentru acesta dobanzi si penalitati de intarziere la nivelul celor prevazute la art. 116 si 121, dupa termenul de 3 zile. ( majorare de intarziere de 0.1% pe zi )
(2) Pentru recuperarea sumelor datorate bugetului si nedecontate de unitatile bancare, precum si a dobanzilor si penalitatilor de intarziere prevazute la alin. (1), platitorul se poate indrepta impotriva unitatii bancare respective.

anca



#6 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 28 November 2006 - 04:58 PM

Adm financiara calculeaza maj de intarziere din ziua urmatoare scadentei ( 26 ale lunii). Daca tu ai facut plata pe 25 ale lunii, ar fi trebuit pe 26 sa intri banii in trezorerie, compensarea BNR se face de dimineata. In cel mai rau caz, ti-ar lua maj 0.1% pe zi numai pt data de 26.
Dar daca banii au intrat abia dupa 3 zile, este vina bancii si serviciului de compensare. Tu ar trebui sa platesti maj la administratie si apoi sa vezi ce s-a intamplat la banca sau la trezorerie de s-au intarziat platile tale.
Ca sa stai linistita, pe viitor plateste cel tarziu pe 24 ale lunii, daca faci plata prin OP.

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 28 November 2006 - 04:59 PM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#7 ancaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 28 November 2006 - 05:14 PM

va multumesc.

tot mi se pare o porcarie sa platesc majorari chiar si 1 leu, din moment ce pot dovedi ca plata am facut-o pe 25.
dupa o logica simpla, consider ca singura relevanta o are data platii.

dar traim in tara taxelor si impozitelor. iar statul nu este decat o mare capusa.
anca



#8 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 29 November 2006 - 02:13 AM

[quote name='ancaelena' date='Nov 28 2006, 07:14 PM' post='110110']
"dupa o logica simpla, consider ca singura relevanta o are data platii."
Dupa o logica simpla :Calculul si plata imp pe venitul micro se efectueaza trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se calculeaza impozitul".Deci-calculul-depunerea declaratiei 100-daca te duci cu ea in 26(exceptand cazurile in care data de 25 este in weekend) si daca nu ai pile,ti-o primeste fara sa dai extemporal,sau chiar sa platesti amenda?
Asa este si cu OP-banii trebuie sa fie in ct.trezor.in 25,asta este regula lor.Daca achiti in 24(inainte de ora 12 cel mai sigur) imposibil sa nu intre banii in 25.Daca s-a intarziat este vina bancii,dar daca ai facut plata in 25 si depinde si la ce ora,atunci...trebuie sa platesti dobanzi,apoi te mai socotesti cu banca.



#9 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 November 2006 - 09:43 AM

De ce uitati de scutirea la penalitati pentru primele 3 zile ?

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 28 2006, 03:45 PM, a spus:

ARTICOLUL 117
Dobanzi si penalitati de intarziere in cazul platilor efectuate prin decontare bancara
(1) Nedecontarea de catre unitatile bancare a sumelor cuvenite bugetului general consolidat, in termen de 3 zile lucratoare de la data debitarii contului platitorului, nu il exonereaza pe platitor de obligatia de plata a sumelor respective si atrage pentru acesta dobanzi si penalitati de intarziere la nivelul celor prevazute la art. 116 si 121, după termenul de 3 zile.




#10 ancaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 29 November 2006 - 11:22 AM

faptul ca se plateste obligatia pana pe data de 25 este foarte clar: am platit pe 25 e OK.(sau ar trebui sa fie). se pomeneste undeva de data INCASARII?
NU.
se fac referiri doar la data platii.


nu am uitat, ci nu am inteles foarte clar ce e cu cele 3 zile.
formularile sunt facute de asa natura incat ei sa poata interpreta cum le convine.

va multumesc tuturor.
anca



#11 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 November 2006 - 11:57 AM

Vezi postareaancaelena, la Nov 29 2006, 11:22 AM, a spus:

nu am inteles foarte clar ce e cu cele 3 zile.
Cu alte cuvinte, daca o banca, din diferite motive (inclusiv faliment), nu vireaza sumele cuvenite bugetului, atunci eu platitor nu sunt exonerat de plata debitului. Pe termenul celor 3 zile nu sunt dator nici macar cu majorari. Dupa cele 3 zile incep sa curga si majorarile.

Termenele se socotesc coform art. 67, Cod procedura fiscala, care face trimitere ca Codul de procedura civila:

Cod procedura civila, cap. III, art. 101, Termenele:

Termenele se inteleg pe zile libere, neintrand in socoteala nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.
Termenele statornicite pe ore incep sa curga de la miezul noptii zilei urmatoare.
Termenele statornicite pe ani, luni sau saptamani se sfarsesc in ziua anului, lunii sau saptamanii corespunzatoare zilei de plecare.
Termenul care, incepand la 29, 30 sau 31 ale lunii, se sfarseste intr-o luna care nu are o asemenea zi, se va socoti implinit in ziua cea din urma a lunii.
Termenul care se sfarseste intr-o zi de sarbatoare legala, sau cand serviciul este suspendat, se va prelungi pana la sfarsitul primei zile de lucru urmatoare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL