Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOUL COD RUTIER - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


NOUL COD RUTIER

4 replies to this topic

#1 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 November 2006 - 09:29 AM

vA implor,are cineva noul cod rutier?nu stiu in ce monitor a aparut.
va rog din suflet ajutati-ma



#2 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 November 2006 - 09:36 AM

:thumbup:




#3 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 29 November 2006 - 09:39 AM

Fisier atasat  COD_rutier_2006.doc   350.5K   149 downloads



#4 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 November 2006 - 10:26 AM

va multumesc foarte mult.

o zi buna va doresc



#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 November 2006 - 11:51 AM

Fisier atasat  Lista_cu_sanctiuni_Noul_Cod_Rutier.doc   1.01MB   74 downloadsNoul Cod Rutier - lista sanctiunilor



29 Nov 2006, 05:27



Amenzi mai mari, legi mai stricte, un sistem nou de penalizare. Toate pentru a scapa de numarul mare de accidente grave de circulatie petrecute pe strazile din Romania. De la 1 decembrie, multe dintre contraventiile in trafic se vor transforma in infractiuni.





Soferii vor ramane fara carnet pentru abateri care acum par banale. In noul Cod Rutier sunt prevazute trei tipuri de sanctiuni: puncte de amenda, puncte de penalizare si suspendarea directa a permisului de conducere pe o perioada limitata.

Un punct de amenda valoreaza 350.000 de lei vechi, iar aceasta va fi amenda minima pe care o vor plati cei care incalca regulile de circulatie. Pentru cele mai grave abateri, amenda poate ajunge la aproape sapte milioane de lei vechi. Scapam insa de cozile de la CEC, pentru ca banii pot fi achitati pe loc agentului de politie.

Sistemul punctelor de penalizare este insa cel care da fiori soferilor. Cei care sunt sanctionati pentru stationare neregulamentara primesc 2 puncte, la fel si cei care folosesc telefonul mobil fara sistem hands-free in timpul conducerii. Pentru abaterile mai grave, punctele de penalizare primite sunt pe masura.

Cei care aduna 15 puncte raman fara permis. Autoritatile au la dispozitie 10 zile ca sa anunte soferul caruia ii va fi suspendat carnetul, iar acesta trebuie sa il predea in timp de cinci zile. Daca nu, perioada de suspendare a permisului se prelungeste cu inca o luna.

O recidiva in urmatoarele 12 luni inseamna o nou suspendare a carnetului, dar pe o perioada de 60 de zile. Punctele se anuleaza la sase luni de la savarsirea infractiunii
penalizate.

Iata lista completa a sanctiunilor prevazute de noul Cod Rutier:

(in atasament)

(FDC*= Fara drept de conducere)



p.s. cele in dreptul carora nu este specificat punctajul, sa inteleg ca reprezinta din start 1p penalitate?

merci




Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL